Buďte ostražití a prediďte problémom!
Sedemtoro
- Keď vám niekto pošle e-mail s textom, kde vás žiada daný server, aby ste poslali, alebo zmenili si heslo, nerobte tak! Je možné, že nejaký hacker vás chce oklamať a dúfa, že mu naletíte. Server by si od vás nikdy nepýtal alebo nežiadal vaše heslo! Aj keby bol e-mail napríklad od admin@nieco.sk, tak to nemusí byt v skutočnosti poslané z uvedenej adresy. Zistite si skutočnú pôvodnú adresu podľa zdrojového kódu, alebo podľa hlavičky mailu.
- Určite aj vám prišla na ICQ správa, v ktorej sa píše: „Nepridávaj si do kontaktov používateľa XY, je to vírus a sformátuje ti disk! Pošli túto správu všetkým v tvojom contact liste!“ Ide spravidla o planý poplach. Vírus na ICQ nemôže byť, pretože ICQ a všetko o vás a vašich kontaktoch je uložené na ICQ servery, ktorý ma antivíry. A keby sa predsa dostal na ICQ vírus, čo je málo pravdepodobné, tak sformátovanie disku alebo odoslanie víru ostatným kontaktom je v podstate nemožne. HDD nieje možné tak sformátovať, aby si to užívateľ nevšimol. Odoslať ďalším ľudom na kontaktoch je síce možné, no v ceste stojí rozličná ochrana. Obyčajná sprava dotyčnej osobe nič nespraví. Vírusy na ICQ sú len hoax!
- Keď sa niekam registrujete a zadávate váš nick, nikdy nedávajte heslo ani trocha podobné nicku (hacker to môže zneužiť). Ako začiatočné (alebo posledné) písmeno hesla zadajte podľa možnosti písmeno z konca abecedy, napríklad Z. V programoch ako je WWWhack sa heslo totiž zisťuje postupným zadávaním kombinácií podľa abecedy, napríklad „aaa, aab, aac, …“. Keď bude vaše heslo dlhé a začínajúce (alebo bude končiť) sa napríklad na Z, tak hackerovi bude trvať týždne, kým sa mu podarí vás nabúrať. Dovtedy mu daný server zablokuje IP adresu a on bude musieť ísť cez proxy server, ktorý je pomalý. Skôr či neskôr ho hackovanie vášho hesla prestane baviť a vykašle sa na to.
- Keď vás niekto bude strašiť, že vám naformátuje disk alebo niečo podobné, je to podvodník. Na 85 % vám nič nespraví! Približne 10 % je schopných zmenenia hesla na emailoch alebo inde na nete (ale to nedokáže každý). 5 % vám naozaj môžu poškodiť PC. Uvedené informácie sú približne.
- Keď si už neviete rady s nejakým hackerom, tak je dobre použiť zákon! Podľa zákona je trestné poškodenie a zneužitie záznamu na nosiči informácií neoprávneným použitím informácií, zničením, poškodením informácií alebo ich urobením neupotrebiteľnými, učinením zásahu do technického alebo programového vybavenia počítača (§257).
- Keď budete prijímať nejaký súbor, tak ho skontrolujte v notepade, aby ste si pozreli zdrojový kód. Ak tam bude použité napríklad „Shutdown“, „net esers“ atď., súbor neukladajte. Dobré je skontrolovať si priebežne každé slovo a preložiť ho do svojho jazyka. Ak pôjde o slova typu „vypnúť“, „zmeniť“ apod., súbor neotvárajte. Komu sa nechce a nebojí sa o systém, môže súbory spokojne otvoriť a neskôr systém znovu nainštalovať. Zdá sa to niekomu nepravdepodobné? Mnohým už poslali program, ktorý obsahoval zmeny hesiel a zároveň vypnutie PC (shutdown -s). Neskôr pomohol len reinstall, alebo špeciálny program na zmenu hesiel, ktorý je linuxový.
- Keď vám nabehne odpočítavanie do vypnutia PC, rýchlo kliknite na Štart|spustiť|„shutdown -a“ a potom skontrolujte, či je všetko v poriadku a či sa heslo do systému nezmenilo!