Od Lazarusu k Delphi 1.0 – Pascal – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Od Lazarusu k Delphi 1.0 – Pascal – Fórum – Programujte.comOd Lazarusu k Delphi 1.0 – Pascal – Fórum – Programujte.com

 

26. 5. 2026   #1
-
0
-

většinou si lidé vyberou freepascal a Lazarus protože je zdarma a nemohou mít Delphi protože je za peníze

verze Delphi 1.0 (= Borland Pascal 8.0) byla uveřejněna v době svého vzniku pro studenty zdarma a dnes je abandonware free zdarma již pro každého , je to stoprocentní komerční produkt firmy Borland která je stálice a její prostředí je plně funkční ve všech směrech.

proč nechtít Lazarus ? : protože má chyby v překladači , programy ve freepascalu od verze 1.0.2 dál jsou chybové, protože kompiler je sám zkompilovaný ve vyšším jazyce. Freepascal 1.0.0 vznikl ve své době zkompilovaný v čistém assembleru a přinesl skvělé možnosti v době DOSu. Ale již od verze 1.0.2 autoři zamýšleli přidávání dalších knihoven a funkcí a nestačili to všechno udělat v čistém assembleru, přikročili tak k překladu freepascalu jeho ide a kompileru ve vyšším strukturovaném jazyce (odklon od nízkoúrovňového asm) s touto změnou od freepacal 1.0.3 a pak 2 atd již freepascal dělá náhodné chyby během překladu vašich zdrojáků. Setkáte se tak s problémem že váš zdroják je správně ale po kompilaci program nefunguje nebo nedělá co má. Týká se to i základních knihoven a funkcí. Projekt lazarus staví až od těchto verzí , je tak celý zabitý. Záměrně se tak i jmenuje Lazar.

jaký je správný postup : přejít k Delphi 1.0 , nastavit kompatibilitu na Win95/98 a použít toto prostředí

tady ho můžete mít hned :

učebnice = https://drive.google.com/drive/folders/1PZiQA2TbQ17q6Wpk_wNWQrXwbaP7_765?usp=sharing

Delphi 1.0 = https://drive.google.com/drive/folders/18U6LDZnaSEzebJp2buZuO55rxuH0wY1d?usp=sharing

tento projekt se snaží o Windows 98 pod dosboxem a Delphi 1.0 zahrnuje (není stabilní) = https://drive.google.com/drive/folders/1mrXewQnwZYIX5jbwJ8lmLII_ItN6XVSL?usp=sharing

ze zdroje tigerhareram.cz

Nahlásit jako SPAM
IP: 31.47.99.–
JerryM0
Věrný člen
29. 5. 2026   #2
-
0
-

#1 tigerhareram
kterej blázen by asi tak v dnešní době dělal v Delphi 1.0 ???  navíc když si muže stáhnout CodeGearRAD studio 13.1 i s crackem ... 

Nahlásit jako SPAM
IP: 109.81.115.–
gna
~ Anonymní uživatel
1912 příspěvků
30. 5. 2026   #3
-
0
-

FreePascal nedělá náhodné chyby při překladu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.211.51.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

Podobná vlákna

Databáze v Lazarusu — založil Zbyněk

Delphi 6 — založil mimi

C++ vs.Delphi — založil Dávid Ivan

Delphi 5 — založil seberm

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032026 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý