Známé rčení &bdqup;Podle peří poznáš ptáka“ si už našlo řadu polidštěných verzí. Člověka tak jistě poznáte podle srdce, šatů, bot, a dokonce podle bicyklu. Nejmladší mobilní operátor Oskar se v průzkumu mezi 10 tisíci svých zákazníků rozhodl zjistit, zda se lidé dají poznat i podle svých moderních hraček, mobilních telefonů. A výsledek?
Najdete-li chytrý mobilní telefon nebo přístroj do extrémních podmínek, můžete si být jisti, že patří muži. Pátráte-li po tom, kdo je majitelem luxusního modelu, bude jím nejspíše svobodná žena.
Průzkum také zjistil zvyky lidí. Převedeno do statistických čísel, mezi majiteli chytrých mobilů je 67 procent mužů. U přístrojů do terénu mají muži podíl 63 procent. Na druhé straně mezi uživateli luxusních modelů tvoří svobodné ženy 51 procent, v případě pracovních telefonů typu komunikátor pak ještě o procento více.
Tři čtvrtiny žen nosí telefon nejčastěji v kabelce či tašce, nadpoloviční většina mužů si vystačí s kapsou u kalhot. Jestli vás zajímá, co se stalo s někdejší vlnou speciálních držadel na mobily, která se připínala k pásku, pak vězte, že tento způsob nošení telefonu preferuje téměř desetina mužů. Ženy tomuto fenoménu nepropadly. Zajímavý je také osud obalů na telefon. Zatímco všeobecně jej používá jen 16 procent majitelů mobilů, u lidí starších 66 let si telefon chrání každý druhý.
Ve srovnání útraty za telefon vítězí mladé ženy od 18 do 30 let s mírně nadprůměrnými příjmy. Jejich účet se pohybuje v průměru kolem 685 korun. Sekundují jim mladí muži od 18 do 35 let s vyššími příjmy a měsíční útratou 641 korun. Naopak ženy s průměrným příjmem a věkem mezi 25 a 45 lety za volání v průměru utratí 150 korun.
Z průzkumu vyplývá také psychologický profil majitelů mobilů. Extroverti nejčastěji volí luxusní mobily typu Motorola Razr nebo chytré přístroje. Introverti naopak nejčastěji sáhnou po levnějším přístroji. Žádný psycholog se k průzkumu dosud nevyjádřil.