Pr. Kdyz si vemu ten jehlan (pravidelný čtyřstěn j4)...
Vk = 4/3 * pi * r * r * r
Vj = 1/(4*odm(3)) * h * a * a
Vj4 = odm(2)/12 * a * a * a
---
Strana jehlany 'j4' spojena se stredem tvori jehlan 'jr'. Zajima mne vztah mezi h pro Vj = Vj4 a pak vztah mezi r a h pro 'jr'. Z toho zjistim vztah mezi 'a' a 'r'. Jde mi o to, ze 4 jehlany 'jr' tvori jeden jehlan 'j4' a jehlany 'jr' maji hrany a-a-a-a-r-r-r-r. Rozdil (objemu koule - jehlan ctyrsten) / 4 zjistim vzorec pro kruhovou vysec nad trojuhelnikem v zavislosti na 'r' a 'a'.
Potom muzu rici, ze kdyz misto 4 trojuhelniku pouziji 50, kdyz r=r, tak a = neco / 50. To je samozrejme priblizne, protoze existuje nejaky system (vzory, dlazdice), jak kouli pokryt co nejlepe a je tam ciselna rada poctu trojuhelniku.
---
V podstate je to podobne kruznici a trojuhelnikum. Do kruznice da 1 trojuhelnik, zabere max plochu. Dalsi takova sada je 6 trojuhelniku (sestiuhelnik), (pak hvezdice), 3 sestiuhelniky, (zase hvezdice)...
---
V pripade rovnoramennych trojuhelniku zase pouzivas dlazdicovani rovnostran. trojuhelnik rozdeleny na 4 stejne rovnoramenne. A dal uz dladicujes opet hexagony.
Nebo se da pouzit vzor ctverec, obdelnik | \ |, lichobeznik <|> pro obdelnikovou plochu.
Je to uz delsi cas, byl jakysi clanek v tisku, ze kdosi rozsiril radu dlazdicovych vzoru, snad 40. Vim, ze jsem to kritizoval, protoze vetsina znich vychazela z tech zakladnich. Zas matici neco zvorali :)