Hloupé nápady v počítačové bezpečnosti
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Hloupé nápady v počítačové bezpečnostiHloupé nápady v počítačové bezpečnosti

 

Hloupé nápady v počítačové bezpečnosti

Google       Google       26. 2. 2006       11 725×

Vjednom z posledních úvodníků (www.ranum.com ) upozorňoval Marcus J. Ranum, známý odborník na bezpečnost, co považuje za nejhloupější nápady, které byly kdy vymyšleny na poli počítačové bezpečnosti. Jeho přístup jsem shledal docela zábavným a zajímavým, takže jsme se rozhodl, že se s vámi podělím o jeho seznam hloupých nápadů, k němuž doplním své osobní poznámky a komentáře.

Podle Ranuma je prvním problémem přístup implicitního povolení. To znamená dovolit na vašem počítači všechno, co není výslovně zakázáno. Pravděpodobně jste zvědaví, kdo by tímto způsobem uvažoval o nastavení brány firewall? I když mě napadlo několik jmen mých klientů, celkem vzato máte pravdu: V dnešní době pokládáme za samozřejmé, že firewally by měly implementovat zásadu implicitně zakázáno. Vzpomeňte však na sítě bez interní segmentace... Není to právě další forma implicitního povolení? A co operační systémy, které spustí jakoukoli část neznámého kódu, přestože většina uživatelů používá pouze několik aplikací? A to se ani nezmiňuji o veškerém povyku kolem systémů IPS (systémy ochrany proti průnikům): za jejich zvučným názvem stojí obyčejné objekty, které odstraní známé útoky. Jinými slovy, nejedná-li se o známý útok, systém ho nechá projít a to je další příklad implicitního povolení.

Tím se dostáváme k druhému hloupému nápadu Ranuma: výčty špatných věcí. V podstatě se jedná o princip budování vašeho bezpečnostního systému na seznamu špatných věcí, které nechcete, aby se staly. Jako příklad si uveďme viry, spam a trojské koně: proč mrhat svým časem na vytváření seznamu tisíců nových špatných věcí, když byste mohli pouze autorizovat specifické aplikace a nic jiného na vašem počítači nespouštět? Totéž platí pro systémy na filtrování síťového provozu. Obecně lze říct, že bezpečnostní systém je založen na principu výčtů špatných věcí, když váš software neustále potřebuje aktualizace podpisů.

Je-li mottem Googlu Nebuďte zlí, rád bych doporučil, aby naše motto bylo Nebuďte hloupí. Je to těžší, než si dokážete představit, věřte mi.


Třetí hloupý nápad, který Ranum popsal, je přístup proniknout a záplatovat. Tento nápad jsem shledal jako méně přesvědčivý. Na jedné straně souhlasím s předpokladem, že existuje (několik) aplikací, například qmail nebo Postfix, které nemají téměř žádné chyby a zranitelná místa, protože byly vyvíjeny s ohledem na bezpečnost. Takže stejně jako Marcus věřím, že na poli softwarového inženýrství spočívá problém v inverzi tohoto přístupu. Na straně druhé však věřím, že v souvislosti s bezpečností sítí je pro koncového uživatele velmi prospěšné mít někoho, kdo se snaží pomocí testů průniků překonat bezpečnostní systémy. Uživatelé si pak mohou být jisti, že všechno bylo provedeno správně. Možná však nejsem ta správná osoba, která by to měla komentovat – jelikož se tolik mých klientů na to ptá.

Ani čtvrtý hloupý nápad mě nepřesvědčil: Ranum tvrdí, že bychom měli přestat uvažovat o tom, že hackování je skvělé a začít se učit, že dobré inženýrství je lepší. Má odpověď je ano i ne: k vytváření robustního softwaru jeho návrhem potřebujeme inženýry, ale také potřebujeme flexibilní myslitele, kteří zpochybní předpoklady a kteří ukáží, že to, co jsme považovali za nemožné, ve skutečnosti možné je a tím jednají jako hackeři. Samozřejmě bychom měli převrátit význam slova hackeři, pod nímž si lidé většinou vybaví whiz kid nebo guru na technologii, kteří marní své životy pronikáním do systémů prostřednictvím známých zneužití, aby na těchto systémech zpřístupnili svůj warez. Dále souhlasím s tvrzením Ranuma, že toto chování je nesmyslné.

Pátý hloupý nápad přeskočím (vzdělávání uživatelů nefunguje…). Dále bych rád dal Ranumovi osobní radu týkající se šestého hloupého nápadu: Někdy je lepší nedělat vůbec nic, než udělat něco hloupého. Dříve než promrháte desítky tisíc eur na novou a neotestovanou technologii, je lepší vynaložit peníze za člověka s potřebnými znalostmi, který vám pomůže pochopit, co máte udělat. Dříve než začnete propagovat nové bezpečnostní zásady, které zůstanou bez uplatnění, rozhodně stojí za to v první řadě pochopit, co bylo špatně.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý