× Aktuálně z oboru

SHIELD Experience Upgrade 7 – méně hledání a více zábavy [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]

Ze sešitu číslicové techniky<br>0000 0111. díl - Funkce tří a čtyř proměnných

[ http://programujte.com/profil/27-jiri-chytil/ ]Google [ ?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/75-martin-zak/ ]Google [ :?rel=author ]       25. 2. 2006       18 396×

V minulém díle jsme si ukázali práci s funkcemi, které zpracovávají dvě vstupní proměnné. Dnes to budou funkce, které zpracovávají 3 a 4 vstupní proměnné. Větším počtem vstupů se již zabývat nebudeme.

Funkce tří proměnných.

  • Tabulka

    Jako v minulém díle, tak i zde začneme tabulkou, ale bude trochu větší.

  • UNDF

    Pokračuje opět stejně jako minule v UNDF, ta bude ale trochu složitější, ale princip bude na fous stejný.

    Hlavním rozdílem je to, že v každém výrazu v závorce jsou tři proměnné. Tím se nám celý výraz zkomplikoval. Celá UNDF je větší také kvůli 4 log. 1 na výstupu. Kdyby ale funkce měla na výstupu jen jednu logickou 1, byla by UNDF jednoduší než u výrazu se dvěma vstupními proměnnými.

  • Karnaughova mapa

    Ta se nám mírně zkomplikovala, ale není to nic k nepochopení.

    Na obrázku máte třikrát tu samou Karnaughovu mapu. Ale na každém obrázku jsou vyznačeny logické 1 (modře), neboli xn, a logické 0 (červeně), neboli xn negované, pro každou proměnnou zvlášť (n představuje index proměnné). Vidíte tak která proměnná v Karnaughově mapě zabývá které pozice a že tak můžeme dosáhnout všech možných kombinací.

    Pokud chcete ve sledování seriálu pokračovat, je velmi důležité pochopit, jak Karnaughova mapa funguje. Protože ji budeme používat při minimalizaci a to je velmi důležitá záležitost. Která vám ušetří spoustu součástek a nákladů na výsledná zapojení.

  • Schéma UNDF

    Ani zde se nastala žádná významná změna, vše je při sterém, jen je toho více. Taktéž i následující liniové schéma není nic extra.

  • Liniové Schéma


Tak to by byla funkce se třemi vstupními hodnotami. Teď se podíváme na čtyři vstupní hodnoty.


Funkce čtyř proměnných

  • Tabulka

    Ta se opět výrazně rozrostala

  • UNDF

  • Karnaughova mapa

    Na Karnaughově mapě jsou pouze dvě čárky, které označují pouze dvě logické jedničky na výstupu. Pokud si obrázek pozorně prohlédnete, zjistíte, že jedna leží vždy na červeném a druhá vždy na modrém. Pokud tedy chcete, aby byla na výstupu logická jednička, musí být na všech výstupech zároveň buď logické jedničky nebo logické nuly. Tedy na všech vstupech musí výt v danou chvíli tatáž hodnota.

  • Schéma UNDF

  • Liniové schéma

    Tak to nechám na vás ať si to vyzkoušíte.


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2006022501-ze-sesitu-cislicove-techniky-br-0000-0111-dil-funkce-tri-a-ctyr-promennych/ ].