Otevřené implementace .NET Frameworku
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Otevřené implementace .NET FrameworkuOtevřené implementace .NET Frameworku

 

Otevřené implementace .NET Frameworku

Google       Google       13. 7. 2006       15 029×

Článek popisuje otevřené implementace standardizovaných částí .NET Frameworku, které v jisté míře umožňují běh .NET aplikací na jiných platformách, než je platforma Windows.

Někteří se domnívají, že doménou technologie .NET je operační systém Windows, ale není to tak úplně pravda, protože existuje několik různě kvalitních otevřených implementací .NET Frameworku. Vytvoření těchto implementací umožnila standardizace CLI a jazyka C#. Já se tu budu zabývat především projektem MONO.

Projekt MONO

Domovská stránka projektu je: http://www.mono-project.com

Jedná se o OpenSource implementaci .NET Frameworku, kterou sponzoruje firma Novell. Za projektem stojí Miguel de Icaza, tedy člověk, který stál i u zrodu desktopového prostředí GNOME. Na LinuxWorld 2006 získal projekt ocenění „Best Application Development Platform or Tool“. MONO se snaží o implementaci dalších knihoven z .NET Frameworku, které nejsou standardizovány, např. knihovny pro WinForms, ASP.NET a ADO.NET. MONO je neustále ve vývoji a v současné době obsahuje kvalitní implementaci CLI, funkční implementaci ASP.NET a ADO.NET. Implementace WinForms je zatím v experimentální podobě, a tak je nutné pod Monem využívat třeba GTK#.

Některé nástroje obsažené v MONU:
MCS – kompilátor pro jazyk C#, který je sám vytvořený v C#.
Mono – běhové prostředí pro vaše aplikace. Může provádět buď JIT nebo AOT kompilaci. MONO také obsahuje několik možností pro optimalizaci kódu.
Monodoc – dokumentace Mona, která používá GTK#
Xsp – jednoduchý ASP.NET web server
Mod-mono – modul pro Apache umožňující běh ASP.NET stránek
Mono-debugger – nástroj na ladění .NET aplikací

MONO už podporuje docela velké množství jazyků, mezi které patří i C#, Java, Boo, VB.NET, Python, JavaScript, PHP a některé další. Vývojáři plánují dovést podporu WinForms do použitelné podoby a plnou implementaci .NET 2.0.

Pro MONO je dostupné vývojové prostředí s názvem MonoDevelop, které sice nedosahuje kvalit Visual Studia, ale nabízí téměř vše potřebné k vývoji – správu projektu, editor kódu se zvýrazněním syntaxe, GTK# designer, IntelliSense a další. Jediné, co může výrazně chybět, je ASP.NET designer a integrovaný debugger. Prostředí je samozřejmě rozšiřitelné pluginy. V budoucnu by se měl objevit WinForms a ASP.NET designer.

DotGNU

Domovská stránka projektu: http://www.dotgnu.org/

DotGNU je velmi podobný projektu MONO a má stejné úmysly. Má vlastní implementaci WinForms, která bohužel k běhu využívá emulátor Wine, horší implementaci CLI a špatně fungující JIT kompilaci. Informace o JIT kompilaci najdete i zde na tomto serveru. Zajímavá je možnost v určitých případech kompilovat C# do Java byte kódu.

SSCLI – Rotor

Domovská stránka projektu: http://research.microsoft.com/sscli

Rotor je implementace CLI standardu od Microsft Research týmu a je dostupná se zdrojovými kódy. Celý název Rotoru je Shared Source Common Language Infrastructure. Jeho použití je licenčně omezené, a proto si vývojáři projektu MONO dávají pozor, aby se nějaká část jejich kódu neshodovala s kódem Rotoru. Narozdíl od projektu MONO a DotGNU je v Rotoru implementováno pouze to, co je součástí standardu a neobsahuje žádné další knihovny. Projekt pro podporu Generics, který vznikl pod SSCLI se dostal i do .NET 2.0.

Na závěr

O implementace, jako je projekt MONO, se zajímám stále více, takže se časem může objevit i nějaký zajímavý článek na toto téma. Nemohu tu objektivně říct, jestli mají tyto implementace nějakou velkou budoucnost, ale myslím, že některá z nich určitě ano. Pravděpodobně bude nějakou dobu trvat, než .NET aplikace dosáhnou možností jako C++ aplikace nebo Java aplikace, protože originální .NET Framework bude většinou v něčem napřed, ale pokud už se rozhodnete používat .NET na alternativních OS, tak určitě zvolte projekt MONO, protože ze všech jmenovaných nabízí největší možnosti a dosahuje nejvyšších kvalit.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Dušan JanošíkDušan vyvíjí software a webové aplikace na platformě .NET. Je milovníkem neuznávaných teorií, a zajímá se o parapsychologii a teraristiku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý