V tomto díle se dozvíte o logice ECL. O čem je, co umožňuje, jaké má zvláštnosti a tak dále. O tom, že je asi nejrychlejší z popsaných technologií, že má nízký šum a tak, ale její nevýhodou je symetrické napájení.
Logické obvody ECL (emitorově vázané obvody) jsou schopny zpracovávat signály o frekvenci i 5 GHz. Dosažení velké rychlosti je dosaženo minimalizováním saturačního napětí na tranzistorech. Další výhodou je schopnost zpracovat i velmi malé signály.
Na výstupu lze odebírat jak signál jako takový, tak i jeho inverzní hodnoty (jak si můžete všimnout na následujícím schématu).
Na vstupu zapojení je diferenciální zesilovač, který je vstupem T2 připojen na odpory R3 a R4, které na bázi vytváří 0 V. Toto napětí bude i na tranzistoru T1. Zvýší-li se napětí na bázi, zvýši se i proud tekoucí kolektorem a to má za následek zvýšení napětí na R7 a v důsledku toho se uzavře T2. Na kolektorech jsou tudíž protichůdná napětí. Ty potom proudově zesilují transistory T3 a T4, které jsou zapojené se společným kolektorem.
V příštím díle odskočíme od bipolárních technologií k technologiím unipolárním, ale hned potom se vrátíme a zapojíme si různá hradla. Prvně to budou kombinační obvody (74LS00 apod.).