Operační systém Linux a jiné příbuzné systémy založené na normě Posix.
Vítejte u nového seriálu, který si klade za cíl Vás seznámit s historií (to jen krátce), filozofií a hlavně praktickým používáním tohoto operačního systému.
Za prvé si trochu vyjasníme pojem Linux. Co to znamená ? Je to nějaká značka, firma, výrobce nebo co tím označujeme ?
Krátce se dá říct, že Linux znamená jádro systému, který vznikl na základech Unixu a inspirací pro Linuse Torvaldse (finský programátor) přitom byl Minix (operační systém unixového typu). Inspirací byl nejen tím, že šlo o Unix ale i tím, že byl takzvaně zadarmo. Tedy šlo filozofii GNU (GNU je rekurzivní zkratka pro GNU's Not Unix) a stále vylepšovanou licenci GPL.
Jádro není žádný Linuxový vynález, mají ho i Windows. Zprvu šlo o monolitické jádro, které obsahovalo vše k fungování operačního systému. Nyní se stále více využívají moduly, ale o o tom až později a podrobně.
Neexistuje tedy žádná firma Linux jako Microsoft, ale tisíce programátorů po světě, které pojí nadšení a solidarita, kteří vyvíjejí jádro a obslužné programy, stejně jako aplikační programy. Bylo tomu tak v počátcích a nyní se to dost mění. Veliké firmy vycítily svoji šanci a začali do Linuxu investovat
(IBM, Novell, SUSE, Mandrake, Red Hat).Je to pro ně výhodné a je to výhodné i pro komunitu. Musely totiž přijmout Linuxovou filozofii, jak vydělávat peníze a též přispívají komunitě, ať už uvolněnými patenty, tak i občas penězi. Copak je to za filozofii? No, vyjadřuje to GPL (čeká se verze 3, řešící softwarové patenty)
Tvorba zisku a linuxová filozofie se totiž nevylučují, jak se nás snaží přesvědčit nepřátelé Open Source, nadávajíce Linuxákům do komunistů.
Jen se nesnaží budovat monopol nebo kartel.
I když, ne všichni jsou tak poctiví. Slyšel jsem kupříkladu o řetězci Lidl, který prodává notebook s Linuxem a GPL vesele porušuje. Nezveřejňujíce totiž zdrojový kód jejich distribuce, klidně využívá práce mnoha před nimi a jsou i další, kteří chtějí urvat co se dá a komunitě nic nevrátit. Už bylo několik právních sporů, které, díky bohu, linuxoví právníci vždy vyhráli.
Na jádře staví všichni ostatní, kteří sestavují tzv. Distribuce a to komerční i čistě free. Mezi komerční patří: Mandrake, Suse, Novell, Red Hat, Linspire, mezi nekomerční: např Slackware, Debian, Knoppix, Aurox.... viz. distribuce Jsou to sesbírané programy pro Linux doplněné o instalátor, které umožňují okamžité využití počítače, bez dalších investic. Kromě distribucí na disk existují i tzv. Live Distribuce, které běží přímo z CD-ROMu, DVD nebo flashdisku. Existují i speciální vědecké, multimediální nebo herní Live Distribuce.
Linux to je prostě svoboda, pojďte si ji užít. Doufám,že Vám seriál pomůže
Příště: historie Linuxu v Kostce
Použitá Literatura:
Dokumentační projekt (pdf zdarma)
Linux v kostce (Computer Press)
Linux příručka českého uživatele (Computer Press)