Jak si možná pamatujete, ve škole, ať na základní nebo na střední, jste se mohli setkat v chemii s mícháním dvou kapalin. Každá o jiném objemu a koncentraci. Ve škole se tento problém řešil pomocí křížového pravidla či jiných výpočtů. Program vypočte výslednou koncentraci a objem za předpokladu, že se smíchají kapaliny o konstantním objemu i po reakci.
Přejděme rovnou ke scriptu. Je rozdělen na dvě části: první je funkce zpracovávající data zadaná do formuláře a druhá je formulář, do kterého vkládáme hodnoty.
V úvodu aplikace si připravíme proměnné. Proměnná obj3 je celkový objem směsi. Proměnné moc1 a moc2 představují "mocnost" jednotlivých kapalin. Vypočteme podíl mocností a celkového objemu. Program si vylepšíme zabezpečením proti dělení nulou. Obj3 je dělitel, proto nesmí být roven nule (obj3!=0, kde operátor != znamená není rovno). Vytvoříme větvení pomocí příkazů if - else. V první části (s nenulovým dělitelem) vypíšeme výsledek spolu s celkovým objemem. Jinak se zobrazí upozornění s chybou.
Roman MrózekGoogle
Autor rád programuje v PHP a MySQL. Dříve se zabýval HTML a v JavaScriptu vytvořil pár programů.
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.