Vztahy pojmů implementace,nasazení, vývoj software – Software – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Vztahy pojmů implementace,nasazení, vývoj software – Software – Fórum – Programujte.comVztahy pojmů implementace,nasazení, vývoj software – Software – Fórum – Programujte.com

 

Petr Kováč
~ Anonymní uživatel
1 příspěvek
19. 1. 2012   #1
-
0
-

Zdravím,

Ačkoliv mám svojí představu představu o termínech, stává se mi, že mi termíny nesedí v kontextu článků, které čtu, že vzniká mnohoznačnost, nejsem si schopen vytvořit přesný obrázek o čem autor píše, atd... Proto přicházím s prosbou o vysvětlení souvislostí mezi pojmy.

Věděli byjste někdo jak je přesně definován pojem "implementace software", které činnosti případně zahrnuje? Moje doměnka je následující - implementace znamená "začlenění do systému", tedy hotový software, již vyvinutý byl začleněn mezi ostatní prvky systému, tedy zakladní softwarové vybavení, provázán s dalším aplikačním softwarem, atd... , tak, aby přinášel požadované funkce? Testování v rámci implementace by pak znamenalo ověření chodu v rámci systému( tedy pokud systém budeme brát ICT + uživatelé, tak včetně zaškolení uživatelů)? zde ale narážím na význam slova integrace, které mi příjde implementaci v smyslu, který jsem uvedl dosti podobný. 

Odhaduji, že nasazení softwaru, by pak znamenalo "pouze" instalaci softwaru bez ujištění, zda software poskytuje správnou funkci.

Další teoretická otázka je pak rozdíl v profesích vývojář a programátor? existuje určitý rozdíl? bylo by zajímavé i odlišit softwarového architekta od vývojáře, softwarový architekt navrhne pro realizaci požadovaných funkcí, co nejvíce přehlednou, efektivní, flexibilní ( konzistentní ) architekturu s deklarováním hlavních částí a definování jejich rolí v rámci softwaru, tedy návrh vrchních prvků, s uvedením, co každý část bude umět. Jak bude konkrétně vykonána je již na vývojáři? tedy ten by měl z architektury vycházet a  pouze již rešit konkrétnější úkoly, tedy jakým způsobem realizovat to co se má splnit.

Poslední pojem k rozboru by byl vývoj software, není mi jasné opět co přesně termín zahrnuje, zda se jedná jen o navržení softwaru a jeho naprogramování společně s testováním? nebo je do něj zahrnuta i analýza problému?

Je vývojem software obecně rozuměn postup mezi jednotlivými části softwaru?

Děkuji předem za všechny odpovědi a věřím, že přinesou užitek nejen mě.

P.K.

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.102.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
19. 1. 2012   #2
-
0
-

implementace by melo byt naprogramovani (je mozne ze do toho muze patrit i uzivatelske pozadavky, systemove pozadavky, low level design - to uz je predbezny navrh)

code review - kontrola kodu

integrace je zacleneni do neceho existujiciho (treba je vic baliku - databaze, aplikace, ... a to spolu musi spolupracovat a je to delano samostatne)

Testovani je nekolik urovni:  

- unit testy (dela se pri implementaci),

- system testy - dela se po dokonceni proti pozadavkum,  integracni testy - jestli to funguje i v realnym provozu  a tak dale...

+ Load / Performance testy - testovani pod zatezi, testovani propustnosti

- integracni testy

- instalacni testy

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.168.56.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
peter
~ Anonymní uživatel
3934 příspěvků
3. 2. 2023   #3
-
0
-

Ja ty pojmy chapu takto:

implementace software - jj, je zabudovani sw do nejake struktury nebo provazani s jinymi systemy firmy, treba. Treba, vymyslis nejake pekne spesl prihlasovani, pres carovy kod, ldap a ted je nutne ho propojit na ostatni sw.

integrace = zacleneni, je to podobne

nasazení softwaru = znamena, ze ajtak dostane sw a nainstaluje ho uzivatelum; nebo, pri vyvoji, se rozhodnou, ze je nova verze dostatecne odladena a nasadi ji do uzivani

programátor = programator je obecne

vývojář = neco vyviji, je to podobne. jakoze, dostanes ukol, navrhnes-vyvines reseni a predas to programatorovi, pokud to nejsi take ty

softwarového architekta = ten navrhuje strukturu kodu, provazani jednotlivych polozek. Pripadne se stara o usporadani kodu. Nejakou logicnost. Opet to muzes byt ty s programatorem v jedne osobe :)

Testování v rámci implementace = nejaky svuj sw implementujes, propojis s necim a potrebujes otestovat, zda ten druhy sw s tim spravne funguje. Muze jit o implementaci sw do sw nebo na hw. Bylo by blbe, kdyby hw posilalo carovy kod a tvuj system jejich kod nedokazal rozlustit a prihlasit uzivatele nebo zobrazit na pokladne vyrobek a zapocitat jej na ucet nakupujiciho.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:258:5495:b183:dd9:4f54...–
3. 2. 2023   #4
-
0
-

#3 liopw
Inzerát patří do inzerce.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.178.67.–
Pavel
~ Anonymní uživatel
376 příspěvků
3. 2. 2023   #5
-
0
-

#3 liopw
Nestačí spamovat na root.cz?

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.13.186.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032023 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý