V tejto lekcii:
- písanie stránok v PHP
- základné premenné v PHP
- interakcia s užívateľom
2.1.1 Písanie stránok v PHP
Kód PHP je uložený ako čistý text vo formáte ASCII, takže môžeme PHP stránky písať vo väčšine textových editorov, napt. Notepad. Ale ak ste už robili klasickú web stránku v HTML, tak môžte aj vo svojom starom programe... Kód PHP je vložený do stránky HTML a na serveri sa spustí pred odoslaním do prehliadača.Pozrite sa na tento kód:
Webový server začína v "režime HTML". Inými slovami: Keď server začína prehliadať súbor,predpokladá, že súbor obsahuje kód HTML, CSS alebo JavaScript. Do "režimu PHP" prejde vtedy ak sa stretne so značkou PHP. Existujú 4 spôsoby zápisu:
echo ("Text generovaný PHP"); ?>
metóda známa programátorom v JavaScripte:
alebo používaním značiek ASP:
<% echo ("Text generovany PHP"); %>
2.1.2 Písanie stránok v PHP-2.príklad
alert('CHYBA');
?>
Prehliacač ho bude zobrazovať ako kód JavaScriptu, prevedie kód a zobrazí dialogové okno alert
2.2 Základné premenné v PHP
Ako všetky programovacie jazyky, aj PHP umožnuje uložiť časti dat do premenných a potom k nim pristupovať pomocou zápisu názvu premenej. V PHP musia názvy všetkých premenných začínať $. PHP je jayzkom, v ktorom netreba uvádzať typ premennej, nemúsi ich deklarovať. Príklad premenej:
prehliadač vypíše: Peto
2.3 Krátky príklad
Premenné sa dajú použiť hlavne na uloženie informácii, ktoré užívateľ zadal do formulára HTML, tento formulár obsahuje textové pole s názvom "uzivatel", hodnota zadaná do tohto pola bude sprístupnená v PHP ako "$uzivatel"
Napisal si:
Ak vyskúšate tento kód, mali by ste si všimnúť nasledovnú vec: po zadaní mena do formulára sa automaticky mení koniec URL, ak máte názov súboru napr. skuska.php, tak po stlačení tlačítka sa zmení na skuska.php?uzivatel=Peto.
2.4 Úloha
Vytvorte stránku, v ktorej využijete premenné a HTML formulár, toto by mala byť úloha na zahriatie :)
V 3.lekcii bude: