Softwarové patenty EU
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Softwarové patenty EUSoftwarové patenty EU

 

Softwarové patenty EU

Google       Google       30. 6. 2005       11 306×

Boj o softwarové patenty se táhne již několik let a situace se stále zhoršuje. Směrnice se snaží stále a stále pozměňovat tak, aby nakonec prošly. A co je nejhorší, směrnice, které tak zasahují do problematiky softwarových patentů, se rozpínají již na úplně jinou tématiku, než pro jaou byla určena.

Firmám, kterým se daří a vlastní tak mnoho softwarových patentů tyto směrnice samozřejmě pomůžou ukotvit jejich postavení, ale tímto krokem také dojde ke zničení malých firem, které se zabývají vývojem softwaru, protože ty nebudou mít peníze na patentování svých postupů a algoritmů, ba dokonce nemají peníze ani na přehled stávajících patentů, které právě vlastní monopolní společnosti. To je nepřijatelné pro malé firmy a jedince a povede k jejich zničení, čímž zanikne konkurence a vzroste monopolní politika.

Co obsahují patenty

Open Source - jistě znáte programy, utility a podobné nástroje, které jsou vyvíjeny jako Open Source - tzn., že mají otevřený (viditelný) zdrojový kód - čímž každý hned pozná, zda neobsahuje náhodou již patentovaný algoritmus, kód... Programy, které jsou šířeny binárně, nejsou takto napadnutelné, ale u Open Source je to snadné - stačí nahlédnout do kódu. Tímto krokem jsou tedy velmi silně ohroženy Open Source narozdil od programů se skrytým zdrojovým kódem. Open Source je totiž charakteristická tím, že jejich zdrojový kód je šířen přes internet. Tento kód u komerčních aplikací (např.) neuvidíte.

Lze patentovat základní postupy - které již jsou zaběhlé. Představte si (a to se kdysi opravdu řešilo), že by šlo patentovat formát obrázku jpg a kdo by ho chtěl používat by musel platit - je to nesmysl. Možná si řeknete, máme tu další formáty (png), ale co až nebude na výběr? Tímto se dostáváme k dalšímu bodu.

Inovace - jak jsem nastínil výše, brání se tímto inovaci - bude zpomalována. Vývojáři budou muset svoje potupy předělat tak, aby se nedostali do konfliktu se softwarovými patenty a tím se úměrně zpomalí jejich vývoj. Budete muset vymýšlet nové postupy, jak udělat dotyčnou věc, ale mnohem složitěji, protože jednodušší postupy jsou již patentované,

Komunikace - v návrhu je i patentování komunikace. Pokud je komunikace s daným programem chráněna patentem, nikdo nemůže bez zakoupení licence s tímto programem komunikovat. Aby například mohla Nokia komunikovat se Siemensem, musela by si od něj Nokia koupit licenci.. Další zpomalování vývoje a omezování svobody.

Již dříve se o tomto hlasovalo - v roce 2003, ale tehdy se podařilo hlavní body uhájit. Konec tedy byl takový, že nebude možné patentovat cokoliv.

Představte si situaci, že jeden podnik používá program na účetnictví a je závislý na firmě, která ho vyrobila (aktuality, záplaty..). Firma se rozhodne ale nadále nepodporovat tento produkt (nevyvýjet) s odkázáním na koupi téhož softwaru, ale novější verze. Za toto by si ale účtovali nemalou sumu, zato pro podnik výraznou. Podnik si nemůže dovolit ztratit roky ukládaná data do tohoto systému. Ale objeví se firma, která jim nabídne mnohem levnější systém a uchovaná data do něj přenese.

Normální situace, že? Ale kdyby byly scháleny softwarové patenty, firma by nedovolila druhé firmě přenést tato data - mají systém (i komunikaci s ním) patentován a není možné s ním tedy komunikovat - tahat data apod.

Směrnice o softwarových patentech ve znění schváleném Radou ministrů by v EU kodifikovala softwarové patenty ve stylu USA.

Jak můžete pomoci:

    * Přidejte se k této demonstraci
    * Firmy: připojte se k economic-majority.com 
      a podepište Výzvu k akci III.

Pokud se to stane, softwaroví vývojáři už nebudou dále vlastnit, co napíší, a mohou být zažalováni za prodej a distribuci svého vlastního software.
To by neohrozilo pouze Vaši firmu, ale celé evropské softwarové odvětví.
6. července bude mít Evropský parlament poslední šanci tomu zabránit. Aby tak učinil, musí být 367 ze 732 poslanců přítomno a hlasovat pro správné pozměňovací návrhy.

Aby byly softwarové patenty vyloučeny, musí směrnice 
jasně vymezit následující:

    * Počítačový program = počítačem implementovaný vynález.
    * Přínos vynálezu musí splňovat podmínky patentovatelnosti.
    * Zpracování dat nespadá do oblasti techniky.
    * Technika je aplikovaná přírodní věda.


Více informací najdete zde:

    * České sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu
         http://www.ffii.cz/
    * Žádné softwarové patenty!
         http://www.nosoftwarepatents.com/cz/m/intro/index.html
    * Softwarové patenty v Evropě: Stručný přehled
         http://swpat.ffii.org/log/intro/index.cs.html
    * FFII Background Information (anglicky)
         http://swpat.ffii.org/

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

2 názory  —  2 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý