HD DVD vs. Blu-ray – Jak se liší?
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

HD DVD vs. Blu-ray – Jak se liší?HD DVD vs. Blu-ray – Jak se liší?

 

HD DVD vs. Blu-ray – Jak se liší?

Google       Google       18. 5. 2006       28 048×

Proč přejít z DVD na Blu-ray či HD DVD? Jaké jsou jejich parametry, rozdíly a hlavně cena? Neznáte jejich vlastnosti? Tak právě pro vás je tu malé shrnutí.

Blu-ray

Blu-ray, také známý jako Blu-ray Disc (BD), je název formátu vyvinutého Blu-ray Disc Association (BDA), jejímiž členy jsou přední výrobci elektroniky a médií i osobních počítačů (jde například o společnosti Apple, Dell, Hitachi, HP, JVC, LG, Mitsubishi, Panasonic, Philips, Sony či TDK). Formát byl vyvinut, aby umožnil záznam, opětovný přepis a přehrávání HD (High Definition) videa a skladování velkého objemu libovolných dat. Oproti klasickému DVD nabízí více než pětinásobnou kapacitu (25 GB) při jednovrstvém zápisu a při zápisu dvouvrstvém se na něj vejde celých 50 GB.

HD DVD

Tento formát byl vyvinut mezinárodním sdružením firem DVD Forum a je stejně jako Blu-ray koncipován jako nástupce nynějšího DVD. Na rozdíl od klasického DVD nepoužívá červený laser, ale modrofialový na stejné vlnové délce jako Blu-ray. Mezi firmy, které prosazují tento formát, se řadí všichni členové organizace DVD Forum, kupříkladu tedy Toshiba či NEC, a nově třeba i Microsoft a Intel. Podpora interaktivního rozsahu HD DVD disků iHD má být dokonce implementována v operačním systému Windows Vista. HD DVD disky při jednovrstvém zápisu nabízejí kapacitu 15 GB (při dvouvrstvém 30 GB atd.).

Jak se vyjádřil Amir Majidimehr, víceprezident pro Windows Digital Media Division Microsoftu, pracují nyní vývojáři pilně na nativní podpoře formátu HD DVD ve Windows Vista. Rozsáhlý tým vývojářů úzce spolupracuje s výrobci hardware a dalšími partnery ve snaze zajistit dokonalou kompatibilitu a také ochranu proti kopírování. Windows Vista tak budou nativně HD DVD podporovat.

Co se však formátu Blu-ray týče, Microsoft opět potvrdil, že sám žádnou nativní podporu tohoto formátu do Windows nechystá, takže se o ni musí postarat jiní výrobci či dodavatelé hardware. Vzhledem k tomu, že Microsoft patří do skupiny firem, které stojí na straně formátu HD DVD, není se celkem čemu divit.

Současné klasické diskové technologie (DVD, DVD±R, DVD±RW a DVD-RAM) k zápisu a čtení používají červený laser, nové formáty naopak preferují paprsek modrofialový. I přes tuto odlišnost lze jak Blu-ray, tak HD DVD produkty učinit zpětně kompatibilní s CD a DVD použitím BD/DVD/CD kompatibilního optického snímače (nenechte se však zmást, HD DVD nebude číst Blu-ray disky a naopak).

V čem se liší?

Ačkoli jsou si Blu-ray a HD DVD v mnoha aspektech podobné, v některých důležitých ohledech se liší.

Kapacita:
Díky vyšší numerické apertuře Blu-ray je jeho laser přesnější, pročež lze na disk stejné velikosti zaznamenat více dat. Tak Blu-ray disk pojme 25 GB na každou vrstvu (50 GB pro dvouvrstvý zápis atd.). Krom toho má Blu-ray vyšší rychlost přesunu dat pro audio/video (54 Mb/s vs. 36,55 Mb/s). Blu-ray by tedy umožnilo filmovým studiím vydávání filmů s lepší kvalitou obrazu a zvuku než HD DVD.

Obsah:
Blu-ray byl přijat jako nástupce DVD sedmi z osmi hlavních filmových studií (Warner, Paramount, Fox, Disney, Sony, MGM a Lionsgate), která již pro tento formát oznámila nové tituly. HD DVD zatím získal podporu pouhých tří z největších studií (Warner, Paramount a Universal). Na druhou stranu HD DVD má i podporu Microsoftu a Intelu a teprve čas ukáže, která technologie v tomto aspektu bude mít navrch.
Hardwarová podpora:
Blu-ray se zatím u hlavních výrobců elektroniky těší větší oblibě než HD DVD, jejž nejvíce vyzdvihuje samotná Toshiba (ta také na trh uvedla první HD DVD přehrávač – Toshiba HD-XA1 HD DVD). Formát Blu-ray se však v plánech firem objevuje častěji a stojí za ním více větších výrobců. Výhoda HD DVD spočívá v tom, že jsou první Blu-ray přehrávače ohlášeny až na červen.
Cena:
Zde má jasně navrch HD DVD. Jeho nižší kapacita a o něco slabší vlastnosti kompenzuje i mnohem příjemnější cena. Vlastnosti HD DVD jsou totiž z dnešního hlediska plně dostačující a je pravděpodobné, že se ekonomické hledisko stane jedním z hlavních trumfů HD DVD v boji proti Blu-ray.
Přehled rozdílů
Parametr DVD Blu-ray HD DVD
Úložná kapacita 4,7 GB (jedna vrstva)
8,5 GB (dvě vrstvy)
25 GB (jedna vrstva)
50 GB (dvě vrstvy)
15 GB (jedna vrstva)
30 GB (dvě vrstvy)
Vlnová délka laseru 650 nm (červený laser) 405 nm (modrý laser) 405 nm (modrý laser)
Numerická apertura (NA) 0,60 0,85 0,65
Průměr disku 120 mm 120 mm 120 mm
Tloušťka disku 1,2 mm 1,2 mm 1,2 mm
Ochranná vrstva 0,6 mm 0,1 mm 0,6 mm
Tvrdý povlak Ne Ano Ne
Rozteč stop 0,74 µm 0,32 µm 0,40 µm
Rychlost přesunu dat (data) 11,08 Mb/s (1×) 36,0 Mb/s (1×) 36,55 Mb/s (1×)
Rychlost přesunu dat (audio/video) 10,08 Mb/s (<1×) 54,0 Mb/s (1,5×) 36,55 Mb/s (1×)
Maximální rozlišení obrazu 720 × 480/ 720 × 576 1920 × 1080 1920 × 1080
Maximální bitrate obrazu 9,8 Mb/s 40,0 Mb/s 28,0 Mb/s
Ochrana proti kopírování/DRM Macrovision, CSS AACS AACS, BD+, BD-ROM Mark
Regionálně kódované disky a přehrávače Ano Prozatím ne Ano
Interaktivní obsah DVD-Video BD-J iHD
Cena stolních přehrávačů 2 500 Kč a méně 12 500 Kč a více 24 000 Kč a více

Zdroj: Cnet

Zdroj: Patrik Khudhur
Blu-ray vs. HD DVD
[Internet]09. 5. 2006[18. 5. 2006]
[computerworld.cz]
ISSN 1212-6810.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý