C# - 3. lekce
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

C# - 3. lekceC# - 3. lekce

 

C# - 3. lekce

Google       Google       17. 8. 2005       45 758×

Tuto lekci berte jako nahlédnutí do světa ukazatelů...

Ukazatele

Pokud to s ukazateli myslíte vážně, raději šáhněte po něčem komplexnějším, protože tady se jede podle pravidla: "Dvakrát měř - jednou řeš". Naštěstí, ukazatele nepotřebujete do doby, než vás začne zajímat, zda by vaše aplikace nemohla jet rychleji, takže pro běžnou práci nejsou zapotřebí.

Zápis ukazatelů

Ukazatele jsou proměnnými, které uchovávají paměťovou adresu jiného typu. V C# mohou uchovávat jen paměťové adresy hodnotových typů. Deklarace ukazatelů:


int *p;

nebo


int* p;
Je jedno, čemu je symbol "*" blíže, funguje to naprosto stejně. Tato deklarace nastaví ukazatel p na počátek paměťové adresy nějakého celého čísla.

Kombinace *p se užívá k odkazu na místo v paměti, které je obsazeno p. Proto je dán její deklarací. *p může pro celá čísla vypadat následně:


*p = 5;

Tento kus kódu převede hodnotu 5 do celých čísel (integer), dle nastavení v deklaraci. Je nutné si to neplést s případem, kdy se o ukazatel nejedná:


p = 5;

Efektem je změna paměťového místa drženého p. Nikoliv změna hodnoty celého čísla nastaveného původně v deklaraci. Ve skutečnosti p ukazuje na začátek 4 bytů (rozsah typu integer) představujících v paměti umístění 5.

Další důležitý prvek pro práci s ukazateli je operátor &, který v tomto kontextu vrátí adresu proměnné, před kterou je. Příklad nastaví p, aby ukazovalo na umístění i v paměti.


int i = 5;
int *p;
p = &i;

po přidání


*p = 10;

se hodnota i změní na 10, protože i a p ukazují na to samé místo v paměti.

Dále se ukazatelé dají použít pro struktury, ukázka:


Coords x = new Coords();
Coords *y = &x;

Poté můžete pomocí ukazatele y přistupovat k nějakému veřejnému poli ze struktury x, řekněme k z, to je možné provést buď tak


(*y).z

nebo tak


y -> z.

Unsafe code (nebezpečný kód)

Jen v tomto režimu lze používat ukazatele, většinou je nutné upozornit na to, že se to chystáte použít v kompilátoru, jinak vám nahlásí chybu (v Sharpdevelopu je to v nastaveních Project Options). V tomto režimu nefunguje automatická správa paměti (garbage collection), takže to, co napácháte, byste po sobě měli i uklidit. Ukázka programu s pointery (ukazateli):


using System;
public struct Coords
{
  int x;
  int y;
  unsafe public static void Main()
  {
    Coords c = new Coords();
    Coords *p = &c;
      {
        p->y = 6;
        (*p).x = 5;
      }
    Console.WriteLine(c.y);
    Console.WriteLine(c.x);
  }
}

Tady je struktura Coords deklarována uvnitř nebezpečného kódu, ale kdyby byla deklarována mimo něj, ukazatel by musel být ve struktuře fixed, ale toto není téma na malý tutoriál, ale spíše na nějakou delší kapitolu v knize a pokud umíte anglicky nebo japonsky :), můžete spoustu informací najít v MSDN. Dostanete se do ní ze stránek Microsoftu.

Ukazatele, metody a pole

Ačkoliv jsme si řekli, že ukazatele mohou sloužit jen hodnotovým typům, výjimkou jsou pole, zde je ukázka deklarace:


int[] a = {4, 5};
int *b = a;

A jak to pracuje? To si tak ukazatel b ukazuje na první typ obsazený polem a, tento typ musí být opět hodnotový. Kód níže ukazuje, že je možné procházet pole pomocí ukazatelů:


using System;
public class Tester
{
  public static void Main()
  {
    int[] a = {4, 5};
    changeVal(a);
    Console.WriteLine(a[0]);
    Console.WriteLine(a[1]);
  }
  
  public unsafe static void changeVal(int[] a)
  {
    fixed (int *b = a)
    {
      *b = 5;
      *(b + 1) = 7;
    }
  }
}

A jsme u konce. Tento tutoriál je spíše informativní než naučný, vychází to také z toho, že když nechcete, tak na ukazatele nemusíte vůbec sahat. A pokud po nich zatoužíte, není problém je použít. S ukazateli se v tomto seriálu už s největší pravděpodobností nesetkáte a raději se vrhneme na něco jednoduššího, takže příště zase trošku té normální syntaxe.

Zdroj: http://www.softsteel.co.uk/tutorials/cSharp/lesson5.html

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor programuje v C#.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý