Vitajte v prvom diele seriálu o textovom režime ( ďalej len Shell ) linuxu. V tomto seriáli sa naučíme základnú prácu s užívateľmi/skupinami, súbormi a správou celého systému. V prvom diele seriálu vysvetlím základné pojmy a prácu v textovom režime.
Linux shell je textové rozhranie pre prácu s operačným systémom. Každý operačný systém založený na Unixe obashuje shell. Poznáme viac druhov shellu. Napríklad: BASH (Bourne-again shell), TENEX C shell (tcsh), Korn shell (ksh),alebo Almquist shell (ash). Mi sa budeme zaoberať práve BASH. Je to asi najpouživanejší shell vo všetých linux distribúciach.
Bash bol naprogramovaný v roku 1987 Brianom Foxom ako súčasť projektu GNU. V grafických prostrediach Linuxu existujú grafické emulátory terminálu, napríklad v KDE/Gnome je to program konsole.
Základné informácie:
› Linux rozlišuje veľkosť písmen a nie je mu jedno či daný príkaz s parametrami napíšeme napr. takto: "ls -laF", alebo "Ls -LAf"
› Príkaz sa skladá z hlavného príkazu a väčšinou aj z prídavných parametrov.
› Každý príkaz v linuxe je spustiteľný súbor.
› Linux má inú stromovú štruktúru!
Stromová štruktúra linuxu
Koreňový adresár = root
Označenie root sa v Linuxe nepoužíva len pre označenie "super-užívateľa", ale je to vlastne synonymum všetkého hlavného, alebo najvyššieho v systéme. Označujeme ho znakom "/" a ma rovnaký význam ako C:\> v Microsoft Windows. Jednoducho povedané je to nejaký "priestor" v ktorom nájdeme systémové a ďalšie adresáre.
/bin› Názov tohoto adresára je skratka slova binary. Obsahuje najpoužívanejšie príkazy, respektíve programy.
/dev
› V adresári dev, skratka slova device, nájdeme špeciálne súbory a ovládače pre používanie periférií. Napríklad CD mechaník, USB disky, diskety, flash pamäte a iné.
/etc
› Tento adresár je zbierkou všetkého možného. Nájdeme tu konfiguračné skripty, súbory potrebné na správny beh systému a iné.
/home
› Tu nájdeme domovské adresáre jednotlivých užívateľov systému.
/lib
› Tento adresár je skratkou slova libraries, čo znamená že obsahuje všetky zdielané knižnice potrebné na beh systému.
/mnt
› Adresár mnt je skratkou slova mount, v tomto adresári sa nachádzajú všetky primontované zariadenia z adresára /dev.
/opt
› Inštalujú sa tu niektoré neštandardné súčasti systému, často komerčné aplikácie.
/proc
› Špeciálny adresár s informáciami o systéme.
/root
› Domovský adresár správcu systému.