Kabely se zakopavaji do nemrznouci hloubky, to je kolem 2 metru, ne? Takze, v podstate ti staci jit na 3-5. Ty nepotrebujes extremni teploty. Jen tolik, aby to dokazalo ohrat vzduch pod nulou rekneme o 5-10 stupnu. Dalsich 10 ziskas ohrevem pri vypousteni tepla zevnitr. A zbytek treba pres cerny panel na strese (ktery dodava tak 50 stupnu)
Kompost. V kompostu, asi 50 cm pod povrchem probiha hnilobny proces (pokud ho nezastavis vapnem nebo jinym svinstvem). Ten probiha pri teplotech 50 stupnu, kterou generuji ruzni zivocichove a bakterie.. A probiha tam celou zimu! Jo, jeste doporucoval, castecne to prikryt, od stredy nahoru (cili, z hora nejaky igelit) Ale, zas to nemuzes uplne, kompost potrebuje dychat.
Zkus si nechat v kosi, tak 10 cm silnou vrstvicku bioodpadu 7-14 dni a trochu to prikryt, aby to lepe drzelo teplo. Budes mozna nemile prekvapen, kdyz na kos sahnes a bude rozpaleny.
Nárazový větrání. Vis, zalezi na tom, jak moc jsi daval pozor v hodinach fyziky na ZS. U domu se jedna o vzduchove kapsy, komory, ktere drzi vlastni teplotu. Jako treba cihla slozena z vrstev. Nebo dvojite okno. Takova cihla, kdyz se rozehreje, vzduchove kapsy v ni, tak drzi teplotu uvnitr.
Ted, co se stane pri narazovem vetrani? Otevres dokoran okno. Vzduch mrknutim okna se vyvali ven. Studeny dovnitr. Co se stane, kdyz to okno zavres? Rozehrata cihla ohreje vzduch uvnitr.
Pruvanove vetrani, ventilacka. To mas trvale otevrenou malou skviru. Dneska uz delaji na 1-2 prsty, drive 10 cm. Cim mensi mas otvor, tim rychleji jim proudi vzduch, pruvan, a tim vice se pri pruchodu ochlazuje.Takze se zatazenymi zaluziemi a 1-2 cm skvirou muzes snadno docilit v baraku nizkou teplotu i pri 40 ve stinu.
Navic, trvale otevrene okno a chladny vzduch, trvale ochlazuji vnitrek, steny, cihly. Cili, docilis presne opacneho efektu jako v zime. V zime mas teplou stranu cihly uvnitr, v lete venku.
Nevim, zda si uplne rozumime, s tou fyzikou, ale, snad neco najdes googlem.
https://cs.wikipedia.org/…9estup_tepla
Je o tom cela veda, ktera zkouma ruzne materialy. Jiste znas polystyren, ktery ma mnoho vzduchovych bublinek a sam je pomerne slusny izolant tepla.