favicon.ico - jak na ni
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

favicon.ico - jak na nifavicon.ico - jak na ni

 

favicon.ico - jak na ni

Google       Google       29. 6. 2005       34 248×

Určitě jste si již někdy všimli malinké ikonky dané webové stránky před adresou. Podíváme se jí na zoubek a povíme si, jak ji vytvořit a následně zobrazit.

Pokud tvůrci stránky tuto ikonu vytvořili, jistě jste si ji někdy všimli. Je takovým na první pohled nepatrným grafickým prvkem, ale dává to webu, na níž je aplikována, jistý profesionálnější nádech, ale, a to hlavně, zaujme čtenáře při procházení všemi ostatními oblíbenými položkami.

Jak ji vytvořit

Ke tvorbě ikonky nám stačí klasické malování ve Windows, Gimp v Linuxu či jakýkoliv další freeware program nebo z komerční řady Photoshop, PaintShop… V něktěrém z těchto programů vytvoříme obrázek o velikosti nejlépe 16 × 16 pixelů (velikost může být i 32 × 32 nebo menší, ale poté riskujete fakt, že ikonka nebude po většinu případů viděna, i když pravdou zůstává, že ať už ikonu uděláte jakkoliv velkou, vždy se zobrazí jako 16 × 16 px). Do tohoto obrázku si namalujeme, co chceme –  – a uložíme jako soubor typu PNG.

Tento soubor si přejmenujeme na favicon.ico, což vzniklo ze slov favourite icon a nahrajeme (uploadujeme) do rootu serveru (zde vidíte, že je problém ikonku umístnit do domén 3. úrovně [např. analfabet.programujte.com]). Ikonka zůstane pořád ve formátu, v jakém ho uložíte, ale díky podpoře OS toto funguje (Win i Linux). Jinak, pro vytváření ICO souborů jsou speciální programy (jeden je i součástí Visual Studia 6.0). Pokud se nám ikonka nezobrazuje (nejdříve si přečtěte ale celý tento článek), tak použijeme nástroj (např. z důvodu použití velké palety barev – ideálně v 16 barvách [4 bity]) ze stránky generátoru faviconek, kde nám po vybrání souboru na našem pevném disku skript sám vygeneruje výslednou ikonku.

Kde se ikonka zobrazí a jak?

Ikonka se zobrazí ve všech prohlížečích automaticky před adresou kromě Internet Exploreru – zde, abychom mohli ikonku shlédnout, si nejprve musíme stránky, na kterých je ikonka umístněna, přidat do oblíbených.

Ikonek je možno ve formátu ICO uložit hned několik! A to jak v rozdílu velikostí, tak v různé bitové hloubce. Ptáte se k čemu? Jednoduše, po přetažení na pracovní plochu se použije automaticky ta větší a je tedy zobrazena korektně.

Další vychytávky

Dobrým nástrojem pro tvorbu ikonky je http://www.favicon.co.uk/, kde si ikonku sami namalujete a pošlete na e-mail. Velmi jednoduché a nemusíte se téměř o nic starat.

Můžete také použít vždy jinou ikonku pro každou stránku. Zde již musíte ale vložit definovaný kód do stránek a ten se liší dle prohlížeče. Pro použití v Internet Exploreru použijte následující kód (který přidejte do hlavičky (X)HTML dokumentu):

<link rel="shortcut icon" href="ikonka.ico">

Konqueror si ikonku tahá automaticky, Firefox jak kdy, ale povětšinou importuje do záložek a ne vedle adresy (prohlížeče se stále vyvíjí a stále přicházejí s  nějakou obměnou), proto pro použití v Mozille použijte tento kód:

<link rel="icon" href="ikonka.ico">

Další možností pro použití v Mozile je následující kód:

<link rel="shortcut icon" href="obr/ikonka.png" type="image/png">

Pokud váš hosting nepodporuje favicon, použijte následující kód:

<link rel="shortcut icon" href="http://www.vase_domena.com/jmeno_ikony.ico">

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý