Ze sešitu číslicové techniky <br>0000 0000. díl - Úvod
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Ze sešitu číslicové techniky <br>0000 0000. díl - ÚvodZe sešitu číslicové techniky <br>0000 0000. díl - Úvod

 

Ze sešitu číslicové techniky <br>0000 0000. díl - Úvod

Google       Google       7. 1. 2006       19 693×

V tomto díle si řekneme, jak to bude probíhat a čím bych se chtěl dále zabývat.

V tomto seriálu bych vás chtěl seznámit se základy číslicové techniky. Chtěl bych vás naučit myslet jako mikroprocesor (v jedničkách a nulách), ukázat vám, jak se vytvářejí logické obvody, jak se počítá s Booleovou algebrou, jak fungují mikroprocesory, jak se tvoří logické funkce, jak fungují kombinační logické obvody, sekvenční a paměťové obvody. Samozřejmě nesmím zapomenout na číselné soustavy a na práci s nimi. A mnoho dalších zajímavých věcí. A to nejen teoreticky, ale i v praxi. Praktické používání obvodů nás čeká až po několika lekcích, které se zabývají čistě teorií, ale až se přes tuto teorii dostaneme, čekají nás různá zapojení. Budeme pracovat s registry, čítači, děliči, ale i s kombinačními obvody. Nemalou kapitolu bude tvořit i používání komparátorů, pamětí, různých převodníků a mnoho dalších obvodů.

Abych nepsal jen o tom, co nás čeká, napíšu i něco málo o integrovaných obvodech (IO). Pomocí značky IO budu po celou dobu našeho seriálu označovat integrované obvody. Kvůli nim to vlastně píši. IO jsou dnes prakticky všude - v monitoru, na kterém sledujete tento článek, pokud jste si ho nevytiskli na tiskárně plné integrovaných obvodů. Integrované obvody jsou dnes i v pračkách a mikrovlných troubách. Dokonce i ve vysavačích, ale to už je extrém. Jsou prostě všude. Jejich nespornou výhodou je krom velikosti, která si leckdy nezadá třeba ani s mravencem, je nízká spotřeba a nízké napájecí napětí na rozdíl od elektronek, kde se napětí pohybovalo okolo 400 voltů. Věřím, že většina z vás ví, jak integrovaný obvod vypadá. Je to taková, dejme tomu, krabička (pouzdro), ze které vyčnívají nožičky (vývody).

IOček je mnoho, ale my se budeme zabývat logickými obvody a to například TTL. Co tato zkratka znamená, vám budu zatajovat až do chvíle, kdy bude nezbytně nutné, abyste to věděli. Neznamená to Though The Lens, jak by si fotografové mohli myslet, ale Transistor - Transistor Logic. Existují ale i obvody DTL, ECL a MOS. Všemi těmito obvody se budeme zabývat.

Tyto obvody jsou logické, to znamená, že pracují se dvěma stavy - logickými 1 a 0. Co to vlastně je? Můžeme si je představit jako stavy vypnuto a zapnuto. Představte si žárovičku a vypínač. Pokud je vypínač sepnutý, žárovka svítí. Tedy je na ní napětí. Stavu se také říká High, ten nám představuje logickou 1. Pokud je vypínač rozepnutý, na žárovce není žádné napětí a nesvítí. Tomuto stavu se říká Low a představuje logickou 0. Těmto stavům se také říká pravda a nepravda nebo true a false.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jiří ChytilAutor programuje ve VB, zajímá se o elektrotechniku, studuje na SOŠ Elektrotechnické - obor číslicová technika.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý