× Aktuálně z oboru

SHIELD Experience Upgrade 7 – méně hledání a více zábavy [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]

Windows? Ale nemusím, nemusím!

[ http://programujte.com/profil/20356-tomas-polz/ ]Google [ ?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/118-zdenek-lehocky/ ]Google [ ?rel=author ]       22. 4. 2006       21 455×

Spousta z vás jistě má OS Windows a jistě spousta z vás slyšela o Linuxu, freewarovém OS šířeném pod licencí GNU/Linux, ale asi velmi malá část z vás ho vyzkoušela nebo se k tomu chystá. A důvod? Aplikace. Pokud i vy si myslíte, že se bez Windows a svých aplikací neobejdete, tak je tento článek právě pro vás!

V tomto článku bych chtěl probrat možnosti způsobu přejítí na Linux bez „toho“ problému s aplikacemi.

V postatě máme čtyři možnosti:

Dual Boot
Virtual Machine
Emulátory
Wine
Alternativy

Dual Boot

Možná je vám jasné, o co se jedná. Jsou to v podstatě dva OS nainstalované na jednom PC nezávisle na sobě. Tedy, pokud chcete využívat Windows aplikaci, tak si nastartujete do Windows nebo naopak do Linuxu. Podle mého názoru, tato možnost nemá žádný význam, protože ani jeden OS nevyužíváte naplno. A ještě k tomu musíte mít zakoupeny Windows a to se pak výhoda Linuxu ztrácí.

Virtual Machine

Tato možnost využívá užitečnou vlastnost těchto apliakcí, které vám vytvoří tzv. Virtual Machine. To funguje tak, že vy si v tomto programu (např. Vmware či MS Virtual PC) vytvoříte onu Virtual Machine, které přiřadíte velikost na disku, množství RAM paměti apod. a poté do ní nainstalujete OS. Takto vytvořená machine pak funguje jako normální PC, má svoji IP, připojuje se na Internet, pokud ji máte spuštěnou, tak k ní je normální přístup po síti, dokonce ji můžete mít jako server (Telecom využívá virtuální servery vytvořené v programu Vmware Server k posílení těch fyzických). Jenže nevýhodou je, že musíte mít dostatečně výkonné PC, které zvládně běh více OS najednou. Pokud máte méně jak 256 MB paměti, tak vám to nedoporučuji.

Systém Windows XP běžící na Linux

Emulátory

Jak jistě tušíte, tak emulátor něco emuluje. Otázkou je - ale co? Odpovědí je - prostředí OS Windows. Pomocí emulátoru můžete spustit programy z Windows na Linuxu aniž byste měli nainstalovány Windows. Už vám blikají dolary (spíš koruny ne :-)) v očích? Ano, takovýmto způsobem ušetříte za koupi Windows.

Wine(Wine is not emulator

Wine je volně šířitelná open source implementace Windows API ,která je nepoužívá windows kód ale umožnuje použivat windows knihovny DLL a pouštět programy určené por tento OS. Wine si ve vašem Domovském adresáři (/home/jmenouživatele) vytvoří skrytou složku (./Wine) a v ní je standardně vytvořen adresář (drive_c), který je diskem pro vaše Windows programy, který v současné verzi Wine obsahuje kolem 90% Windows knihoven, kam vám Wine standardně umožnuje instalovat a který obsahuje, mimo složky Program Files, i složku Windows s již zmíněnými knihovnami.

Takovýchto aplikací, které už uživatelé rozsáhlé linuxové komunity spustily pod Wine je opravdu dost. Jestli vás zajímá, zda-li je právě vaše aplikace tou vyvolenou (a je jich opravdu spousta), tak se podívejte na stránku http://appdb.Winehq.org/ [ http://appdb.Winehq.org/ ].

Postup je velmi jednoduchý, stačí nastavit spuštění exe souboru ve Wine a mužete instalovat.

KDE vám doporučuje nechat standardní cestu k simulovanému disku C a pokud instalace proběhne bez problému (což by měla :)), tak se můžete kochat vaším oblíbeným softwarem a ještě jste ušetřili za koupi Windows.

Avšak vše má své pro a proti. Nevýhodou je, že po 12 letech vývoje je to stále betaverze (v době psaní článku verze 0.9.12). To znamená, že ne všechny aplikace budete v současné době používat (ale aplikací na něm rozběhnutých je opravdu mnoho) a dalším problémem je pomalejší běh aplikací, který je z důvodu obslužných testovacích skriptů (což samozřejmě v plné verzi nebude).

A že jsem zapomněl uvést, kde ho stáhnout, tak teda stahujte z adresy http://www.winehq.org/site/download/ [ http://www.winehq.org/site/download/ ]

Alternativy

Tento způsob já osobně preferuji. Svůj Linux začnete využívat na 100 % pouze pokud začnete využívat i jeho aplikace. Znám několik lidí, kteří by na Linux nepřešli, protože tam nejsou aplikace z Windows (samozřejmě se teď nebavíme o možnosti emulace). Uvedu takový příklad, kdy jsem se bavil se svým spolužákem (neboj rapane, tebe nemyslím :-)) o Linuxu apod. a jeho překvapilo, že na Linuxu není Total Commander (i když já jsem si ho na Linux pomocí Wine nainstaloval), i když jsou přímo linuxové programy, které jsou podobné (např Krusader používám místo Total Commanderu).

Total Commander emulovaný pomocí Wine a vedle Krusader - jeho alternativa pro KDE

Pro takovéto jedince mám jedinou větu: Na Linuxu většiny svých známých aplikací nenajdete, Linux má svoje programy (alternativy) k těm z Windows, které jsou jim v některých příkladech velmi podobné právě z důvodu snadného přechodu pro „wokeňáky“. Příkladem může být kancelářský balík OpenOffice.

Jak vidíte tak má OO Writer podobné prostředí jako MS Word.

Linux má opravdu spoustu aplikací - prohlížeče, poštovní klienty, kancelářské balíky, vývojová prostředí, multimédia, grafické programy a další různé programy a utility. Jediným problémem Linuxu je asi to, že nemá dostatek her. Před nedávnem jsem četl článek, že se Linux nevyskytuje v domácnostech moc právě kvůli počtu her určených pro něho. Samozřejmě, že spousta z nás uživatelů PC (včetně mě) hry hrát nepotřebuje, tak jim to u jejich Linuxu neschází. Jsou ale i tací, kteří nedělají nic jiného (upřímně jich lituji).

Opravdu, doporučuji si zvknout na linuxové aplikace, protože se jednak naučíte využívat svůj Linux naplno a zjistíte, že v tom takový velký rozdíl, jak vám možná někdo nakukal, není. Ono totiž stačí udělat krok a pak vás to vtáhne samo…


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2006042001-windows-ale-nemusim-nemusim/ ].