Rozhovor s Kenem Claffeyem
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Rozhovor s Kenem ClaffeyemRozhovor s Kenem Claffeyem

 

Rozhovor s Kenem Claffeyem

Google       Google       8. 3. 2006       11 711×

Rozhovor s produktovým manažerem Adaptecu. Adaptec je možná v podvědomí veřejnosti známý jako výrobce řadičů. Ovšem jejich produkty lze najít v širokém spektru IT trhu, od stolních počítačů po korporátní společnosti. Více o Adaptecu, ale také o jejich technologii SAS nám prozradil Ken Claffey.

Čím se společnost Adaptec zabývá?

Společnost Adaptec byla založena v roce 1981 a zabývá se především výrobou řadičů, ale také storage řešení nebo zálohovacími produkty a externími diskovými poli jak na bázi SCSI, tak Serial ATA a Fibre Channel.

Co je to SAS a jak lze využít SAS v rámci současných SCSI infrastruktur?

SAS (pozn. redakce – Serial Atached SCSI) je stadium vývoje SCSI, které přináší škálovatelnost, dostupnost a výkon podobný jako u technologie Fibre Channel na trhu mainstreamů, ale za nižší cenu. Zákazníci, kteří používají technologii SCSI nebo SATA od svých dodavatelů, dnes hledají možnost migrace na jiný systém, který bude více škálovatelný a výkonný. Tím by mohla být právě další etapa vývoje SCSI – SAS.

Jaký je klíčový segment pro SAS?

Nedá se hovořit o určitém klíčovém segmentu. Pro SAS je důležitá oblast, kde se používají systémy pro ukládání dat. Myslím, že SAS souvisí přímo s instalacemi serverů, od jednoho malého serveru přes dva, tři až po high-end servery s náročnými aplikacemi. Základem úspěchu pro SAS je pak spojení této struktury s kvalitní informovaností.

Jaké jsou hlavní výhody oproti technologii Fibre Channel?

Výkon a cena. Fibre Channel dnes používá přenosovou rychlost 2 Gb/s. SAS nabízí 3 Gb/s v každém směru, ale za menší cenu. Takže se SAS můžete dosáhnout výhod technologie Fibre Channel, jako je výkon a dostupnost, ale za ceny technologie SCSI. Samozřejmě včetně možnosti vysoké škálovatelnosti, jaká je potřebná uvnitř dnešních moderních IT infrastruktur.

Mluvil jste o ceně. Řadič Fibre Channel podobně jako SAS začíná kolem 400 dolarů, v čem je tedy SAS levnější?

Nezáleží pouze na ceně řadiče. V technologii SAS je levnější kabeláž, disková pole atd. Jestliže vezmete v úvahu náklady za veškeré komponenty pro SAS, možná budete cenou překvapeni. Když navíc zjistíte, že jste ušetřili peníze za vyšší výkon, dostupnost a škálovatelnost, už nebudete chtít nic jiného.

U diskového pole platí, že výsledná přenosová rychlost je stejná jako rychlost nejpomalejšího disku. Jak je to u smíšeného SAS (s použitím SATA v SAS poli)?

Z tohoto důvodu nedoporučujeme smíšená disková pole s různými disky SATA, pouze v rámci stejných subsystémů. Fyzicky to samozřejmě jde, ale logicky ne. Jestliže chcete použít SAS v nějakém subsystému skupiny diskových polí, měli byste všechno používat jako SAS.

V čem je budoucnost Adaptecu – pokračování ve Fibre Channel, SCSI, iSCSI nebo už spíše orientace na SAS?

I nadále se zaměříme na technologie SCSI, kterým se Adaptec dlouhodobě věnuje. Pokračovat budeme ve vývoji Serial Attached SCSI, včetně prosazování SAS produktů na trhu. Soustředit se ale také budeme na iSCSI a výrobu dalších produktů pro iSCSI. V SCSI vidíme potenciál, a proto se této oblast chceme věnovat mnohem více než technologii Fibre Channel.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý