Průměrná měsíční hrubá mzda odborníků IT s praxí delší než 5 let se pohybuje v rozmezí od 35 000 do 200 000 Kč.
Administrátor systému Unix si po pěti letech praxe v Praze či jejím okolí může přijít až na 60 000 korun hrubého měsíčně, zatímco správce platformy Microsoft si vydělá maximálně 50 000. Měsíční hrubá mzda správce sítí (LAN/WAN) po pětiletém působení v oboru se může vyšplhat na téměž 50 000 Kč hrubého měsíčně. Oproti tomu absolvent s roční praxí by si ale vydělal „pouhých“ 30 000 korun v průměru za měsíc. Vyplývá to z průzkumu zveřejněném minulý týden společností Robert Half Technology (RHF), která hovořila s kandidáty z firem působících v oblasti IT a telekomunikací.
Nejvíce přitom podle ní rostou platy u vývojářských pozic zaměřených na programovací jazyky Java, nově .NET (převážně C#) a v menší míře i C++). U tohoto typu funkcí stouply platy mnohdy až o 40 % – programátor v Javě po absolvování vysoké školy s roční praxí si měsíčně nevydělá méně než 35 000 korun, před třemi lety by se však jeho plat pohyboval na úrovni nižší o 10 tisíc. Po pěti letech v oboru si však může přijít až na 80 000 Kč hrubého měsíčně.
V této souvislosti zmiňme i platový žebříček, který na základě výročních účetních závěrek firem s více než 50 zaměstnanci vypracovala MF Dnes. Z toho vyplynulo, že zaměstnanci nejlépe platících firem v České republice vydělávají přes 100 000 korun měsíčně. Největší průměrnou mzdu, a sice téměř 120 000 korun hrubého, pak měsíčně vyplácí společnost SAP. Podle uvedené firmy RHF si nejvíce v tomto segmentu trhu vydělá člověk s funkcí obchodního ředitele, jehož mzda s praxí v příslušném oboru delší než 5 let činí až 200 000 korun měsíčně včetně bonusů. Výše mzdy zaměstnance pracujícího v této funkci kratší dobu se pak pohybuje maximálně zhruba na polovině této sumy.
V Computerworldu 8 najdete podrobné informace o platových podmínkách IT specialistů v celé ČR, navíc se stručným porovnáním mezd u vybraných pozic v oboru IT vVzahraničí.