Ze sešitu číslicové techniky<br />0001 0111. díl – Multiplexory a demultiplexory
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Ze sešitu číslicové techniky<br />0001 0111. díl – Multiplexory a demultiplexoryZe sešitu číslicové techniky<br />0001 0111. díl – Multiplexory a demultiplexory

 

Ze sešitu číslicové techniky<br />0001 0111. díl – Multiplexory a demultiplexory

Google       Google       28. 9. 2006       26 128×

V tomto díle se budeme zabývat multiplexory a demultiplexory, což jsou kombinační logické obvody, které mají 2n datových vstupů…

V tomto díle se budeme zabývat multiplexory a demultiplexory, což jsoou kombinační logické obvody, které mají 2n datových vstupů, n adresových vstupů a většinou také jediný výstup. Na výstupu je potom jeden ze vstupů, který, záleží na stavu adresových vstupů. Pokud tedy budete mít multiplexor se čtyřmi datovými vstupy a tedy se dvěma vstupy adresovými, na výstupu S se objeví hodnota datového vstupu E0 pokud budou oba adresové vstupy nastaveny na log 0. Pokud by byl vstup A s  nižší vahou nastaven na log 1 a B na log 0, tak by potom byla na výstupu S hodnota E1. Myslím si, že nejvíc vám toho stejně řekne obrázek a nebo tabulka.

Obrázek:

Tabulka:

Zjištění stavu obvodu na příslušné adrese je jednou z aplikací, na které se multiplexor používá, dále je to vytváření sériového kódu z kódu paralelního a ještě bych se zmínil o možnosti generování funkcí. Příliš podrobně se tímto teď zabývat nebudeme, a něčím se nebudeme zabývat vůbec.

Když už tedy mluvím o sériovém přenosu, nesmím zapomenout ani na demultiplexor, jež je opakem multiplexoru, protože zatímco multiplexor ze svých vstupů posílá data podle adresy na jediný výstup, demultiplexor ze svého datového vstupu pomocí adres rozesílá informace na své výstupy, kterých je 2n.

Na generování funkce pomocí multiplexoru se podíváme časem. Teď na závěr bych však ještě uvedl tabulku a vnitřní zapojení demultiplexoru.

Obrázek:

Tabulka:

Příště si prakticky ukážeme jak a podíváme se na nějaké reálné aplikace.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

3 názory  —  3 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jiří ChytilAutor programuje ve VB, zajímá se o elektrotechniku, studuje na SOŠ Elektrotechnické - obor číslicová technika.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý