Presne 12. 8. 1981 sa objavil legendárny IBM PC 5150, ktorý začal písať históriu osobných počítačov. Spoločnosť Intel vyvinula špeciálne pre tento počítač lacnejšiu verziu svojho procesora Intel 8086 s označením 8088 (16-bitové registre, 8-bitová externá dátová zbernica). Bežal na frekvencii 4,77 MHz, obsahoval maximálne 256 kB RAM (16, prípadne 64 kB integrovaných priamo na základnej doske + 3× 64 kB v podobe prídavných pamäťových modulov), dáta ste mohli uložiť na 160 kB 5,25" diskety, prípadne kazetové pásky.
Počítač obsahoval monochromatický grafický MDA, neskôr farebný CGA adaptér, vďaka ktorému bolo možné PC pripojiť k štandardnej televíznej obrazovke. V pamäti ROM bol nainštalovaný systém Microsoft BASIC, respektíve jeho IBM Cassette BASIC variácia. Táto, dnes už archaická, konfigurácia vyšla vtedajších potenciálnych kupcov na 1565 USD, pri dnešných prepočtoch by táto cena predstavovala sumu 3500 USD.
Zdroj: Slovenský IT magazín PC_Space
Peter OroszGoogle
Autor sa zaujíma o šport, je aktívnym hudobníkom a v minulosti písal pre portál Programujte. V súčasnosti je prakticky nemožné zastihnúť ho.
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.