Podporujeme vzdělání – zahajujeme recenze škol
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Podporujeme vzdělání – zahajujeme recenze školPodporujeme vzdělání – zahajujeme recenze škol

 

Podporujeme vzdělání – zahajujeme recenze škol

Google       Google       16. 10. 2006       23 385×

Pokud máte zájem pomoci dalším studentům při výběru jejich budoucí školy, zapojte se i vy a přidejte recenzi na svoji školu/fakultu. V tomto článku nastíním cíle tohoto projektu v oblasti školství, proč vůbec vznikl a jaká jsou kritéria pro přijímané recenze.

Téměř každý, koho znám, vybíral svoji školu pro své další studium právě na Internetu. Pokud tedy nebylo o jejich osudu rozhodnuto již při narození. Pokud má možnost volby, může čerpat z oficiálního obsahu jednotlivých stránek školy, jejich letáků a propagačních materiálů nebo na doporučení někoho z rodiny. Mluvím teď při výběru střední školy. Sám jsem měl možnost volby – a ruku na srdce, v té době mě nenapadlo žádné povolání, které bych si přál, a tedy i žádná škola. Jistě, sny jsem měl, ale nakolik byly reálné? Chtěl jsem být programátorem, ale neměl jsem tušení, co všechno to obnáší a zda – a to hlavně – mě to ta škola dokáže naučit. Jistě, škola má své vlastní materiály, ale napsali byste ve svém životopise (když byste se ucházeli o práci) své neúspěchy či negativa, o kterých víte? Určitě ne.

Cíl projektu

Jak jsem již nastínil, sekce Školy byla vytvořena speciálně pro recenze škol – a to jak středních, tak vysokých. Cílem je tedy objektivní (samozřejmě, i přiměřeně subjektivní) hodnocení dané školy a umožnit tak budoucím studentům přístup k vnitřím, citlivým informacím o škole. Kdo jiný školu lépe zhodnotí, než samotný absolvent? Zde se možná dostáváme k bariéře: vždyť daný student, co danou školu zrecenzoval, vůbec nemusel využít její potenciál. Proto také může jakýkoliv další absolvent stejné školy doplnit informace, rozšířit stávající či smazat část, která již není aktuální. Samotná recenze však bude samozřejmě moderována a poté projde i korekturou. Pokud tedy postupně více studentů doplní informace o škole, lze tuto recenzi již požadovat za objektivní? Myslím, že ano. Cílem je tedy poskytnout objektivní a aktuální informace o vybrané škole ze všech možných hledisek – co daná škola může nabídnout, jak podporuje své studenty, zda-li jim vychází vstříc, zda je moderně vybavená, jak je koncipována vyuka a mnoho dalšího. Položme si otázku, kdybyste se rozhodovali, na jakou školu jít, pomohly by vám tyto informace? Pomohlo by vám vědět, jak hodnotí školu a co si o ní myslí její absolventi?

Koncepce – členění škol

Sekce Školy je rozčleněna do 4 položek.

  1. Jak vložit recenzi
  2. Jak na vzdělání
  3. Střední školy
  4. Vysoké školy

V sekci Jak vložit recenzi se dozvíte všechny informace, co by měla recenze obsahovat, jak by měla vypadat a podobně. Samozřejmostí bude formulář na poslání samotné recenze.

Jak na vzdělání – tato sekce bude obsahovat články ohledně studia a vzdělávání. Praktické informace do života, co se týče škol.

Střední školy jsou členěny nejprve dle státu (Česká republika a Slovenská republika) a poté dle jednotlivých krajů. Důvodem tohoto členění je to, že střední škola je stále více obecná než profesní, a proto není zcela jisté, kam se budete ubírat dále. Například z průmyslové školy (obor strojírenství) stále můžete jít na fakultu strojní, elektrotechniky, informatiky či jakoukoliv jinou, i když byste měli zřejmě pokračovat v oboru strojírenství. Sám jsem toho vyjímkou, proto není vhodné, aby střední školy byly členěny dle oborů. Navíc při výběru střední školy hraje povětšinou důležitou roli i poloha školy vzhledem k bydlišti.

Vysoké školy jsou členěny již právě dle jednotlivých oborů, resp. fakult. U vysoké školy se totiž již nehledí na „dálku od domova“, protože většinou student stejně skončí na privátě či kolejích. A samozřejmě, vysoká škola je již více oborová, tedy pokud jdete na výšku, většinou již s tím, že víte, co se chcete naučit, víte, co vás zajímá, co byste chtěli v budoucnu dělat (alespoň máte již o tom obrázek) a podobně.

Kritéria pro recenzi

Všechny informace naleznete poté v článku, který bude v sekci Jak vložit recenzi. Jednalo by se tedy pouze o kopírování informací. Recenze bude ve finále obsahovat seznam oborů na škole, fotogalerii, názory na vyuku, samotnou školu, vybavení, možnosti, společenské vyžití, ubytování v místě školy, jak nejlépe projít školou, rady ke studiu a mnohé další informace.

Byl bych rád, kdybyste se, jako obvykle, vyjádřili k tomuto projektu. Zda-li ho pokládáte za užitečný či zbytečný, popřípadě co byste se v recenzi rádi dočetli. Informace a formulář bude zanedlouho již dostupný, proto pokud byste měli zájem poskytnout recenzi na vaši školu, budeme se těšit. Dostupný bude i dokument, ve kterém budou krátce shrnuty cíle projektu (pro potřeby ve škole) – například pokud budete s někým z profesorů dělat rozhovor, aby věděl, o čem tento projekt je. Taktéž budou dostupné letáky k propagaci tohoto projektu a byl bych rád, kdyby se našli ochotní lidé a na nástěnku ve tříde či škole jeden připli. Jedná se přeci o pomoc studentům. A myšlenka stále stejná – lidé lidem, v tomto případě studenti studentům.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý