× Aktuálně z oboru

Programátoři po celém světě dnes slaví Den programátorů [ clanek/2018091300-programatori-po-celem-svete-dnes-slavi-den-programatoru/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018091300-programatori-po-celem-svete-dnes-slavi-den-programatoru/ ]

Python - 10. lekce

[ http://programujte.com/profil/120-pavel-kosina/ ]Google [ :5:?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/118-zdenek-lehocky/ ]Google [ ?rel=author ]       16. 9. 2005       49 786×

Tak, konečně se dostáváme k práci se soubory. Ukážeme si, jak ukládat a načítat data do a ze souborů.


Telefonní seznam 3.

Tak, konečně se dostáváme k práci se soubory. Ukážeme si, jak ukládat a načítat data do a ze souborů.

Trocha teorie

Soubory na disku nejsou nic jiného než skládka čísel a znaků. Téměř všechny programovací jazyky defaultně pracují s obyčejnými textovými soubory bez češtiny. I v Pythonu existují funkce na vytvoření souboru nebo složky, přejmenování, kopie, přesun, zjištění data a velikosti, apod. O těch ale někdy jindy.


Začínáme

Vyzkoušejte:

nazev='MujPrvniSoubor.txt'
soubor=file(nazev,'w')
vstup=raw_input('Zadej text: ')
soubor.write(vstup)
soubor.close()

Následně si v adresáři, kde máte tento script uložen, najděte soubor s nazvem 'MujPrvniSoubor.txt' a prohlédněte si jeho obsah. Vyzkoušejte několikrát. Ten původní obsah by se měl vždy ztratit a bude tam jen to poslední, co jste zadali....

Pokud zadáte české znaky, soubor se pak uloží v tom kódovaní, ve kterém jste to zadávali. Lépe řečeno, které máte nastaveno ve vašem prostředí. Já konkrétně mám Latin II (cp852) pod černým pythonovským shellem. Při prohlížení PSPadem (na Linuxu a Macu vhodným editorem, který umí s různými kódování pracovat), když si nastavíte správně kodovaní češtiny, uvidíte správný zápis.

Tři druhy přístupu

Obecně mohou být soubory otevřeny ve třech režimech: pro čtení, pro zápis (nový soubor) a pro přidávání. Jednotlivé režimy se od sebe odlišují druhým parametrem ve funkci file(). První parametr je samozřejmě název souboru.

čtení: 'r' jako 'read'
zápis: 'w' jako 'write' (vznikne vždy nový soubor, pokud již existoval, přepíše se)
přidání: 'a' jako 'append' (pokud neexistuje, vytvoří se nový)

Metody souborů

Jak jsem již v předchozích lekcích naznačoval, metoda je funkce přiřazená vždy k proměnné (objektu). Zápis je objekt tečka metoda (případné parametry).

soubor.read() - přečtení celého souboru (samozřejmě v režimu 'r')
soubor.write(řetězec) - zápis na disk (v režimu 'w')
soubor.flush() - vynucený zápis na disk ještě před close()
soubor.close() - uzavření souboru

Upozorňuji, že všechna data se fyzicky do souboru zapíšou až s metodou close(). Předtím zůstávají ve vnitřní paměti - je to z důvodu rychlosti. Chceteli donutit zápis na disk před close(), použijte flush().

Čtení souboru řádek po řádku

Cyklus for se v Pythonu uplatní velmi názorně i u souborů. Přidejte si ručně do vašeho souboru několik řádek textu. Nezapomeňte uložit a vyzkoušejte:

soubor=file('MujPrvniSoubor.txt','r')
cisloRadku=0
for radek in soubor:
  cisloRadku=cisloRadku+1
  print "Radek", cisloRadku,":", radek,
soubor.close()

Čárku za 'radek' jsem udělal schválně. Víte proč? Vyzkoušejte...

Ukládání čísel

Chceme-li uložit obyčejná čísla, musíme je převést na text, protože funkce write() přijímá jen textové proměnné. Vyzkoušejte:

soubor=file('MujPrvniSoubor.txt','a')
posloupnost=[5,48,74,89,544]
for cislo in posloupnost:
  cisloText=str(cislo)
  soubor.write(cisloText+', ')
soubor.write('\n')
soubor.close()

Toto je základ pro práci se soubory. Je třeba si to řádně několikrát vyzkoušet a pochopit. Když něco nefunguje tak to nesmí být důvod k tomu "já na to kašlu!", ale spíše "sakra, to by bylo abych na to nepřišel!". Zkoušejte, experimentujte, ptejte se a čtěte chybové hlášky. O těch by mohla být jedna z dalších lekcí.


Úkol

Zadání

Úkol je více než jasný. Uložte data z Vašeho telefonního seznamu do souboru. Pošlete mi program i uložená data. Uložená data vložte jako komentář na konec scriptu.

Extra pro pokročilé

Načtěte se souboru data vašeho telefonního seznamu. Je to mnohem složitější než pouhé uložení. Budete muset číst řádku po řádce a v řádku nějak od sebe oddělovat hodnoty, které tam jsou. Připomínám, že načtený řádek není nic jiného, než jeden řetězec.

Poznámka

Úkoly známkuji a opravuji skutečně rád a nevím, jestli úkoly, které dávám jsou moc těžké, nebo moc lehké, nebo to nikdo nečte, protože žádné vypracované úkoly nedostávám.


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2005092501-python-10-lekce/ ].