Ubuntu Linux - pomalé bootovanie – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Ubuntu Linux - pomalé bootovanie – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.comUbuntu Linux - pomalé bootovanie – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com

 

Tocimanko0
Grafoman
11. 2. 2008   #1
-
0
-

Ahoj. Vopred díky za rady. Mám istý problém.
Používam WinXP & Ubuntu. Keď chcem nabootovať z HDD Ubuntu, trvá mu to cca 4 minúty 30 sekúnd (som to presne meral, ale nezapísal som si výsledok). Je možné, že by to tak dho trvalo?! Aj XPčko mi naštartuje tisíckrát rýchlejšie... Kde by mohla byť chyba? Uvediem pre istotu nejaké info o mojom HW...

Procesor: AMD Athlon 64 3800+ frekvencia 2,41 GHz
RAM: 512MB
Grafika: 256MB, NVIDIA GeForce 7300 (alebo 7200?)
Zvuk: Myslím, že nie je potrebný...

Myslím si, že zostavu mám celkom v pohode a PC som kúpil asi pred polrokom novšej výroby. Presnejšie údaje o HDD neviem. Papiere som jaksi stratil. Hmm, vie niekto poradiť?

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Zelenáč0
Posthunter
11. 2. 2008   #2
-
0
-

No konfiguraci mam priblizne stejnou, Ubuntu 7.04, Linux 2.6.20 a startuje mi to necelych 40s..
Rekl bych, ze Windows start Ubuntu umyslne sabotuje :-)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.254.–
Tocimanko0
Grafoman
11. 2. 2008   #3
-
0
-

To Zelenáč : :D Chudák Windows ešte ani naštartovaný nie je a ty ho už obviňuješ zo sabotáže?

V čom to teda môže byť? (Brat Windows s tým asi nič mať nebude)

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
tom*p0
Stálý člen
11. 2. 2008   #4
-
0
-

Nevyznám se moc v Linuxu, ale myslím, že při bootování by mělo jít někde přepnout do módu, kde se vypisují všechny procesy, jak se spouští jeden po druhém. Tak se tam zkus podívat, který proces to tak zdržuje a hned budeš vědět víc :).

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.115.246.–
Don't waste your time, or time will waste you.
Tocimanko0
Grafoman
11. 2. 2008   #5
-
0
-

Som linux-beginner :) Neviem, ako to prepnúť do takéhoto módu :D Čakal som od Zelenáča a la "zarytého linuxáka" nejaký poriadny návrh a on že to je sabotáž windowsu :D To ma položilo. Je to vôbec riešiteľné?

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
geon0
Grafoman
11. 2. 2008   #6
-
0
-

povypínej služby, které se startují se startem..... a které nepotřebuješ. A neptej se mne, kde se to dělá ;-)

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.69.40.–
geon. volume doprava.
Zelenáč0
Posthunter
11. 2. 2008   #7
-
0
-

Dobra, kdyz chces nejaky solidni navrh tak:
Prvni vec, ktera me napadla, je prodleva pri detekci ATA zarizeni - mam matny pocit, ze je tam nekde nejakych 30 sekund, po kterych teprve muzes prohlasit zarizeni za nevim jake.. Zatim jsem dokumentaci jen zbezne prolitl, takze ode me necekej nejake presne vyjadrovani :-)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.254.–
Tocimanko0
Grafoman
11. 2. 2008   #8
-
0
-

Ja používam Win i Linux. Pri štarte sa mi načíta GRUB a môžem si vybrať, či ubuntu alebo XP (je tam pre ubuntu viac možností). XP mi ide jak blesk... Keď prežijem tie štyri minútky bootovania Ubuntu, tak ostatné švihá v poho. Len som total neznalec linux, takže neviem jak ďalej.

To geon : Neviem o aké služby sa jedná. Nemám (v XP) zapnuté nič, čo by som nepotreboval. Na PC žijem prevažne jednoduchý život.

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Zelenáč0
Posthunter
11. 2. 2008   #9
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.254.–
Tocimanko0
Grafoman
11. 2. 2008   #10
-
0
-

Jo, idem to skúsiť v recovery mode... Ibaže neviem, čo mám hľadať :smile14: a čo si mám všímať... A potom ako to opraviť :D Ale tak predpokladám, že sa to opraví samo, keďže je to "recovery mode" ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Zelenáč0
Posthunter
11. 2. 2008   #11
-
0
-

Zkus si zapamatovat, u ceho se to sekne na 4 minuty ;-)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.254.–
Tocimanko0
Grafoman
11. 2. 2008   #12
-
0
-

Idem nato :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Tocimanko0
Grafoman
11. 2. 2008   #13
-
0
-

Ach jo :( Som na Ubuntu... Popíšem vám celý priebeh... Najprv som skúsil v recovery móde. Všetko išlo, nezrozumiteľné výpisy a pod :D Potom sa to zastavilo na
root@tociman-desktop: a je tu možnosť vstupu. Nevedel som čo ďalej, tak som skúsil "exit". Potom to nejak seklo, tak som resetol ručne. Najprv zopár posl. riadkov výpisu, i keď možno nepomôžu...



*mouting local filesystems
*activating swapfile swap
$mouting securityfs on /sys/kernel/security: done
loading AppArmor pofiles: done
*checking minimum space in /tmp
*configuring network interface
*setting up console font and keymap
root@tociman-desktop:~#


Potom som skúsil nabootovať normálne. Všetko sa zdalo OK. Ubuntu status bar ukazoval načítavanie, potom prišla čierna obrazovka... čakám asi tie štyri minúty a nakoniec naskočí prihlasovací dialóg.... Možno mám riešenie pred nosom a som debil alebo je to nejaký čudný neriešiteľný problém a začnem asi plakať :smile10:

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Santas0
Věrný člen
11. 2. 2008   #14
-
0
-

na mandrive sa pri bootovani systemu da stlacit escape a zobrazuje procesy nabiehajuce

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.64.–
http://psandtner.sk/blog
tom*p0
Stálý člen
11. 2. 2008   #15
-
0
-

V recovery módu to až do té možnosti vstupu běželo rychle?

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.115.246.–
Don't waste your time, or time will waste you.
Tocimanko0
Grafoman
11. 2. 2008   #16
-
0
-

Jj, celkom rýchlo. Pri žiadnej položke sa to nezastavilo na viac ako na sekundu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Zelenáč0
Posthunter
11. 2. 2008   #17
-
0
-

Takze jestli tomu dobre rozumim - status bar nabehne za cca pul minutky a potom ctyri minuty cerna obrazovka?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.254.–
insider0
Věrný člen
11. 2. 2008   #18
-
0
-

zdravim,
jak ti najede grub, tak na prvnim radku(tedy normalni spusteni ubuntu) zmackni e, tim se dostanes do editacni obrazovky, presun se na druhy radek, zmackni znovu e, cimz ho budes editovat od konce. Na konci by melo byt "q**** splash"(nevim, jak je to prvni slovo), tak ty dve slova smaz(backspace), enter(potvrezeni) a b(bootovani) - tim vypnes tu obrazovku se status barem a budou tam normalni vypisy jako pri recovery, nakonec ti to blikne do grafickeho prihlaseni

jinak

root@tociman-desktop:~#

znamena, ze uz si v consoli pro roota, nejsem si jisty, jestli to chce heslo, nebo ne, ale restart se dava pomoci reboot - jinak to uz je koncovy stav

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.102.32.–
I don't want to see you go,[br] The sky is over[br] Even though we can't afford[br] The sky is over,[br] The sky is over us.[br][br] CIVILIZATION IS OVER
Tocimanko0
Grafoman
12. 2. 2008   #19
-
0
-

Dobré ráno!
To Zelenáč : Presne tak.
To insider : Díky. Skúsim po škole :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Tocimanko0
Grafoman
12. 2. 2008   #20
-
0
-

Tak som skúsil to, čo hovoril insider. Výpis, všetko v pohode. Potom sa to zastavilo aktívne na riadku:

/dev/sda6 has been mounted 25 times without being checked, check forced 

Pod týmto riadku bol akýsi status načítavania (v percentách) a ešte dačo. Ďalej to pokračovalo a potom.... Zas tá tajomná čierna obrazovka :( Takže v tom to nebude.

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Tocimanko0
Grafoman
12. 2. 2008   #21
-
0
-

Práve som dačo našiel. Neviem, či to pomôže, ale idem skúsiť...
http://ubuntulinuxtipstricks.blogspot.com/2007/04/yesterdays-update-slow-boot.html

Vraj je to bug Fiesty Fawn...

EDIT: Hmm, mohol by mi niekto vysvetliť, čo mám vlastne urobiť? :) Ako to tak čítam, tak tomu moc nerozumiem :D Ale ak mi bude drahý Ubuntu bootovať 4minúty, tak pôjde do kelu, no... Sťahoval som ho dosť dlho nato, aby ma teraz takto sklamal. :(

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Zelenáč0
Posthunter
12. 2. 2008   #22
-
0
-

Cemu nerozumis? Mas si v editoru otevrit soubor "/etc/network/interfaces" a zmenit na

auto lo

iface lo inet loopback

#auto eth0
#iface eth0 inet dhcp

#auto eth1
#iface eth1 inet dhcp

#auto eth2
#iface eth2 inet dhcp

#auto ath0
#iface ath0 inet dhcp

#auto wlan0
#iface wlan0 inet dhcp

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.254.–
psenik0
Návštěvník
12. 2. 2008   #23
-
0
-

Mám WinXP a instaloval jsem Linux. Po nainstalování jsem nechal počítač ať naběhne, ale než se spustí Grub tak sou 4min v háji! neuvěřitelné. Mám nový Ubuntu Linux Gusty Gibbon. Zatím pracuji v XP než problém vyřeším a dostávám se do něj pomocí CD DreamLinux v menu CD dám boot from firts HDD partition a dostaneu se do winu, ale fotrik zacina mit kecy ze mu to dela problemy ze mu tam neskoci rovnou to menu.. nemate nekdo reseni?

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.146.14.–
Pk
Tocimanko0
Grafoman
12. 2. 2008   #24
-
0
-

To Zelenáč : Nj, prišiel som na to ešte predtým, než si napísal :) Napísal som do terminálu daný príkaz, zeditoval som súbor a.... 4 minúty v prdeli ako vždy :( Neviete, čím to môže byť?! SOm z toho zúfalý a rád by som bol, keby Ubuntu nabiehalo ako Windows :( Ale díky za ochotu a čas, ktorý mi venujete :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
geon0
Grafoman
13. 2. 2008   #25
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 83.69.40.–
geon. volume doprava.
Tocimanko0
Grafoman
13. 2. 2008   #26
-
0
-

To geon : Díky, ale skúšal som už z ich fóra toľko tipov a rád a stále, akoby naschvál to podľa stopiek dodrží vždy cez 4 minúty :(( ... Vždy tá škaredá čierna obrazovka :( Nevie mi vážne niekto pomôcť?!

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
insider0
Věrný člen
13. 2. 2008   #27
-
0
-

To Tocimanko : jen otazecka :) kdyz vyndas sitovy kabel, nabootuje rychleji? myslim ze ubuntu 7.04 melo problem pri bootovani, kdyz byl v pc zapojeny kabel

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.102.32.–
I don't want to see you go,[br] The sky is over[br] Even though we can't afford[br] The sky is over,[br] The sky is over us.[br][br] CIVILIZATION IS OVER
Tocimanko0
Grafoman
13. 2. 2008   #28
-
0
-

To insider : Len odpoveď :) : Mám Ubuntu 7.10 Feisty Fawn a v PC nemám zapojené momentálne nič okrem myši, klávesnice, monitoru :D a USB zariadení (tlačiareň, Internet ... a to je asi vše :) ... Som zúfalý :(

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Zelenáč0
Posthunter
13. 2. 2008   #29
-
0
-

Tocimanko napsal:
To insider : Len odpoveď :) : Mám Ubuntu 7.10 Feisty Fawn a v PC nemám zapojené momentálne nič okrem myši, klávesnice, monitoru :D a USB zariadení (tlačiareň, Internet ... a to je asi vše :) ... Som zúfalý :(


Máš Ubuntu 7.04 Feisty Fawn nebo Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon?!

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.254.–
Tocimanko0
Grafoman
13. 2. 2008   #30
-
0
-

Táto kapitola je úvod do Ubuntu. Vysvetľuje filozofiu a korene Ubuntu, poskytuje informácie o tom, ako prispievať do Ubuntu a ukazuje ako získať pomoc s Ubuntu.   


Ďakujeme za záujem o Ubuntu 7.10 - Gutsy Gibbon - uvoľnené v októbri 2007.


Ups :smile14: Doteraz som bol v tom, že mám Feisty Fawn :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
sn3d0
Věrný člen
14. 2. 2008   #31
-
0
-

Niesom ziaden linux guru ale napisem kde by som ja hladal chybu. V prvom rade by som skusil vypojit vsetky USB devices ktore nepotrebujes (aj mysku, tu potom zapojis). Neviem ktory z tych dvoch Ubuntu mal s urcitym HW problem tak ze bootoval dobre len ked nic nebolo v USBckach(urcite typy notebookov). Toto je vsak len vystrel do tmy ktory ma napadol ked som cital co tam len mas napichane.

Inac uz davno si mal nazriet do adresara /var/log. Skus sa tam popozerat. Typoval by som ze sa to drbe pri starte X-iek no Xorg log je pekne na hovno (niesu tam timestampy, aspon u mna nie, takze typujem ze ani u teba). Skus sa vsak mrknut na syslog alebo messages.Tam by mohlo nieco byt a hladaj ten dlhy delay.

Ja by som to typoval na zadrhel HW. Ak vsetko zliha, tak ti nic ine neostane len cakat na fix, pravdepodobne nebudes jediny ktory ma tento problem a mozes sa len modlit ze dalsi release tuto chybu fixne. Tazke potom ti ostavaju tieto moznosti:

- mas moznost to proste ignorovat za tie 4 minuty si zbehnut na kavu (moj pripad v praci kde mi windows bootuje x-krat dlhsie)
- mas moznost sa vykaslat na Ubuntu a skusis ine distro ci to roby to iste
- mas moznost cakat na novy release Ubuntu 8.04 (April pride ani sa nenazdas)
- mas moznost kazdy ten skusat ci sa na nete neobjavy nejaky zazracny fix, cili kombinacia prvej moznosti s moznostou apt-get update a apt-get upgrade
- mas moznost sa na Linux vykaslat uplne... usetris si tym starosti, nervy, cas a mozes sa venovat niecomu produktivnejsiemu. Ak sa chces venovat programovaniu, tak programuj a neries nejaky blby boot.Na to linux nepotrebujes, ten s teba lebsieho kodera nespravi.

Ohladom logov sem hodim jednu linku http://www.cyberciti.biz/faq/ubuntu-linux-gnome-system-log-viewer/


Nahlásit jako SPAM
IP: 213.151.208.–
shutdown -h now
Tocimanko0
Grafoman
15. 2. 2008   #32
-
0
-

Tak som späť. Problém sa mi nepodarilo vyriešiť, logy nevykazujú žiadne problémy a po vypojení snáď všetkého možného i nemožného z PC sa mi Ubuntu nenabootovalo o moc rýchlejšie :( Vidím to asi takto: Mám dve možnosti...

1. Vzdať to a hodiť sa pod vlak :)
2. Stále sa pokúšať riešiť problém a nevzdávať to...
3. Zakaždým po zapnutí PC si ísť na tie štyri minútky von zabehať a ignorovať tento problém...

Ale díky za čas a ochotu ... Ak sa vám podarí dôjsť nato, v čom je problém, uvítam vaše príspevky :))

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Tocimanko0
Grafoman
15. 2. 2008   #34
-
0
-

Shit. Poskúšal som už všetko možné.... žiadne riešenie.. Furt sa to začne tváriť že všetko OK a potom nič... black screen. Ani PC nejaví žiadnu námahu. Kontrolka, ktorá mi značí, že PC pracuje mi nesvieti. Až sekundu pred načítaním login screenu mi začne blikať. Ibaže zaujímavé je, že sa mi to teraz podarilo okresať vždy na 3:95. Predtým som čakal cca 4:40 :D Inak možno by stálo zato doplniť, že od včerajška (?) sa mi už ani splash screen nezobrazí :D

Rozmýšlam nad dvoma vecami:
- zohnať inú distribúciu
- hodiť sa pod vlak (železnicu máme kúsok za domom :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Earl Cash0
Věrný člen
15. 2. 2008   #35
-
0
-

To Tocimanko : pokud nefunguje nic z toho co psali vyse tak bych ti doporucil zkusit nainstalovat starsi verzi *BUNTU a pak upgradnout....v nejhorsim zustat na starsi verzi dokud nevyjde novejsi...

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
Tocimanko0
Grafoman
15. 2. 2008   #36
-
0
-

To Earl Cash : Nemám také dobré podmienky pre takéto testovanie a neviemeštečovšetko... Prenosová rýchlosť Internetu je cca60Kb/s v mojom prípade a mám trafic 2GB/mesiac. Každý giga naviac znamená pokutu vyše 400Sk(?)... Ale u linuxu chcem zostať (minimálne dosiahnuť skúsenosti pokročilého užívateľa) takže asi bude nutné uvažovať nad inou distribúciou. Lebo niečo takto pomalé neznesiem... Niekedy proste rýchlo potrebujem pozrieť niečo na nete a teraz čakať 4 minúty kým sa to uráči načítať. No fuuuuj!

Ešte stále je tu už spomínaná možnosť... :) Samovražda ;) :DD

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Earl Cash0
Věrný člen
15. 2. 2008   #37
-
0
-

To Tocimanko : to chapu ja bych si to taky nenechal libit uz jenom z principu...jinak si nemyslim ze 700MB je nejak zavratna velikost tu totiz ma distribuce pro CD - takze pokud neplanujes tento mesic extremne stahovat, tak bych to stahnul ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
Tocimanko0
Grafoman
15. 2. 2008   #38
-
0
-

takze pokud neplanujes tento mesic extremne stahovat...


;) Dovolujem si pochybovať... 2GB neni nič moc, to sa minie prakticky hneď ... Stiahnem si jednu distr. a už mám ďalších 700MB v keli. O chvíľku to bude už 1 GB tento mesiac, takže by mi ostalo možno cca500MB do 8.3.2008 :( Radšej nie ...

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Tocimanko0
Grafoman
16. 2. 2008   #39
-
0
-

Tak som to ako tak potlačil. Myšlienky na samovraždu som už nejak zahnal. Ako mi poradil drahý Mylan4, niečo tak jednoduché ako hibernácia mi môže značne spríjemniť život. Teraz mi to bootuje asi tak ako Windows :D Díky všetkým za ochotu a čas. Problém sa síce nevyriešil, ale značne potlačil. Môžem naďalej žiť v pokoji ....

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Zelenáč0
Posthunter
16. 2. 2008   #40
-
0
-

To Tocimanko : Snad si na Linux nezanevrel ;-) Rekl bych, ze s novou verzi problem zmizi..

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.254.–
Tocimanko0
Grafoman
16. 2. 2008   #41
-
0
-

To Zelenáč : Nene, nie je dôvod :) Linux sa mi páči stále a čoraz viac, len ma dosť nahneval ten pomalý boot. Dúfam, že som pri mojich experimentoch dačo nepokašlal :D Ešte snáď otázka. Koncom mesiaca plánujem stiahnuť OpenSUSE Linux... Aké má výhody a aké nevýhody? Prípadne som počul dačo o tom, že už to nie je celkom free ale že sa to mieša s nejakými komerčnými somarinami. Čo je na tom pravdy? Je o niečo lepší než Ubuntu? Vraj používa rovnaký balíčkovací systém ako Ubuntu, Debian.... Čo je asi výhoda :D , že? Ďakujem...

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Earl Cash0
Věrný člen
17. 2. 2008   #42
-
0
-

To Tocimanko : ma pekneho barvu meniciho chameleona jako nabidku "start"... :)))

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
Tocimanko0
Grafoman
17. 2. 2008   #43
-
0
-

Tak jo... Zakladám nové vlákno s názvom "OpenSUSE / SUSE Linux - vaše skúsenosti?" kde sa budem snažiť dozvedieť, aký na neho máte názor a čo všetko dokáže, v čom je špeciálny a podobne. Ďakujem.

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 5 hostů

Podobná vlákna

C hello world + Linux Ubuntu — založil dopedoll

LAMP server on Ubuntu Linux — založil Tocimanko

Pomalé překreslování — založil Ni3mm4nd

Pomalé vypalování DVD — založil Matej Zabsky

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý