Ze sešitu číslicové techniky<br>0001 0000. díl – Logika MOS
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Ze sešitu číslicové techniky<br>0001 0000. díl – Logika MOSZe sešitu číslicové techniky<br>0001 0000. díl – Logika MOS

 

Ze sešitu číslicové techniky<br>0001 0000. díl – Logika MOS

Google       Google       2. 5. 2006       15 392×

Vítejte v jubilejním 16. díle. Proč je jubilejní? No protože se nám přesunula jednička do druhého Nibblu. V šestnáctkové soustavě je to tedy (10)h. V tomto díle letmo proletíme kolem unipolárních obvodů, na které se časem dostane podrobněji.

V této kapitole si toho moc povídat nebudeme, jen tak narychlo si to projedeme, žádné podrobnosti, na to bude dost času později.

První schematické značky:

Tranzistory FET (Field effect tranzistor):

S těmi se dnes setkáváme opravdu jen zde v úvodu. Tyto tranzistory jsou řízené polem, ale pro nás momentálně budou důležitější tranzistory MOS (metal oxid semikonduktor):

Oba dva zmíněné typy nemají bázi emitor a kolektor, ale mají Drain Source a Gate.

Obvody MOS jsou velmi důležité, bez nich by těžko počítače byly tam, kde jsou teď. Obvody MOS tvoří většinu pamětí a spousty obvodů. A co třeba procesor, ten se taky z více než poloviny skládá ze struktury MOS. Výroba struktury MOS je poměrně snadná a málo nákladná a dosahuje opravdu velmi malých rozměrů, například procesor Pentium 4, na jehož jádře o rozměrech 6×8 mm je asi 22 milionů tranzistorů.

Takovým základním stavebním prvkem je hradlo Not, čili logická negace, může vypadat takto:

Ale je tu jedna nevýhoda, tou je velikost rezistoru na čipu – až 1000 – více než velikost tranzistoru. To se snažilo řešit pomocí takzvaného zdroje konstantního proudu.

To ovšem také nebylo příliš přesné, a proto se nakonec našlo řešení v komplementárním páru:

Jak vidíte, obvod je velmi jednoduchý – pouze dva tranzistory, které jsou opravdu miniaturní. Ale to není tak přesné, jsou zde navíc ještě podpůrné obvody, které zajišťují optimální parametry tohoto hradla. A to je tak vše, příště slíbený začátek praxe.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jiří ChytilAutor programuje ve VB, zajímá se o elektrotechniku, studuje na SOŠ Elektrotechnické - obor číslicová technika.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý