Budoucnost vícejádrových procesorů
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Budoucnost vícejádrových procesorůBudoucnost vícejádrových procesorů

 

Budoucnost vícejádrových procesorů

Google       Google       22. 11. 2006       13 678×

V tomto článku se dozvíte moje poznatky a názory na problematiku budoucnosti vícejádrových procesorů.

Pohled zpátky

V současné době lze říci, že u stolních počítačů a dokonce i u notebooků již klasickým jednojádrovým procesorům odzvonilo. Proč? Dříve si vývojáři mysleli, že cesta k závratnému výkonu vede přes neustálé zvyšování frekrence (mimo jiné), což, jak už dnes víme, není pravda. Vlastně celá řada Pentium 4 si zakládala na vysoké frekrenci. Přišlo se avšak, a to myslím obecně, na to, že není možné neustále zvyšovat frekvenci, a to hned z několika důvodů. Určitě je to vysoká spotřeba, a tudíž i tepelné vyzařování a omezení je také v technologiích. Navíc výkon procesorů se odvíjí také od dalších faktorů. Tvůrci tedy museli přijít s něčím novým, což by bylo v jistém smyslu revolucí. Vytvořili dvoujaderný procesor, jehož dvě jádra pracují současně. Toto řešení předpokládá výrobu pomocí velmi dobré výrobní technologie. Jak již dnes víme, tah se podařil, ale má to jeden háček. Stále není velké množství aplikací, které dokáží využít obě jádra, a to je velká škoda.

Dnes

První dvoujádrové procesory určené pro „masy“ byl Athlon X2 od AMD a Intel Pentium D od Intelu (myšleno pro stolní domácí počítače). Oba již dnes rozšířené. Ke zvýšení oblíbenosti dvoujádrových CPU jistě přispěl procesor Core Duo od Intelu (hojně rozšířen v segmentu notebooků). V součastnosti Intel nabízí již Core 2 Duo, a dokonce i jeho quad řešení (více později). Tyto procesory přinesly řadu inovací. I když je nutno zmínit FX-62 od AMD pro socket AM2.

Dvě jádra nestačí

Tendence ve světě počítačů je taková, aby se výkon hnal pořád strmně nahoru. Intel nyní přichází dokonce se čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Duo QX6700. Vlastně spojil dva dvoujádrové procesory, ale efekt je podle testů poměrně výtečný. Z uplynulého textu lze usoudit, že v budoucnosti bude jedna z hlavních cest za vyšším výpočetním výkonem vést přes zvyšování počtu jader.

Dole vlevo Intel Core 2 Duo (zdroj: Intel) a vpravo AMD 64 X2 (zdroj: AMD):

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

2 názory  —  2 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Studuji informační technologie na Střední průmyslové škole na Smíchově. Mezi mé zájmy patří především hardware, software, internet, kosmonautika a raketová technika.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý