Jak na moderní web - validita, přístupnost, sémantika
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Jak na moderní web - validita, přístupnost, sémantikaJak na moderní web - validita, přístupnost, sémantika

 

Jak na moderní web - validita, přístupnost, sémantika

Google       Google       17. 9. 2006       22 711×

Jak si tahle tři slovíčka máme brát k srdci?

Validita webových stránek

Web je validní, pokud dojde k splnění všech podmínek pravidel standardu značkovacího jazyka dle zvoleného DTD nebo splnění pravidel kaskádového stylu. Je přitom úplně jedno, jaký zvolíte DTD nebo verzi kaskádového stylu. Ikdyž validita není nic, co „moderní web“ pro svůj běh potřebuje. Přesto to pro mnohé znamená právě ukazatel toho, zda je web „moderní“. To ale není na místě! Najděte mi mezi velkými portály jediný, který by byl validní a bez jediné chybky. U webdesignerů jde ale o prestiž. Validita nezaručuje 100% jednotu v zobrazování ve všech prohlížečích ani nic jiného. Jde jenom o nafouklou bublinu, kterou je lepší dodržovat.

Přístupnost, aneb bezbariérový web

Přístupný web neklade překážky uživatelům (klasickým, tělesně postiženým ani vyhledávacím robotům). Nebudu se tady rozepisovat o pravidlech přístupnosti, to už obstarali jiní. Nejlepší zpracování přístupnosti jsem nalezl na webu pristupnost.nawebu.cz Davida Špinara, předního odborníka na přístupnost v ČR. Můžete se tam dočíst o výhodách přístupnosti, prostudovat si celá pravidla přístupnosti nebo charakteristiku typů návštěvníků, kteří by eventuálně mohli vyžadovat přístupný web. Po přečtení jednotlivých tutoriálů pochopíte, proč je přístupnost důležitá. takových webů zatím není moc, s výjimkou webů státní správy nebo pár webdesignerských prezentací. Ale třeba se to změní.

Sémantika, aneb stylistika (X)HTML

Stejně jako psaní formálních dopisů může mít i psaní (X)HTML tagů svoje pravidla pro stylistickou úpravu. Sémantika je součástí přístupnosti. Správně strukturovaný kód není od věci. Usnadňuje práci kodérům, vyhledávacím robotům, ale i zlodějům zdrojového kódu. Uvažujte nad tím. Pravidla sémantiky najdete např. na webu semantika.name.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChadrabaAutor článku se věnuje web designu, ... Studuje obor informatika v ekonomice. Jeho zájmy jsou obory jako média, politika, ekonomie, e-bussines a e-marketing, počítačové sítě, digitální fotografování, dvd autoring.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý