Abych pravdu řekl, dlouho jsem se tomuhle snažil vyhnout, ale je to úplný základ programování a nelze to dále oddalovat :). Dnes se tedy pustíme do proměnných, ovšem s proměnnými souvisí i datové typy proměnných, takže si je budeme muset vysvětlit. Hurá do toho a půl je hotovo :)!..
Výklad učiva:
Učit se všechny datové typy je samozřejmě na nic. Zprvu se naučíme pouze základní datové typy proměnných.
Základní datové typy Pascalu
Základní datové typy Pascalu jsou čtyři, ovšem datových typů má Pascal o mnoho více. Tyto čtyři základní typy nám zatím budou stačit k naší práci.
Integer
Integer, neboli celá čísla. Tento datový typ sestává ze souvislé řady celých čísel v rozsahu < –32768, 32767 > a to včetně nuly. K dispozici máme již v Pascalu vždy nadefinouvanou proměnnou Maxint, která má hodnotu maxima Integeru, tedy 32767.
Pro datový typ Ineteger jsou definovány operace, které lze provádět:
Operace datového typu Integer
Příklady:
5 div 4 = 1 { Čtyřka se do pětky vejde pouze jednou. }
10 mod 4 = 2 { Čtyřka se do desítky vejde 2×, ovšem to je 8 a zbytek je tedy 2. }
abs (-5) = 5 { Absolutní hodnota z -5 je 5. }
sqr (10) = 100 { Druhá mocnina z deseti je sto. }
Real
Datový typ Real obsahuje všechna čísla, to znamená, že i s desetinnými místy. Jediná čísla, která nejsou v typu Real jsou těsně okolo nuly, ovšem to jsou tak malinká čísla, že nás nemuseji zajímat. Desetinná čísla se zapisují s desetinnou tečkou a ne čarkou, na to si musíte zvyknout!
Stejně jako Integer i Real má své operace. Myslím, že prozatím stačí, když si řekneme, že používá stejné oprece jako Integer, ale nepoužívá div a mod, protože tu funguje normální dělení a to se zapisuje pomocí /.
Boolean
Datový typ Boolean pracuje pouze s dvěmi logickými hodnotami, a to True a False.
Operace datového typu Boolean
Char
Datový typ Char pracuje s jedním znakem, to znamená, že do něj můžete vložit nějaké písmeno atd. Písmena lze však i porovnávat, které je větší a menší. Je to dáno tím, že v hodnotě char je vlastně číslo a znak, který se vypíše, vypovídá číselné hodnotě v ascii tabulce.
To bychom za sebou měli velice stručně čtyři základní datové typy proměnných. Příště už je přiřadíme samotným proměnným a budeme s nimi pracovat.
Úkol
Napište mi jednoduchý program, který VELMI STRUČNĚ vypíše základní informace o základních datových typech na obrazovku. Stačí opravdu heslovitě.