Ve světě UNIXu najdeme odpověď snadno – použijeme protokol SSH. U systému Windows to však není tak lehké. A co teprve s ochranou serverů a přenášených dat? Pokud nestačí zabezpečení pomocí síťového protokolu, můžeme použít šifrované VPN připojení (wlan..) nebo pomocí komunikačního kanálu IPSec.
Přístup k serveru (fyzický) je velmi nebezpečný, jelikož kdo jej má, má nekontrolovatelnou vládu nad chodem serverů a daty. Proto se nabízí nástroje, které zpřístupní vzdálenou plochu, jako například Microsoft Management Console (MMC) či vzdálená příkazová řádka. Popisy jednotlivých nástrojů je možno nalézt v Connect!u.
Můžeme využít služeb Terminal serveru, díky němuž získáme na straně klienta virtuální desktop připojeného serveru (vestavěná součást Windows serverů). Toto řešení výborně řeší i zabezpečení takového připojení. Pokud nemáme tuto možnost, budeme muset použít program pro převzetí obrazovky – což vyžaduje instalaci na příslušném serveru, se kterým bude klient komunikovat. Mezi nejrozšířenější patří VNC či Altiric Carbon Copy. Tyto nástroje řeší zabezpečení, ale nešifrují data a i kdyby ano, tak velmi primitivně.
Chcete-li se dozvědět více o správě serverů na dálku, čtěte v zářijovém čísle časopisu Connect!.