Web 2.0: lpíme na jménu, nebo upneme na hodnotu?
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Web 2.0: lpíme na jménu, nebo upneme na hodnotu?Web 2.0: lpíme na jménu, nebo upneme na hodnotu?

 

Web 2.0: lpíme na jménu, nebo upneme na hodnotu?

Google       Google       5. 12. 2006       11 546×

„Web 2.0“ není jenom nejnovější technologickou frází popisující robustní a rozrůstající se skupinu aplikací a portálů, které mají velký dosah a mají za následek příchod mnoha dalších. Nezáleží na označení, jde o jednoznačný rozdíl mezi první generací internetových aplikací a těmi, které se objevují dnes.

Když se ponoříme do rozdílů mezi Netscapem a Googlem nebo Double Clickem a Yahoo! Marketing Search (dříve Overture), vidíme pronikavou sílu kolektivní inteligence a zástup menších portálů, které představují skutečné svaly Internetu. Navíc ohled na rozdíl mezi tím, co uživatel opravdu chce, a tím, co mu my (obchodníci) chceme ukázat, zaujímá v případě aplikací Webu 2.0 ústřední místo: obsah i reklama mají být co nejméně dotěrné, uživatelsky přívětivé a mají brát ohled na kontext.

Nejzajímavější však není použití aplikací na bázi Webu 2.0 zavedenými značkami, ale poprask způsobený dosud neznámými firmami, které tuto technologii aktivně využívají. Již dnes se hrstka společností věnuje vývoji takových řešení, která pomohou velkým poskytovatelům nabídnout aplikace, jež by na trh nebyli schopni sami přinést.

Časy, kdy jediná společnost definovala „příští velkou věc“, jsou pryč.

Klasický přístup Web 1.0 by se býval realizoval cestou licencování obsahu Safari a jeho prezentace prostřednictvím odkazů. To by nutilo uživatele opouštět WatchTower a přepínat mezi dvěma aplikacemi. CITTIO by také potřebovalo stádo programátorů připravujících jádro pro vyhledávání a generování obsahu, které by umožnilo najít uživatelům specifické informace a urychlilo k nim přístup – další značné časové a finanční zatížení projektu.

Protože však WatchTower a Safari postavili portál na základech Webu 2.0, CITTIO využilo model software-as-a-service (SaaS) a příprava webových služeb trvala pouze měsíc. Vývojáři jednoduše využili webový framework Safari, připravený „k okamžitému použití“. Syndikace webového obsahu, která se týká propojování obsahu do korporátních aplikací, byla jednou z technologií Webu 2.0, jež měla na tento projekt největší vliv. V rámci tohoto společného řešení se obsah vkládá do Watch Toweru a zobrazuje se spolu s událostí, takže uživatel nikdy nemusí prostředí Watch Toweru opustit.

Obrovský krok kupředu poskytuje XML. CITTIO pomocí XML a XSLT v zásadě vytváří „knihovníka“ Safari, který sleduje uživatele a inteligentně řadí miliony předem označených informací, aby nabídl správný studijní materiál. Navíc informace o tom, jak má být obsah prezentován (vzhled a funkčnost Watch Toweru), jsou odděleny od samotné kontextové značky. To znamená, že informace je uložena pouze jednou a pro konkrétní formát se konfiguruje až při použití. To umožňuje poskytování informací v jakémkoliv formátu, jako je PDF nebo Microsoft Word – jak vzdálené(!) od světa HTML, kde instrukce pro zobrazení musely být natvrdo naprogramované.

Časy, kdy jediná společnost definovala „příští velkou věc“, jsou pryč. Internet přetvořil informační zdroje i způsob, jakým se informace doručují. Osvobození od řešení mnoha problémů umožňuje poskytovatelům dále se rozvíjet v jejich oblasti zájmu a zároveň se zaměřovat na „velká řešení“ nové generace. Skladiště dat jako Safari Online Books se mohou soustředit na aktualizaci a rozšiřování informací, zatímco společnosti, jako je CITTIO, mají volné ruce při přípravě kvalitního monitoringu a managementu síťových aplikací.

Tyto výhody jsou dostupné právě díky standardům a nově objeveným technologiím, které pro dnešek dostaly jméno Web 2.0.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Tagy:
1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý