AVR - Úvod
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

AVR - ÚvodAVR - Úvod

 

AVR - Úvod

Google       Google       15. 6. 2006       80 546×

Právě dnes se rozjíždí nový seriál o programování procesorů AVR (ATMEL). Je určen zejména začátečníkům, kteří třeba nemají zkušenosti s programováním žádného jiného typu procesoru. První díly budou zaměřeny především na popis vlastností procesoru, programátorský model, ale také na získávání a výrobu vývojových prostředků, které nám ulehčí „život“ s tímto jednočipem.

Možná se některým zkušenějším bude zdát několik prvních lekcí zbytečných a zdlouhavých, ale jak už bylo napsáno výše, předpokládám, že existuje spousta lidí, kteří by se chtěli s procesory, ať už jakéhokoliv typu, naučit, ale nemají potřebné základy. Těm zkušenějším tedy doporučuji první díly přeskočit (možná snad jen rychle „proletět“). Těm méně zkušeným cesta do světa osmibitových mikrokontrolérů právě začíná…

Co je to vlastně mikroprocesor?

Předpokládám, že čtenáři mající zájem o programování osmibitových mikrokontrolérů mají základy elektrotechniky za sebou. Procesor, jak jej budeme chápat v našich lekcích, je integrovaný obvod se vstupy a výstupy (většina z nich se dá použít obojím způsobem). To, jak se procesor bude chovat, potažmo právě ty vstupy a výstupy, záleží právě a jenom na tom, jaký program bude do integrovaného obvodu nahrán. Je tedy možné vytvořit pomocí jedné a té samé součástky nějakou jednoduchou hru, ale také třeba řídicí mozek celé elektrárny. V tom spočívá síla mikroprocesorů.

My se budeme zabývat programováním mikrokontroléru ATMEGA16. Nepatří sice k těm nejlevnějším, jaké můžeme na českém trhu koupit, ale tento obvod je pro začátečníka skvělou učební pomůckou, protože nabízí pěkný poměr cena/výkon (periferie) a začátečník si může projít od jednoduchých blikátek přes AD převodníky až ke složitějším komunikacím.

Všechny tyto věci si spolu probereme, na některé budeme muset vytvořit přípravky, které nám usnadní práci, ale věřte, že až skončíme, budete schopni samostatně vytvořit mnoho užitečných zapojení s tímto obvodem.

Co potřebujeme

Mikroprocesor
Ten zakoupíme v každém kvalitním obchodě s elektrosoučástkami, ale určitě ho pořídíte v GM.
Programátor
Tak ten si můžeme pořídit několika způsoby, ten nejjednodušší je samozřejmě si ho půjčit od někoho, kdo ho má, nebo si ho koupit (například v GM), anebo si ho vyrobit a to si ukážeme.
Vývojové prostředí
To si můžete stáhnout na stránkách firmy ATMEL.

Protože dnešní díl je úvodní, bude tedy i kratší než díly, na které se můžete těšit v budoucnu. Přidám tedy i několik odkazů na dokumenty. Jsou to soubory obsahující základní informace o procesorech AVR a jejich programování. Bohužel u nás nejsou s touto tématikou dostupné elektronické publikace psané v češtině, proto jsou tyto odkazy určeny těm, kteří se umějí orientovat v anglicky psaném textu.

Samostudium

Mezi dobře napsané knihy patří bezesporu všechny knihy o programování mikroprocesorů od ing. Davida Matouška. Tohoto autora vřele doporučuji pro samostudium. Jeho knihy mohou být výtaným doplňkem nejen pro začátečníky, ale mohou pomáhat také těm, kteří s autorem popisovanými procesory už nějakou dobu pracují. Uvedené odkazy směřují na stránky vydavatelství BEN.

Posledně uvedená kniha je bohužel téměř doslovným překladem originálu jiného autora. Odkaz na tento originál také samozřejmě uvádím a tímto se s vámi pro tentokrát loučím.

Příště si řekneme něco o architektuře procesoru a zkusíme si nějaký jednoduchý prográmek.

Nedávno jsem komunikoval s Ing. Petrem Ročekem, Sales Representative společnosti Codico. Musím uznat, že jeho vysvětlení, proč firma Codico podporuje pouze „solidní firemní zájemce o vzorky“, je zcela logické…

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Ondřej KarasAutor se věnuje vývoji řídících a komunikačních systémů a tvorbě podpůrných aplikací.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý