Smrt modré žáby
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Smrt modré žábySmrt modré žáby

 

Smrt modré žáby

Google       Google       3. 12. 2006       15 460×

Blue Frog byl distribuovaným systémem, který bojoval se spammery jejich vlastní zbraní – zahlcoval stránky patřící odesílatelům spamu tisícovkami žádostí o zastavení spamování. Zaměstnanci Blue Frog připravili speciální skripty, které automatizovaly proces zahlcování spammera žádostmi. Tyto skripty využívali uživatelé systému, jedno kliknutí uživatele, který dostal nechtěný e-mail a již odesílatel zprávy dostal milou odpověď požadující ukončení spamování.

Zpětné informace byly obvykle předávány spammerům pomocí kontaktních formulářů na e-mailové adresy umístěné na WWW stránkách spammerských firem. Ukázalo se však, že odesílatelé spamu nemají rádi, pokud někdo odpovídá na jejich e-mail příliš často. Příčina je dost jednoduchá – odpovědi zatěžují připojení a hardware spammera, zahlcují logy serverů a také přeplňují poštovní schránky, ztěžující jim pokračování v práci. Tímto způsobem se odesílatel spamu stává bezprostředně obětí svých konání a škoda je tím větší, čím je spamerská akce větší.

Protože se fungování Modré žáby velmi dotklo spammerů a zjednodušení ve vedení „businessu“ začalo přinášet finanční ztráty, rozhodly se firmy posílající spam zničit Blue Frog.

Začalo se se šikanováním autorů software a varováním před jeho používáním. Objevily se fámy, že Blue Frog obsahuje backdoor. Navíc pohrozili spammeři, že zveřejní e-mailové adresy uživatelů systému a bezplatně je předají k využití největším institucím posílající elektronický odpad, v souvislosti s tím bude možno účty úplně odepsat.

Pomluvy tohoto typu však neměly vliv na taktiku Blue Frog, spíše opačně, přidaly v očích internetových uživatelů na vážnosti a spíše je utvrdily, že boj se spammery je účinný. Co víc, díky aféře, kterou rychle zachytila média, se Blue Frog více zviditelnil a zvětšila se základna jeho uživatelů, což v důsledku mělo vliv na jeho účinnost. Když spammeři viděli, že tudy cesta nevede, sáhli po účinnější zbrani, než je jen nevyžádaná pošta – DDoS útoku. WWW stránka Modré žáby zůstávala celé dny nedostupná. Veškeré pokusy jejího převodu na jiné servery vždy končily stejně – DDoS útokem. Síla útoku nebyla udržitelná. Specialisté přirovnali sílu události k pokusu o zabití komára atomovou bombou.

Eran Reshef, ředitel Blue Security, řekl, že začala cyber válka, která se muže dotknout nevinných uživatelů. Z toho důvodu se Blue Security rozhodlo k ukončení projektu Blue Frog.

Síla spammerů muže udivovat, ale musíte vést v patrnosti, že spamování je opravdu zisková činnost. Firmy posílající nevyžádanou poštu na ní mají milionové zisky a vůbec se jich nechtějí vzdát. Symantec ve zprávě za rok 2005 tvrdí, že až 50 % v minulém roce odeslaných emailů, byl spam!

Ne vše je však ztraceno. Náhradou za Blue Frog se zrodil nový projekt – Okopipi. Jeho jméno pochází od jména jedovaté žáby obývající Jižní Afriku. Momentálně zakladatelé Okopipi shromaždují skupinu programátorů a grafiků. Specialisté předpokládají, že nástupce Modré žáby má šanci přežít, ale musí splnit podmínku úplné decentralizace tak, aby bylo jednodušší odvracet případné DDoS útoky.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý