V tomto článku bych chtěl čtenáře upozornit na velmi užitečnou službu, kterou Google poskytuje registrovaným uživatelům zdarma.
Google Alerts umožňuje snadno sledovat, co se děje nového v oblastech, o které se uživatel zajímá. Představte si, že vás zajímají informace o programovacím jazyku Clojure, není nic jednoduššího než přejít na Google a do vyhledávacího pole zadat výraz, např. "Clojure programming language", a hned získáte sadu výsledků. Ale co dělat, když vás zajímají i novinky týkající se tohoto jazyka? K tomu právě slouží služba Google Alerts, která vás bude pravidelně (a bezplatně) informovat o nových stránkách, které odpovídají zadaným výrazům.
Jak se k této službě dostat?
Pokud dosud nemáte vytvořen účet u Googlu, tak jděte na stránku http://google.com [ http://google.com ] a v pravém horním rohu klikněte na "Přihlásit se" a poté na odkaz "Vytvořte si svůj účet nyní". Poté stačí jen vyplnit jednoduchý formulář a váš účet je hotov.
Po přihlášení do účtu Google vejděte do nastavení účtu a tam najděte položku Alerts. Po kliknutí se dostanete na jednoduchý formulář, který umožňuje vytvoření prvního alertu. Do prvního pole zadejte výraz, který vás zajímá.
Další pole slouží k upřesnění nastavení. Můžete zadat typ zdrojů, které chcete hlídat a nastavit si frekvenci odesílání informačních e-mailů. Na výběr máte ze tří možností - okamžitě, jednou denně a jednou týdně. Před výběrem první možnosti doporučuji trochu obezřetnosti, u aktuálních témat se na vás může sesypat lavina e-mailů.
Nabídka "Rozsah" umožňuje využít algoritmy Googlu k odfiltrování odkazů nízké kvality, příp. nízké relevance k zadanému výrazu - volba "Pouze nejlepší výsledky". Pokud nechcete přijít o žádný odkaz, použijte možnost "Všechny výsledky". Na závěr si můžete zvolit, jestli chcete upozornění odebírat formou e-mailu nebo RSS kanálu.
Všechny alerty můžete snadno upravit nebo smazat na stránce s přehledem. Je zde i možnost exportu vašich alertů do formátu CSV a změnu formátu zasílaných e-mailů na text.
Ukázky upozornění
Pro tvorbu dotazů platí stejná pravidla, jako když zadáváte dotaz do Googlu. Vzhledem k rozsáhlosti internetu a množství informačních zdrojů je vhodné dotaz volit tak, aby výsledky byly relevantní a abyste jimi nebyli zahlceni. Velkou výhodou je možnost snadné změny hledaného výrazu, takže lze dotaz průběžně upravovat.
Tady se můžete podívat na ukázky alertů, které mám nastavené v mém účtu. Jedná se o chemická témata, takže trochu mimo zaměření tohoto serveru, ale snad to nebude vadit.
- Hydrothermal synthesis [ http://programujte.z-moravec.net/alerts/hydrothermal-synthesis.pdf ]
- Aluminum alkoxides [ http://programujte.z-moravec.net/alerts/aluminum-alkoxides.pdf ]
Závěrem
Google Alerts je určitě užitečná služba od Googlu. Registrace a zprovoznění je zdarma a celý proces je velmi jednoduchý. Umožní vám sledovat aktuality z vybraných oblastí, ale při volbě témat je vhodná obezřetnost, jinak budete zahlceni množstvím nalezených výsledků. Upozornění můžete odebírat formou e-mailu nebo RSS.
Odkazy
- Google Alerts [ http://www.google.cz/alerts ]
- Oficiální nápověda ke Google Alerts [ http://www.google.cz/support/alerts/bin/static.py?hl=cs&page=guide.cs&guide=28413&rd=1 ]