Seriál webdesign - 3. část
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Seriál webdesign - 3. částSeriál webdesign - 3. část

 

Seriál webdesign - 3. část

Google       Google       17. 12. 2006       25 713×

Pamatujete na telegram v jednom z mých článků? V něm se říká, že obrázky, ve kterých převažuje vodorovný směr a jsou ve formátu GIF jsou jednou tolik menší než obrázky obrácené vertikálně. Dnes si povíme, proč tomu tak je a jak toho využít.

Pro práci webdesignera je dobré vědět, jak pracují komprese. Pokud budete obrázky správně ukládat, můžete tak dramaticky snížit datový objem a tím i zrychlit načítání stránky. To by neměl žádný webdesigner opomenout.

Metody komprese

De facto rozlišujeme dvě metody komprese, přesněji ztrátovou a neztrátovou. Jak jejich název napovídá, ztrátová technika komprese vytváří menší soubory na úkor kvality snímku. Snižuje se počet použitých barev a informace o originálním snímku (některé obrázky obsahují signaturu atp.) tak, že to lidské oko mnohdy nepozná. Toho se dá využít právě ve webdesignu a mnoho grafiků toho také využívá. Neztrátová komprese samozřejmě žádné informace neodstraňuje.

Grafické formáty

Absolutní většina prohlížečů podporuje grafické formáty GIF, JPEG, BMP. Dále následovaly ostatní grafické formáty jako PNG(i přesto, že IE6 měl s PNG formátem jisté problémy), které už využívají kompresní metodu vlnek.

GIF

Graphics Interchange Format byl vyvinut společností Compuserve v roce 1987 a je nepochybně jedním z nejznámějších grafických formátů. Oblíbenosti se dočkal zejména v době nástupu webu, kdy jsme mohli na webu sledovat pohybující se obrázky, které nás (bohužel?) doprovázely až do nedávné minulosti.

GIF podporuje maximálně 256 barev, jednu průhlednou barvu (transparency) a využívá varianty Lempel-Ziv Welch (LZW) compression algoritmu.

Pokud chcete dosáhnout co nejmenší velikosti, snažte se, aby obrázek neobsahoval „vertikální detaily“ (např. proužky) a šum.


141 bytů


248 bytů

GIF dále dělíme na dva typy:

  • GIF87a: Podporuje prokládání a ukládání multiple souborů, je standardem.
  • GIF89a: Rozšiřuje předchozí o průhlednost, textové komentáře a animaci objektů.

JPEG

JPEG [džej pek] je vytvořen pro plně barevné či gray-scaled obrázky přírodních scén. Poskytuje nám tedy opravdu možnost, jak kvalitně uložit náročnou grafiku.

JPEG se dobře využije tam, kde najdeme postupné změny tónů, tedy fotografie přírody a reálného světa. Naopak nám JPEG dobře neposlouží u grafiky, po které vyžadujeme vysokou ostrost, jako například kreslené komiksy.

JPEG podporuje 24-bitovou barevnou hloubku, tedy 16,7 milionu barev. Tento formát využívá ztrátové komprese, prostorový obraz převádí na frekvenční mapy, které následně Discrete Cosine Transform (DST) oddělí vysoko- a nízkofrekvenční informace. Vysokofrekvenční informace jsou selektivně vyřazovány podle toho, jakou míru kvality si vyberete. Čím větší komprese, tím nižší kvalita. U hodně zkomprimované grafiky se začínají ukazovat nepěkné barevné mapy, to je důsledek odebírání vysokofrekvenčních informací.

JPEG je přesto pouze kompresním algoritmem, NIKOLI FORMÁTEM. V reálu jsou tyto obrázky ve formátu JFIF (Jpeg File Interchange Format).

PNG

Portable Network Graphic byl vytvořen jako lepší náhražka formátu GIF; stejně jako GIF je bezztrátový a obsahuje vše, co GIF, vyjma multiple souborů, a ostatní přidává či vylepšuje (komprese, prokládání, gamma korekce, plný alpha kanál, podpora modelu truecolor či detekci chyb).

PNG byl původně webovými prohližeči podporován pouze formou pluginů, dnes je tato situace jiná. Já osobně měl problémy pouze u IE6, který mi dělal problémy s 24-bitovým PNG. V ostatních prohližečích tento problém nebyl (Mozilla, Opera).

PNG je tedy vylepšením původního GIF, můžeme tedy sledovat i snížení velikosti souborů, a to zásluhou vylepšení kompresního algoritmu a prokládání (interlacing).

Využívá kompresní metody Deflate, kterou využívá také archivační SW pkzip. Deflate je vylepšenou verzí LZW algoritmu, což způsobuje cca 10-30% snížení datového objemu.

Formát budoucnosti

Vývojáři formátu PNG si nenechali klid v duši a pustili se do vývoje další otevřené náhražky, tentokrát pro formát JPEG. Formát je nazýván PNP (Portable Network Photograph). PNP bude, stejně jako JPEG, ztrátový a bude využívat vlnové komprese.

Jak na to?

Pravděpodobně nejschůdnější cestou je využití možností Adobe Photoshopu, a to přímo pod položkou Save For Web (uložit pro web), kde máte na výběr vícero formátů s různými přednastavenými možnostmi, které jdou samozřejmě nezávisle na sobě upravit.

Na Internetu najdete hromadu specializovaných či multifunkčních utilit, které vám poomohou.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor je (ex)grafik a zakladatel projektu DirectProject.eu

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý