No přiznám se, že jsem nepochopil jak ti to funguje na první pokus, ani na druhý, ale zdá se mi to jako ideální úloha pro využití asociativního pole, nechceš zkusit ?
Příspěvky odeslané z IP adresy 88.102.249.–
Jsem si myslel že mě už žádný dotaz na fóru nepřekvapí (potom co se tu kdosi ptal, jestli python umí pracovat s flashkou ... ), fláknout vedle sebe Javu, Flash a ptát se na Python, a HTML známe pane ? Tam by bylo vhodno začít, pak prechroupej teorii, jakže to s tím živým obsahem na netu vlastně je, pak doporučuji mod_python, máš na rok zábavy hromadu.
yaqwsx: vidíš to, erotickou hru nativně na linuxu jsem ještě neviděl :píšu si do TO-DO.
Rozhodně nechci nikoho potlačovat v programování, naopak. Jen je dobré dávat si cíle, které jsem schopen splnit.
Dovolím si tvrdit, že v tomto threadu jsou programátoři - začátečníci, včetně mě, už dřív jsem si všimnul že začátečníci se dělí do několika skupin.
1) Začátečník má supr nápad, třeba nový OS, vidí svou nehynoucí slávu až to dá do kupy, tak to šoupne na fórum a čeká. Konec.
2) Začátečník by rád programoval, ale neví co, bojí se, že na to nemá, ani na jednoduché věci, přitom jinak než programováním know-how nezíská, dokud se nerozhoupe, jeho budoucnost je nejistá.
3) Tady je kompromis mezi případem 1 a 2. Dává si postupné cíle, problém řeší po logických částech. Postupem času získává zkušenosti a může si troufnout na větší výzvy.
Takhle to vidím já.
Nechci nikomu shazovat ideály, naděje, nápady, radost, či cokoli. Ale v tomto jsem skeptik.
za a) pro vaše nápady (třeba desktopové prostředí) není na trhu místo, užitelé jsou rozebráni. Museli by jste přijít s veeelkou "killer feature" která by za to stála
za b) nevím jak jste na tom se schopnostmi něco takového naprogramovat ( + třeba zase u toho desktopového prostředí je třeba znát a umět navrhnout ergonomické prostředí, okopčit win dialogy atd. asi nebude dobrá cesta :D , + další věci) ale i kdyby to jednotlivec zvládnul, těžko najde uživatelskou základnu která by rozšířila pracovní sílu
za c) " pojďme udělat " jsou jenom slova, .. vím a znám sám.
Prostě tento thread mi přijde jako dobrý vtip :D
Takže, mnoho mnoho jsem studoval :) Musím opravit několik svých chyb.
Toka správně psal, že na záměru který tady popisuju není nic AJAXovitého, pravda. Já jsem totiž do svých myšlenkových pochodů míchal další záměr, což je cucání dat z DB a jejich AJAXovité zobrazení, stejným způsobem jaký jsme tady popisoval.
Takže, Mochikit jsem opustil, zabrousil k low-endu a pak narazil na jQuery, ze kterého mám opravdu radost.
Takže, řešení mého problému:
HTML stránka ( jenom kousek, ale zrovna ten důležitý :)) :
.....
<form name="test" id="test">
<label>Zadej něco:</label>
<input id="name" name="name" value="stibi"/>
<a href="#" id="pridej">Přidej !</a>
</form>
<div id="message" />
.....
Jak pojmenujete formulář, je jedno v tomto případě, důležité je, jaké id má odkaz, s tímto ID se pak totiž pracuje v JavaScriptu, důležité je znám také id input políčka. Nakonec div message, do něj se přidá hodnota input políčka.
JavaScript:
$(document).ready(function() {
// najdeme ve strance element s ID pridej a pres onclick nastavime, ze se ma spustit funkce pridej()
document.getElementById('pridej').onclick = pridej;
});
// a tady mame nasi pridavaci funkci
function pridej() {
// najde si element message a prida do nej odstavec, ve kterem je hodnota elementu name, text je ziskan pomoci value
$(document.getElementById('message')).append("<p>" + document.getElementById('name').value + "</p>");
}
Toť vše, moooc šikovné :) Líbí se mi to.
Zdravím opavu :)
Já prostě nějak potřebuju získat JavaScritem onu proměnnou odeslanou formulářem, už jsem si asi trochu uvědomil, jak to všechno funguje, takže teď mizím do práce a večer se tu snad vrátím s řešením. ( Jinak aplikace je v Pythonu, ale to je detail)
Možná se mi pletou pojmy, ale AJAX není onen asynchronní přenos dat, při kterém není pro změnu stránky nutný reload ? Přesně tohoto totiž chci využít.
Asi bude pro začátek lepší vyhnout se frameworkům a pochytit how-to, tak nějak od podlahy :)
Každopádně za každou radu budu vděčný.
Zdravím, konečně jsem se rozhoupal k JavaScriptu a k AJAXu. Jako pomocníka jsem si vybral framework Mochikit.
Hned ze startu se mi vůbec nedaří a potřebuji poradit, co dělám spatně.
Mám tento JS kód:
function onDoit() {
var xmlHttpReq = getXMLHttpRequest();
xmlHttpReq.open( "POST", "/blog/test/" + getElement( "name").value, true);
var d = sendXMLHttpRequest(xmlHttpReq);
d.addCallback(function (data)
{
appendChildNodes($("message"), SPAN({}, data.responseText));
});
d.addErrback(function (data)
{
alert("Mas tam neco blbe !")
});
};
Funkci onDoit() volám přes onClick při kliknutí na tlačítko, záměr je takový, že text vyplněný do formulářového inputu se vloží do divu "message" přes onen appendChildNodes, ale nejspíš celé blbě nejenom odesílám, ale příchozí data se ani nezpracují, jsem z toho už jelen :)
Děkuji za jakoukoli radu.
mně je z toho blbě, děkuji děkuji děkuji že je Linux komunitní záležitost, děkuji že ve většině případů jsou jeho uživateli normální lidé, vyspělí lidé. Windowsoví patrioti, zůstaňte tam kde jste. To říkám za sebe, mluvím jen sám za sebe, můj názor.
Tady je jasně vidět, že většina threadů fór, či čehokoli, kde se dohromady nachází slova Linux a Windows jdou za chviličku do háje.
V tomhle threadu to jednou prostě muselo přijít, je to tak všude, takových "heleWoeJsemDrsnejLinuxákWindowsSux" je všude hafo .. sám sobě se divím že tu vůbec prskám, obvykle to se skřípěním zubů přehlížím ( i když tady to bylo přece jenom trochu moc :))
xHire: hele a ten tvůj tón byl opravdu nutný ? Co jsi tím jako dokázal, to je opravdu super příklad chování Linuxáka třeba pro člověka, který by chtěl zkusit Linux, ale jak si přečte tvůj elaborát, tak nevím nevím, co si pomyslí. Jasně, jsi guru jako prase, nejvíc nejlepší, ale laskavě se uklidni. Docela sranda, kdysi mě točili windowsáci, dnes daleko víc lidi jako ty.
vím, že jenom pitomci cpou dvojité v tam, kam nepatří .. taky znám google .. Koukni na něj, fakt vymakaná věc - http://www.google.cz/search?q=python+string+to+ASCII&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a
Zdravím, název vlákna je trochu krkolomnější :)
Uvedu příklad, mám tento slovník:
slovnik = {'bar': ['something'], 'foo': [1], 'foo2': ['lorem', 'ipsum', 'dolor']}
Počet prvků pole jednotlivých klíčů je proměnlivý, to nehraje roli, já potřebuji zjistit, kolik celkem je položek všech polí dohromady.
Jednoduchý cyklus to zařídí:
pocet = 0
for x in slovnik.itervalues():
pocet + = len(x)
In [61]: print pocet
Out[61]: 5
Funguje, fajn, ale nenapadá někoho, jak tohle dostat na jeden řádek kódu ? Mě se to zdá moc složité na takovou banalitu ..
To Smokie : třeba tady: www.dev-it.org nebo tady http://asinus.org/
To DragonBehemont : no klidně, já to myslel všeobecně, co je tak náročného ? Možná při programování přes čistý mod_python, to bych chápal, ale využitím například cherrypy, což je framework nabízející tu úplně nejzákladnější funkcionalitu pro psaní web aplikací v Pythonu, se z programování stává lehká a příjemná záležitost .. což samozřejmě může být subjektivní pocit, však kdo zkusil, většinou potvrdí ..
Já pořád nevím, kde je ta náročnost web aplikací v pythonu, kuk na pythonní hello world a příklad s GET/POST: http://www.stibi.org/blog/post/5
To byF : Python je pomalý ? No já jsem si nevšimnul .. uvidíme časem, až se mi zvýší traffic, ale jinak není problém, jediné v čem je rozhodně náročnější než PHP je spotřeba RAMky, protože funguje úplně jinak než PHP, ale v rychlosti opravdu problém není.
To durmitor : díky za tipy. Musím si vygooglit nějaké informace a howto, protože vím o tom fakt kulové.
Při nejhorším skončím u tohoto http://www.papouch.com/shop/scripts/_detail.asp?katcislo=0038, akorát cena se mi zdá trochu přemrštěná, co myslíte ?
Dobrý den.
Chtěl bych si sestrojit teplotní čidlo, připojitelné k PC, chci měřit venkovní teplotu.
Mám několik problémů, o tomto oboru vím dost málo ...
Jak ho připojit k PC ? Ethernet nebo seriový port ?
Zvládnu to vůbec dát do kupy ? Nechci hotové řešení z obchodu, chci si s tím pohrát ...
No jasně že to jde jinak :)
šablonovací systém - http://genshi.edgewall.org/
Jeho využitím oddělíš grafiku od kódu programu, přesně tak, jak to má být, právě o Genshi doťukávám článek na můj web - www.stibi.org/blog, je tam už článek o CherryPy, takový seznamovací ....
Mně vždycky baví, jak lidi místo toho aby sbírali zkušenosti samotným programováním, dávají kopu energie do hledání toho nejvíc nejlepčího editoru, přitom, co tak asi potřebuje začátečník ? Barvení syntaxe, číslování řádku, doplňování kódu bych zakázal :) jenom ať buší, aspoň se jim to dostane do prstů :)
Editor je jedno jaký, můj oblíbenec je jEdit, hned po něm Vim.
Zdrojáky k programům najdeš většinou na jejich domovských stránkách. Tady by jsi taky mohl najít inspiraci: http://aspn.activestate.com/ASPN/Python/Cookbook/
Různých článků o pythonu jsou hromady.
[seznam]
Seriál na rootu: http://www.root.cz/serialy/letajici-cirkus/
Na abclinuxu.cz: http://www.abclinuxu.cz/clanky/programovani/standardni-knihovna-pro-python-1-builtins
Linuxsoft: http://www.linuxsoft.cz/article_list.php?id_kategory=217
eng free parádní kniha: http://www.diveintopython.org/
Pak zdejší výborný seriál
[/seznam]
Co se týče OS, jednoznačně Linux, ale já bohužel v tomhle asi nebudu objektivní :) Ubuntu je vyhovující bez problémů.
Já už se dlouho chystám, že si pořádně projdu tohle: http://www.diveintopython.org/
Vypadá to dobře, týká se Pythonu tuším verze 2.3 , ohledně novinek v 2.5 je určitě článek na abclinuxu.cz, google je toho taky plný, jinak taky se dají prolézat pythonovské PEPy, ale to by se mi nechtělo ...
No tak zrovna elegantně jsem to nevyřešil .. ale funguje to, nedařilo se mi ukončit skript hned když zjistil že v dočasném poli už hodnota existuje, pořád mi to ta pravdivostní podmínka vyhodnocovala jinak než by měla :(
def check_unique(data):
temp = []
for x in data:
if x in temp:
pass
else:
temp.append(x)
if len(data) == len(temp):
return True
else:
return False
pole = [1,2,3,4,5]
if check_unique(pole):
print 'ok'
else:
print 'duplicita'
Zdravím, ze všeho nejdřív chci popřát krásné Vánoce.
Kdyby jste si mezi užíváním si klidu, našli chvilku pro nápovědu k mému problému, byl bych vděčný.
Zajímal by mě optimální algoritmus, pomocí kterého zjistím, zdali každá položka v poli je unikátní, že se v tom jednom poli neopakuje.
Nemusí to být přímo hotové řešení v Pythonu, postačí mi i teoretické řešení.
Děkuji velice.
Zdravím.
Mám teoretickou otázku. Jak zjišťovat, kolik lidí mi ze serveru odebírá RSS feed ? Šlo by počítat počet unikátních stažení ? Tedy nezapočítávat stahování aktualizovaného feedu jedním a tím samým člověkem jako dalšho odběratele, napadá mě tohle filtrovat podle IP, jinak nevím.
Když o tom tak uvažuju, tak jedině mít funkci, která vrací feed a zároveň při každém requestu na feed ( pokud ho jde zachytit) provést třeba záznam do databáze, či tak něco + podmínka a jaké IP request přišel a tím se dál řídit ...
PS: a nebo použiju FeedBurner budu to mít bez práce :)
To Tom@sQo : pochybuju že něco bude free, tedy nějak veřejně. Python papá více ramky, takže zřídit free projekt by bylo nejspíš dost ztrátové .. každopádně, koukni sem - www.dev-it.org, já myslím že upustit nějakou kačku tě nezabije ne ?
Formátování (x)html je mi jasné :)
Mně jde o to, jak si poradit s tímto:
soubor data.xml:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<informace>
<text>
toto je text, cisty text, jakpak asi sablone reknu ze slovo text chci tucne
</text>
</informace>
Takže, je správný postup tento ?
soubor data.xml:
......
<text>
toto je text, cisty <tucne>text</tucne>, jakpak asi sablone reknu ze slovo text chci tucne
</text>
.....
Pak si napíšu .xsl šablonu, (nebudu tady bastlit konkrétní kód, z hlavy to nedám, důležité je, že XSL pro můj požadavek má nástroje) která bude čekat na cokoli obaleného elementem <tucny> aby místo elemntu <tucny> to něco obalilo strongem nebo spanem nebo čímkoli ..
Vím že XML je určeno pro uchovávání čistých informací, ale nějak se musí určit formát oněch informací, takže mě zajímá postup a doufám že ten můj je správný.
Pokud ne, nechám se poučit ..
To Orcslayer : ok, zkouknu seriál .. s CSS nemám problém .. ale, jak v xml elementu vyznačím, že některá jeho část má být tučně, jedině tak že si vytvořím podelement <tucne></tucne> , který jakmile zmerčí šablona, šoupne místo něj <span class='mujTucnyText'></span>.
Jest tak ?
Zdravím.
Potřeboval bych poradit s XML. Mám xml dokument, který obsahuje například element text, no a v tomto elementu bych rád měl text, formátovaný pomocí html, tedy značky jako <b>, <span ... >, , atd. atd....
Potom se tyto data nechají zpracovat XSL šablonou a předhodí se internetovému prohlížeči.
Jak je tedy zapsat ? Mám si deklarovat vlastní značky, zapsat je do DTD, nechat je najít šablonou a místo nich vložit požadovanou html značku ?
Teď mi totiž došlo, že pokud tam nacpu natvrdo html, příjdu o jednoduchý export xml do něčeho jiného než html ..
Má někdo nápad ?
Ahoj.
Vygoogli si informace o knihovně ElementTree. Tuším že v Pythonu 2.5 je už jeho standardní součástí. Ne webu knihovny mají hezky popsáno zacházení s xml dokumenty.
Jinak taky můžeš zkouknout lxml knihovnu, ElementTree je na ní tuším dokonce postavena ..