Linux - jemný úvod
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Linux - jemný úvodLinux - jemný úvod

 

Linux - jemný úvod

Google       Google       16. 6. 2005       10 059×

Operační systém Linux a jiné příbuzné systémy založené na normě Posix.

Vítejte u nového seriálu, který si klade za cíl Vás seznámit s historií (to jen krátce), filozofií a hlavně praktickým používáním tohoto operačního systému.

Za prvé si trochu vyjasníme pojem Linux. Co to znamená ? Je to nějaká značka, firma, výrobce nebo co tím označujeme ?

Krátce se dá říct, že Linux znamená jádro systému, který vznikl na základech Unixu a inspirací pro Linuse Torvaldse (finský programátor) přitom byl Minix (operační systém unixového typu). Inspirací byl nejen tím, že šlo o Unix ale i tím, že byl takzvaně zadarmo. Tedy šlo filozofii GNU (GNU je rekurzivní zkratka pro GNU's Not Unix) a stále vylepšovanou licenci GPL.

Jádro není žádný Linuxový vynález, mají ho i Windows. Zprvu šlo o monolitické jádro, které obsahovalo vše k fungování operačního systému. Nyní se stále více využívají moduly, ale o o tom až později a podrobně.

Neexistuje tedy žádná firma Linux jako Microsoft, ale tisíce programátorů po světě, které pojí nadšení a solidarita, kteří vyvíjejí jádro a obslužné programy, stejně jako aplikační programy. Bylo tomu tak v počátcích a nyní se to dost mění. Veliké firmy vycítily svoji šanci a začali do Linuxu investovat

(IBM, Novell, SUSE, Mandrake, Red Hat).Je to pro ně výhodné a je to výhodné i pro komunitu. Musely totiž přijmout Linuxovou filozofii, jak vydělávat peníze a též přispívají komunitě, ať už uvolněnými patenty, tak i občas penězi. Copak je to za filozofii? No, vyjadřuje to GPL (čeká se verze 3, řešící softwarové patenty)

Tvorba zisku a linuxová filozofie se totiž nevylučují, jak se nás snaží přesvědčit nepřátelé Open Source, nadávajíce Linuxákům do komunistů.

Jen se nesnaží budovat monopol nebo kartel.

I když, ne všichni jsou tak poctiví. Slyšel jsem kupříkladu o řetězci Lidl, který prodává notebook s Linuxem a GPL vesele porušuje. Nezveřejňujíce totiž zdrojový kód jejich distribuce, klidně využívá práce mnoha před nimi a jsou i další, kteří chtějí urvat co se dá a komunitě nic nevrátit. Už bylo několik právních sporů, které, díky bohu, linuxoví právníci vždy vyhráli.

Na jádře staví všichni ostatní, kteří sestavují tzv. Distribuce a to komerční i čistě free. Mezi komerční patří: Mandrake, Suse, Novell, Red Hat, Linspire, mezi nekomerční: např Slackware, Debian, Knoppix, Aurox.... viz. distribuce Jsou to sesbírané programy pro Linux doplněné o instalátor, které umožňují okamžité využití počítače, bez dalších investic. Kromě distribucí na disk existují i tzv. Live Distribuce, které běží přímo z CD-ROMu, DVD nebo flashdisku. Existují i speciální vědecké, multimediální nebo herní Live Distribuce.

Linux to je prostě svoboda, pojďte si ji užít. Doufám,že Vám seriál pomůže





Příště: historie Linuxu v Kostce

Použitá Literatura:

Dokumentační projekt (pdf zdarma)

Linux v kostce (Computer Press)

Linux příručka českého uživatele (Computer Press)



×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Tagy:
4 názory  —  4 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se zajímá o operační systém Linux (4 roky), modelářství a v poslední době i programovací jazyky.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý