× Aktuálně z oboru

Programátoři po celém světě dnes slaví Den programátorů [ clanek/2018091300-programatori-po-celem-svete-dnes-slavi-den-programatoru/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018091300-programatori-po-celem-svete-dnes-slavi-den-programatoru/ ]

Python - 13. lekce

[ http://programujte.com/profil/120-pavel-kosina/ ]Google [ :5:?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/75-martin-zak/ ]Google [ :?rel=author ]       10. 1. 2006       24 965×

V prvních 12-ti lekcích kurzu jazyka Python jste se snad naučili základní rysy jazyka. Určitě ne všechny, je toho ještě spousta, co se dá učit. A i to, co jsem vysvětloval, bylo víceméně v hrubých rysech. Tato lekce je opakovací a shrnující, dokonce i bez úkolu.



Pokračování kurzu jazyka Python

O tomto kurzu

V první řadě kurzu jazyka Python jste se snad naučili základní rysy jazyka. Určitě ne všechny, je toho ještě spousta, co se dá učit. A i to, co jsem vysvětloval, bylo víceméně v hrubých rysech. Myslím si, že pro plné pochopení ani tento kurz stačit nemůže, že stejně je k tomu potřeba buď nějaká tištěná kniha o Pythonu nebo jiné tutoriály a manuály na webu.

Tento kurz nebyl a ani nebude manuálem. Tedy kdo hledá nějakou konkrétní funkci, pro toho bude rychlejší použít Python Documentation nebo knihu, ve které je rejstřík. Tento tutoriál je pro ty, kdo mají více nebo méně volného času, chtějí se učit nový nebo jiný jazyk a to formou problémových úloh. Tedy si vytyčíme cíl (např. telefonní seznam) a hledáme programové cesty k jeho řešení. Není zde tedy primárně orientace na popis funkcí nebo modulů, ale tyto funkce a moduly nám slouží jen k vyřešení našeho problému. Nutně tak neprobíráme všechny zákruty a zákoutí funkcí ani plný výčet funkcí toho kterého modulu.


O Pythonu

Python je skvělý programovací jazyk na výuku programování. Je taky velmi produktivní - to znamená, že se velmi rychle učí - říká se, že Céčkař zvládne oficiální tutoriál během jednoho večera ;-) a že se v něm aplikace vytvářejí velmi rychle. Často si programátoři napíší program v Pythonu a pak, když funguje, ho buď celý nebo jen kritická místa, přepíší z důvodu rychlosti do C.

Další velká výhoda je, že Python je přenositelný. Dneska je to víceméně nutnost, i když se na školách stále Delphi a Visual Basic vyučuje. Vyučuje se koneckonců i tady, na programujte.com. No ale my, "pythonýři", my víme své. Linux a Python přichází ;-)

Příklady a úlohy, které budeme řešit, budu často brát ze své praxe nebo z vašich námětů. Takže se brzy můžete těšit na práci se soubory anebo snad i "oblíbené" téma prvočísla, ale trochu jinak a další.


Neprobráno

Co jsem v první řadě neprobral a co budu předpokládat, že znáte, nebo že jste si sami přečetli?

Tuple: Tak jsou to hlavně tuple neboli n-tice. Nezbylo na ně místo. Často se dají nahradit seznamy a taky tak jsme to dělali, ale je dobré o nich mít povědomí. Zjednodušeně řečeno to jsou seznamy, do kterých se nedá přidávat (seznam.append()) ani ubírat nebo měnit.
Slovníky: Původně jsem myslel, že je probereme v rámci telefonních seznamů, ale nezbyl na ně prostor. Opět zjednodušeně řečeno, slovník je jako seznam, který se dá indexovat jinak než jen pomocí čísel. Např. zápis do slovníku: tel["jirka"] = 221258477.



Probráno - opakování


Cykly: Oba dva cykly byste měli mít v malíčku: for i while. Budeme je často a hodně potřebovat.
Datové typy: Čísla, řetězce ani seznamy by vám neměly činit větší potíže a pokud něco nevíte, měli byste být schopni rychle v manuálu najít pomoc.
Podmínky: if - elif - else
Funkce: Znalost funkcí je také velmi důležitá. Je na vás, abyste se sami doučili nebo zopakovali, jak se funkci parametry předávájí, jak se získává zpátky výsledek a jak fungují lokální proměnné uvnitř funkce.
Grafika (GUI): Základy Tkinter a livewires
Čeština: Tipy a triky pro správné zobrazování češtiny téměř vždy a všude.
Soubory: Otevření, načtení obsahu připadně uložení dat, zavření souboru.


No a to je tak vše.

Takže toto vlastně ani není lekce, spíše úvod do druhé řady turoriálu o Pythonu. Těším se na Vás.


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2006010501-python-13-lekce/ ].