Chci být "web developer" kam dál? Framework nebo pořádně OOP – PHP – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Chci být "web developer" kam dál? Framework nebo pořádně OOP – PHP – Fórum – Programujte.comChci být "web developer" kam dál? Framework nebo pořádně OOP – PHP – Fórum – Programujte.com

 

Adam Darebníček
~ Anonymní uživatel
1 příspěvek
14. 12. 2011   #1
-
+1
-
Zajímavé

Celkem obecný dotaz, doufám že nevyvolám nějaký flame. Rozhodl jsem se, že už dál nechci studovat obor, který mě maximálně nebaví, nikdy ho nechci dělat a ukončil navazující studium. Pár let jsem dělal weby, které mě momentálně pasivně živí a chtěl bych se posunout na další level. Můj hlavní problém je kam dál? Určitě chci rozvíjet své schopnosti v PHP, ale nevím kde začít. Mám začít s obecně s OOP, nebo můžu rovnou vletět na nějaký framework (v hlavě mám ideální představu o  NETTE). Abych tak nějak popsal co zvládnu a co ne: Dokážu v podstatě v PHP + MySQL napsat cokoliv co potřebuju, nedělá mi problém navrhnout databázový model aplikace, v PHP aplikací rozchodit napsat rozsáhlý backend s hromadou nesmyslů, ale v podstatě je to pořád dokola to samé pár selectů přes pár tabulek, hromada insertů v backendu, zpracování XMLek, nebo se napojení na nějaké API. Protože mě pár let weby živí dokážu stránku zhodnotit a zoptimalizovat ze všech pohledů - SEO, validita, přístupnost, monetizace... Co vůbec nezvládám je grafika (tou se ani zabývat nechci), javascript-AJAX(do toho chci minimálně proniknout) a nemám zkušenosti s náročnějšími projekty (30 000 UIP/denně). Všechny weby co sem dělal byly mé vlastní. Dokázal bych napsat větší projekty od eshopů, redakčních systémů a větších portálů, ale ten kód by byl celkem balast a zabral by mi hromadu času (určitě by to šlo dělat efektivněji). Né že by nefungoval, nebo byl  děravý, ale cokoliv sem zatím většího dělal všechno bylo psané procedurálně s velice primitivním šablonovacím systémem http://pet.andreas-demmer.de/.

Abych to tak nějak shrnul: Tuším o co jde,  chci se rozvíjet v PHP, nevím co je to dědičnost, private, static, public, objekt, interface... a nikdy sem se nezaměřoval na algoritmy, nebo analytické myšlení, ale zvládnu co potřebuju sám pro sebe. Co bych momentálně určitě nezvládl je napsat šachového oponenta, vyplnění sudoku, skript na nalezení cesty ven z bludiště... Takže pokud moje projekty nebudou v budoucnu dál obstojně vydělávat chci mít jako zálohu možnost komerčně vytvářet webové aplikace ať už jako freelancer, nebo zaměstnanec. Takže kam dál začít s OOP nebo můžu vletět na nějaký framework? Rád bych podotknul, že mě momentálně nezajímají jiné programovací jazyky. O tom bych rád přemýšlel až budu umět aspoň jednu věc téměř dokonale a mohl se povznést nad jazyk. Dál pokud máte nějaké zajímavé zdroje k nevím jak to říct: "obecnému programování a algoritmizaci" byl bych rád za cokoliv.

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.180.41.–
5o
~ Anonymní uživatel
4 příspěvky
14. 12. 2011   #2
-
+1
-
Zajímavé

Ahoj,

je super, že ideš za tým čo ťa zaujíma a baví. Ja keď som pred 10 rokmi začínal tiež som nevedel čo je OOP a vtedy sa ani veľmi nepoužívalo. Pamätám si ako som si posťahoval rôzne Open Source CMS ako PHPBB a iné (už si nepamätám názov) a študoval kód. Čomu som nerozumel to som si našiel v manuály. Takto som sa naučil robiť celkom jednoduché webky a primitívne OOP (s pravým OOP to malo pramálo spoločné).

Potom som nastúpil na dva roky do jednej webovej firmy, kde som získal neodceniteľné skúsenosti. Nie vďaka tomu že by mali nejaký vypracovaný systém, práveže robili webky primitívnejšie ako ja, ale vďaka množstvu projektov. Takže som sa mohol realizovať. A popri tom som si robil vlastný systém doma kde som uplatňoval, čo som sa naučil. No stále to bolo ešte primitívne OOP.

Asi po roku a pol som nastúpil na rok do ďalšej firmy, tento krát na živnosť. Tu sa už pracovalo aj na Zend Frameworku, ktorý som pár mesiacov nenávidel pokiaľ som ho nepochopil a preto, že človek ktorý na ňom vytvoril CMS, ktoré som po ňom musel spravovať ho tiež veľmi nechápal. No teraz ho už nemôžem vynachváliť (ten framework ma v ničom neobmedzuje a je neuveriteľne flexibilný).

Avšak po zistení, že to boli op?ť len sladké reči (všade by z programátora najradšej stiahli dušu za almužnu) som z tej firmy odišiel. A pracujem z domu a rozbieham vlastné webové služby, vyvýjam štýlom TDD (test driven development) + CI (continuous integration). Všetko som sa naučil z netu.

V tvojom prípade by bolo super keby si si našiel parťáka (ak nejakého v okolí máš). Je to oveľa jednoduchší začiatok. Ja som začínal sám. Určite si naštuduj všetko o OOP čo píšeš, že nerozumieš (interface, abstract, private, protected, public, design patterns), potom napr. PHPUnit, PEAR atď. Predpokladám, že Anglický jazyk máš na dobrej úrovni, aspoň čo sa týka čítania, to je nevyhnutnosť.

Zo stránok, na ktorých som začínal a ktoré čítam ešte aj dnes spomeniem: php.net (ako inak), interval.cz, jakpsatweb.cz, jaknaweb.com. Ďalej napr. smashingmagazine.com, planet-php.net, blog.stuartherbert.com, fabien.potencier.org, sourcemaking.com, micro-optimization.com, framework.zend.com, forum.zendframework.cz atď.

Potom som si našiel veľa informácií na nete o OOP best practices v PDF formáte a rózne screencasty, o testovaní atď.

Ak to myslíš s vývojom aplikácií vážňe tak všetko to čo som hore spomenul je dôležité. Ak chceš vytvoriť webku čo najrýchlejšie tak si stiahni Symfony alebo CackePHP pozri pár screencastov a postupne sa niečo naučíš.

Na záver pripájam link na celkom pekný seriál o OOP v http://interval.cz/…zaklady-oop/

Zdar a držím palce.

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.102.92.–
14. 12. 2011   #3
-
0
-

Ja si o tom newem co mislet ale tu mas neco o tom ja newem jak to mam Visvetlit ale tu to maš : http://www2.fiit.stuba.sk/OOP/index.html 

 

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.170.236.–
14. 12. 2011   #4
-
0
-

#3 gangstri.com

Srandovne Video :DDD

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.170.236.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 4 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý