Internet Acceleration Server (ISA) 2004 se čím dál víc prosazuje v prostředí Microsoft sítí, jako nejpoužívanější řešení proxy/firewall serveru. GFI WebMonitor byl původně určen jako freewarový plugin pro ISA Server 2000, který umožňoval administrátorům pozorovat, co se zrovna na jejich serveru děje. ISA Server 2004 však již tyto funkce integrované má, a proto vyšla nová verze GFI WebMonitoru, která nabízí mnoho dalších možností.
Kromě freewarové verze vyšla nově i placená. Co tedy jednotlivé verze nabízí?
FREEWARE verze
- Skrze internetový prohlížeč možnost okamžitého přehledu, k jakým HTTP a FTP přenosům skrze proxy službu v ISA Serveru dochází.
- Možnost nastavení, kdo bude mít k těmto přehledům přístup.
- Možnost zpětné analýzy internetové aktivity (aktivní spojení, URL historie, historie uživatelů, atd.).
02
PLACENÁ verze
- Nabízí to samé, co freeware verze, a navíc:
- Virové skenování HTTP a FTP přenosů pomocí antiviru BitDefender.
- Virové skenování HTTP a FTP přenosů pomocí antiviru Kaspersky.
- Blokování přístupu ke stránkám s obsahem jen pro dospělé pomocí Yahoo!'s SafeSearch.
- Ověřování pravosti souborů pomocí zabudovaného skeneru.
- Velice jednoduché vytváření pravidel v ISA Serveru přímo ze základní web stránky GFI WebMonitoru.
Obsáhlou recenzi na GFI WebMonitor a mnoho dalšího najdete v říjnovém čísle časopisu Connect!.
Zdroj: Časopis Connect!
Václav MilataGoogle
Autor programuje v C++, resp. využívá knihovnu SDL. Sportuje, má rád hudbu a zvířata.
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.