× Aktuálně z oboru

SHIELD Experience Upgrade 7 – méně hledání a více zábavy [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]

Utility a zabezpečení Windows - 1. díl

[ http://programujte.com/profil/5720-shaimagal/ ]Google [ ?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/20356-nebyla-provedena-korektura/ ]Google [ ?rel=author ]       28. 11. 2006       14 142×

Chcete se dozvědět, jaký anti-spyware používat a který naopak ne? Tak v tom případě čtěte dál.

Anti-spyware – co to vlastně je? Tuto otázku si jistě pár jedinců položí, proto se pokusím tento pojem vysvětlit, ale nejdříve bych vysvětlil samotný pojem spyware.

V dnešní době je slovo spyware skloňováno celkem často… Spyware je v podstatě složenina: ‚Spy‘ znamená špion a ‚ware‘ zboží. Jedná se program, který využívá Internet k odesílání dat z počítače bez vědomí jeho uživatele. Narozdíl od backdoorů jsou odcizována pouze data jako přehled navštívených stránek či nainstalovaných programů.

Tato činnost bývá odůvodňována snahou zjistit potřeby nebo zájmy uživatele a tyto informace využít pro cílenou reklamu. Nikdo však nedokáže zaručit, že informace nebo tato technologie nemůže být zneužita. Proto je spousta uživatelů rozhořčena samotnou existencí a legálností spyware. Většinou se spyware šíří na stránkách s pornem, warezem a v sharewarových programech.

Pokud si myslíte, že autoři nevědí, že při instalaci jejich úžasných shareware prográmků si nainstalujete i krásný spyware, tak se pletete – většina autorů o této neblahé věci ví a nejeví nejmenší zájem o publikování „čistého“ sharewaru. Oblíbeným browserem pro spyware je IE, který na tyto problémy působí jako magnet, proto je lepší používat alternativní prohlížeč (Opera [ http://www.opera.com ], Firefox [ http://www.mozilla-europe.org/cs/ ], K-Meleon [ http://kmeleon.sourceforge.net ]).

Spyware

Spywaru máme několikero druhů, jmenovitě:

  • Adware – spyware, který vás většinou obtěžuje při surfování na internetu reklamou (pop-up okna atd.)
  • Browser helper object – DLL knihovna, která umožňuje programátorům změnit a sledovat nastavení IE
  • Hijacker – spyware, který dokáže měnit domovskou stránku prohlížeče (typicky IE)
  • Dialery – spyware, který přesměrovává telefonní linku na drahé telefonní tarify (tzv. žluté linky). Velmi nebezpečné pro vytáčené připojení (ostatní nejsou vytáčená, takže se nedají ani přesměrovat).
  • Keyloggery – spyware, který sleduje každé zmáčknutí klávesy vaší klávesnice, ty ukládají do určitého souboru, který poté pošlou svému autorovi, či dalším osobám.
  • Malware – všechny programy, které jsou vytvářeny s cílem, nějakým způsobem poškodit uživatele počítače, na kterém jsou bez jeho vědomí nainstalovány. (Postupné mazání disku, poškozování určitých přípon souborů – vyvíjí slušnou aktivitu a dost zatěžují počítač.)
  • Miscellaneous – je to taková směs všeho možného
  • Remote Administration Tools – spyware, který umožní vzdálenému uživateli ovládat vaše PC (většinou přes command line).

Anti-spyware

A jak se proti spyware účinně bránit? Není nic snazšího, než si nainstalovat anti-spyware program. V praxi se mi docela osvědčily následující anti-spywary:

  • SpyBot S&D – imunizace IE, rezidentní, aktualizace, seznam procesů, start systému a spousta dalších užitečných nástrojů. Download [ http://shaimagal.org ]

  • Ad-Aware SE – aktualizace. Download [ http://www.lavasoftusa.com/software/adaware/ ]

  • SpySweeper – aktualizace, slušná databáze, antivir, rezidentní. Download [ http://www.webroot.com/ ]
  • SpyBlaster – imunizace IE a Firefoxu, aktualizace. Download [ http://www.javacoolsoftware.com/sbdownload.html ]

  • SpywareGuard – pokrevní bráška SpywareBlasteru, rezidentní. Download [ http://www.javacoolsoftware.com/sgdownload.html ]
  • WebSafe Spyware Secure – aktualizace, placené, celkem slušný, co se týče detekce. Download [ http://www.shareup.com/getfile.php?v=&file=http%3A%2F%2Fwww.websafesecure.com%2Fdownloads%2FSpywareSecure.exe ]

  • Microsoft AntiSpyware – aktualizace, velké nároky na PC, občasné chyby.

Mějte na paměti, že tvůrci anti-spywaru jsou vždy o krok pozadu, takže se na to nedá 100% spolehnout. Proto je potřeba Doporučuji zajít také na stránky Spyware.cz [ http://www.spyware.cz ], které se zabývají tématem spyware a jeho likvidací.

Nedoporučuji

  • Ad/Spyware Terminator – neschopný něco najít…
  • Systems Spyware Interrogator – vymýšlí si nesmysly, hledá chyby tam, kde nejsou, časté falešné poplachy…

Jsou to z části i moje subjektivní názory, pocity a zkušenosti, takže to berte s rezervou. Případné dotazy pište do komentářů nebo do fóra [ /forum.php ].


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2006111202-utility-a-zabezpeceni-windows-1-dil/ ].