htaccess – 1. díl
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

htaccess – 1. dílhtaccess – 1. díl

 

htaccess – 1. díl

Google       Google       5. 6. 2005       31 087×

Co je a k čemu slouží soubor .htaccess…

Co je soubor htaccess?

Chtěl bych vás v tomto seriálu seznámit s parametry souboru .htaccess, který ovlivňuje nastavení vašeho serveru a používá se k přesměřování na vámi vytvořené stránky v případě chyby. Nejčastějším použitím je přesměřování v případě chyby 404 – stránka nenalezena. Jeho použití není komplikované a postupně se dopracujeme k jeho podrobnějším možnostem.

Jak poznám, že mám jeho použití povoleno?

Zda váš server použití tohoto souboru podporuje, zjistíte dotazem přímo na něj (nejjednodušší způsob) nebo prostou zkouškou. Ne každý hosting vám dovolí jeho aplikaci a ne každý hosting ho vůbec podporuje.

Začínáme

Vytvoření souboru

Soubor vytvoříme velmi lehce. Nejprve, například na ploše, si vytvoříme textový soubor htaccess.txt a do něj napíšeme to, co potřebujeme (samotný obsah) (dozvíte se dále). Jakmile ho uložíme, jednoduše ho nakopírujeme do rootu webu (kořenového adresáře webu), a až poté přímo na serveru přejmenujeme na .htaccess. (Tento postup je nutný pouze na operačním systému MS Windows. Na GNU/Linuxu můžete soubor uložit přímo jako .htaccess. Pozn. korektora)

Tím je vše hotovo. Pro pozdější úpravy stačí již jen editovat soubor přímo na webu.

Pokusy a Microsoft FrontPage Extensions

Pokusy zde nemůžete nic pokazit. Jediný problém může nastat, pokud používáte Microsoft FrontPage Extensions, zde je již soubor .htaccess vytvořen a neměly byste do něj již nic přidávat. Pokud ale přeci jen chcete, tak si ho nejdříve nakopírujte k sobě na disk, a poté přidejte váš kód na začátek souboru a znovu překopírujte na server (přepište původní .htaccess).

V příštím díle se již podíváme na samotnou editaci souboru a jeho možnosti využití.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Tagy:
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý