Tento díl je věnován funkcím pro práci s řetězci v Delphi.
V tomto díle tipů a triků v Delphi se budeme zabývat různými funkcemi pro práci s řetězci. Začneme funkcemi, které nám rozdělí text na určité části. Myslím si, že tyto funkce jsou velmi důležité a budou se vám určitě někde hodit. Nejprve si musíme vložit do uses unit StrUtils. A teď vám ukážu funkce, které nám budou rozdělovat různé řetězce. Jako příklad uvedu funkci LeftStr, která se provede po stisku tlačítka:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
s:string; //řetězec, který budeme dělit na části
NewStr:String; //řetězec, který vznikne s předešlého řetězce
Begin
NewStr := LeftStr(s,4);
//když proměnná s bude "notebook", tak nám funkce LeftStr vrátí řetězec "note"
ShowMessage(NewStr);
//vyhodí se nám hláška s novým řetězcem
end;
Popis funkce
Jak už jste si určitě všimli, tak do prvního parametru vkládáte text, který chcete rozdělit. A druhý parametr slouží na to, kolik řetězců se má z levé části řetězce oddělit. Obdobná funkce funkci LeftStr je funkce RightStr. Ta jako LeftStr taky rozkládá text na části, ale z prava. No a třetí funkce je MidStr, která nám rozdělí text od nějakého písmene. Příklad:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
s:string; //řetězec, který budem dělit na části
NewStr:String; //řetězec, který vznikne s předešlého řetězce
Begin
NewStr := MidStr(s,3,4);
//když proměnná s bude "notebook", tak nám funkce MidStr vrátí řetězec "tebo"
{První parametr je řetězec, který chceme rozdělit. Druhý parametr je od kolikátého znaku v řetězci se začne rozdělovat. A třetí parametr je kolik znaků se bude brát}
ShowMessage(NewStr);
//vyhodí se nám hláška s nový řetězcem
end;
To je vše k funkcím na rozdělení textu. Jako poslední vám ukážu funkce ParamStr a ParamCount. Pro tyto funkce už nemusíte mít v uses unit StrUtils. Funkce ParamStr nám vrátí parametr, se kterým se soubor spouští. ParamCount nám udává, kolik je parametrů. Toto můžeme využít např. když bychom chtěli otevřít textový soubor v našem editoru, tak aby se otevřel hned, jak poklikáme na textový soubor. Příklad:
procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
//při vytvoření Form1
Begin
If ParamStr(1) <> ' ' then begin
Memo1.lines.LoadFromFile(ParamStr(0));
end;
//když bude nějaký parametr, tak se otevře soubor
end;
Můžeme si to hned ověřit jestli to bude fungovat. Najděte si někde na disku textový soubor. Dejte otevřít v programu. Teď zvolte “zvolit program“. A najděte si náš exe soubor tam, kde máte uložený tento příklad. Soubor se vám otevře se vašem programu. To je konec dnešního dílu. Příště se budeme zabývat sítěmi.