Povíme si o tom, co je to sekvenční logika jak se liší od logiky kombinační. A čím se vyznačuje.
Když jsem v minulém díle říkal, že opustíme logiku kombinační a vrhneme se na sekvenční, bylo to myšleno částečně. A to tak, že ji již nebudeme nijak probírat, ale budeme ji stále používat. A co to vlastně sekvenční logika je? A co ji charakterizuje?
Nejvhodnější, myslím, bude porovnání s logikou kombinační. Výstup kombinační logiky je závislý na okamžitých stavech jejich vstupů, ale výstup sekvenční logiky není závislý jen na stavech jejich vstupů ale i na stavu předchozím. Obvody tedy mají paměť. Budeme se tedy pohybovat i v nějakém čase, a proto by bylo záhodno si zavést nějaké značení, se kterým se budeme setkávat v následujících dílech. Qn pro stav, který je teď, a Qn − 1 pro stav předchozí, případně Qn + 1 pro stav následující.Sekvenční logika nabízí spousty možností, o kterých se vám v logice kombinační mohlo jen zdát. Na trhu je spousta sekvenčních obvodů s rozličnou funkcí. My se ale prvně zaměříme na obvody základní, na skládání našich sekvenčních obvodů budeme využívat obvody kombinační. Paměť nám zde budou zajišťovat zpětné vazby, tj. jeden nebo více výstupů je zavedeno na jeden nebo více vstupů.
Znázornění sekvenčního obvodu
Onu paměť v sekvenčním obvodu tvoří klopné obvody. O těch si budeme povídat několik následujících lekcí. Pokud se nemůžete dočkat, hledejte klopné obvody R-S, D, T, J-K. To je i stejné pořadí, v jakém si je probereme. My v tomto seriálu…