V této části seriálu si povíme něco o obsahu článků, jež tato kapitola představuje. Shrneme si filozofii a cíl této příručky...
Vážení webmasteři, i vy na druhé straně barikády, hackeři,
vítejte v seriálu, jenž vás seznámí se základními problémy webové administrace. Tato série článků vás provede všemi komponenty a částmi webové struktury. Seznámí vás se základní strukturou plnohodnotně fungujícího webu a se všemi úskalími, která na vás v průběhu stavby vaší aplikace čekají.
V této publikaci se seznámíte s postupy hackerů, kteří jako dravci čekají na vaši chybu, aby ji zneužili a postarali se tím o dokonalou zkázu a zhroucení nejen vámi pracně vytvořeného webu, ale i vašeho serveru a dat, která mají být přísně střežena, což mnohdy znamená obrovský problém.
Seriál vás provede celým algoritmem členitého útoku a náročné přípravy na něj.
V první kapitole začneme letmým náhledem na vše, o čem se zde bude jednat
a ve druhé začneme témata rozvádět. Kapitoly po sobě budou následovat tak, jak chronologicky probíhá útok hackera. Projdeme si všechny kroky a u každého si ukážeme slabinu, jež dané místo kompromituje. Zkontrolujeme postupně každé místečko, které by mohlo znamenat nebezpečí. Ukážeme si, jak na toto místo zaútočit a posléze, jak ho ubránit. Nejlepší pro obranu je pochopit metody útočníka a já pevně doufám, že tento seriál budou číst převážně ti z prvně zmiňované strany barikády.
Přeji vám tedy pevné nervy a hodně trpělivosti.
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.