× Aktuálně z oboru

Vychází Game Ready ovladače pro Far Cry 5 [ clanek/2018040603-vychazi-game-ready-ovladace-pro-far-cry-5/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018040603-vychazi-game-ready-ovladace-pro-far-cry-5/ ]

AVR - studijní materiály

[ http://programujte.com/profil/90-ondrej-karas/ ]Google [ ?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/118-zdenek-lehocky/ ]Google [ ?rel=author ]       31. 10. 2006       49 895×

Vzhledem k tomu, že jsme se s procesory AVR již něco naučili, zřejmě si budete sami chtít něco zkusit. To je ovšem jednodušší, pokud máme k dispozici kvalitní studijní materiály. Některé byly představeny již v úvodním dílu seriálu. My se dnes zaměříme na ty dostupnější - z Internetu.

Anglicky psané

Anglicky psaných článků na téma mikroprocesory najdeme bezesporu mnoho, je však nutné oddělit ty méně hodnotné od těch užitečných. Na následujících řádcích bych chtěl uvést alespoň ty nejužitečnější. Pokud víte o nějakých dalších, dávám prostor k diskuzi pod článkem. Zajímavé náměty doplním do článku.

Novice’s Guide to AVR Development [ http://www.atmel.com/journal/documents/issue1/novice.pdf ]

Krátký, ale pro začátečníky velmi zajímavý článek s postupem, jak začít programovat procesory AVR. Je zde výčet potřebných dokumentací a nutného software. Rozhodně ale tento článek není určen pokročilým uživatelům procesorů AVR.

Programming the AVR microcontroller with GCC, libc 1.0.4 [ http://www.linuxfocus.org/English/November2004/article352.shtml ]

Tento článek je určen zejména pro uživatele Linuxu. Je zde popsána instalace a užití GCC kompilátoru s knihovnami pro AVR. Tento kompilátor je všem linuxovým uživatelům dobře znám, a proto jistě každého potěší jeho možné využití pro AVR.

AVR Assembler User Guide [ http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc1022.pdf ]

Tento PDF soubor by neměl chybět na disku nikoho z vás, pokud to myslíte s AVR vážně. Jsou zde popsány přehledně významy jednotlivých instrukcí, ale také hotová makra a také některé programátorské „obraty“, které bychom někdy jen těžko vymýšleli…

AVR Freaks [ http://www.avrfreaks.net/index.php?module=FreaksArticles&func=viewArticles ]

Z tohoto webu pocházejí některé příklady uvedené v našem seriálu a mnohé studijní materiály uvedené v tomto díle. Web sice není nijak rozsáhlý, ale všem, kteří se pokouší o novou aplikací s AVR, ho vřele doporučuji. Můžete zde nalézt nejenom inspiraci.

AVR-GCC Programming Guide [ http://electrons.psychogenic.com/modules/arms/art/3/AVRGCCProgrammingGuide.php ]

Další z řady článků o programování v C s využitím GCC.


Česky psané

Česky psaných článků na téma AVR není mnoho. A to byl i jeden z důvodu, proč založit seriál o AVR na tomto webu. Přeci jen se ale nějaké najdou a zde máte ty nejzajímavější:

Blikáme s LEDkou [ http://robotika.cz/guide/blink/cs ]

Opět se jedná pouze o článek pro začátečníky. I v tomto případě jej využijí uživatelé GNU/Linuxu.

HW.cz [ http://www.hw.cz ]

Web zabývající se elektronikou, kde tu a tam najdete zajímavou (a vysvětlenou) konstrukci s AVR.

MCU.cz

Web věnující se programování mikrokontrolérů. Lze zde nalézt velmi hodnotné informace a také fórum, kde vám – na rozdíl od jiných – většinou poradí s případnými problémy. Posledních několik dní je ale ze záhadných důvodů mimo provoz. Doufejme, že se situace s tímto serverem zlepší, protože se jedná snad o nejlepší český server zabývající se programování jednočipů.

A samozřejmě nakonec nesmím zapomenout ani na naše čtenáře. Jeden z nich (Delmor) zaslal následující návod pro začátečníky.

Pro dnešek je to vše. Příště si ukážeme, jak obsluhovat sériovou linku AVR. Možná budeme komunikovat s počítačem i pomocí USB.


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2006103004-avr-studijni-materialy/ ].