Optické sítě
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Optické sítěOptické sítě

 

Optické sítě

Google       Google       18. 12. 2006       33 956×

Rád bych vás v následujícím článku alespoň krátce seznámil s problematikou optických počítačových sítí, protože se stále více začínají rozšiřovat a používat.

V současné době jsou prakticky veškeré dálkové komunikační okruhy a rozlehlé sítě postaveny na optické infrastruktuře.


Optické trasy se skládají z vysílače (tvoří ho optický zdroj a optický kabel) a přijímače. Celý přenos spočívá v převádění bitů na optický signál. Vysílač převádí bity (tedy 0 a 1) na optický signál (světlo), které prochází optickým vláknem do přijímače, kde se dekóduje zpět na bity. Přítomnost impulsu může představovat např. logickou hodnotu 1, zatímco jeho nepřítomnost logickou hodnotu 0. V optických sítích jsou na velmi dlouhé vzdálenosti potřeba optické zesilovače, které zesílí optický signál.

Optický kabel je v podstatě válec. Vyrábí se ze skla nebo plastu. Rozlišujeme dva typy vláken: multimod (mnohavidové) a singlemod (jednovidové).

Rozdíl mezi nimi je v tom, že jednovidové vlákno má malé jádro (proto se využívá pouze k přenosu jednoho optického paprsku) a mnohavidové vlákno má asi 5-6× větší jádro, takže umožňuje přenos více paprsků současně.

Jako zdroj se v optických vysílačích používají dva typy zářičů: LED (LED diody) a LD (laserové diody). V dnešní době se však už od LED zářičů postupně ustupuje. Pro Gigabit Ethernet se používají pouze LD.

V optických sítích nedochází k tak vysokým ztrátám jako v klasických sítích, přesto však nejsou zanedbatelné. Útlum v optických kabelech lze bez měření odhadnout asi na:

  • cca 1 až 2 dB na 1000 m
  • 0,5 až 2 dB na spoj

Kromě velké přenosové rychlosti je další významnou výhodou optických vláken jejich naprostá necitlivost vůči elektromagnetickému rušení. Jsou také velmi bezpečné (vysoká ochrana proti odposlechu) a mají malou hmotnost.

Mezi nevýhody patří spojování jednotlivých vláken (využívá se lepení a svařování vláken). Optická vlákna jsou velmi citlivá na mechanické namáhání a ohyby. Proto musí optický kabel, kromě jednoho či více optických vláken, obsahovat i vhodnou výplň, zajišťující potřebnou mechanickou odolnost. Dalším problémem je spojení optického vlákna s běžným kabelovým vedením. Masové rozšíření optických vedení znemožňuje vysoká cena síťových komponent.

Optické sítě se zatím používají převážně na dálkové vysokorychlostní vedení, je však jenom otázkou času, než se dostane i do vaší domácnosti.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se zabývá návrhem, bezpečností a realizací WiFi sítí a kabelových sítí. Rád používá operační systém Linux. Studuje střední školu informatiky-obor počítačové systémy. Mezi jeho další koníčky patří převážně tenis a plavání .

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý