GrayFuture - 3. díl
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

GrayFuture - 3. dílGrayFuture - 3. díl

 

GrayFuture - 3. díl

Google       Google       19. 12. 2006       11 433×

Další pokračování seriálu přináší informace o základních možnostech nastavení, nových nástrojích pro zajištění bezpečnosti a také o změnách a nedostatcích v práci se sítí.

Možnosti nastavení systému

Stejně jako v předchozích verzích operačního systému, probíhá nastavení především prostřednictvím Ovládacích panelů.

Ovládací panely jsou přehledně rozčleněny do mnoha kategorií a oproti Windows XP obsahují několik možností navíc (bohužel mi nejsou známy všechny). Také můžete využít klasické zobrazení, kdy uvidíte seznam všech nástrojů.

Pokud Vista najde a nainstaluje správné ovladače pro grafickou kartu, měla by si sama nastavit i optimální rozlišení monitoru. To můžete změnit v Ovládacích panelech v položce Personalization → Display Settings, nebo stačí kliknout pravým tlačítkem na plochu a vybrat stejnou možnost.

Bezpečnost

Systém nabízí nový nástroj Windows Defender, který chrání PC před různými druhy malware kromě virů. Můžete ho jednoduše spustit přes Ovládací panely, následně máte přístup ke scanování systému, k nástrojům a dalším možnostem. Další ochranu může poskytnou aktualizovaný Windows Firewall. Úroveň bezpečnosti PC můžete sledovat v nástroji Security Center.

Některé dnešní antiviry mají problém s během pod Vistami. Já jsem ve Vistách zatím antivir nepotřeboval, ale ostatním by mohly pomoci tyto nástroje: Avast, AVG, NOD32, EZ Antivirus, F-Secure Anti-Virus. Také můžete využít Windows Live OneCare 1.5 Beta, který ale velmi zatěžuje celý systém. Nepochybuji o tom, že je možné pro Visty sehnat i některé další antiviry.

Síť

Síť je z velké části přepracovaná – z jednoho místa můžete nastavovat, co je viditelné a sdílí se a co nikoli. Máte na výběr mezi dvěmi předdefinovanými profily: soukromá a veřejná síť. Pokud máte svoji malou lokální síť s vnitřními IP adresami, která je proti Internetu chráněna firewallem, volte soukromou – počítače v ní se pak vidí a sdílení složek je snadnější. Mezi zajímavé novinky patří také defaultní podpora IPv6.

Na počítači běžně nikdo není administrátorem a tak můžete skoro zapomenout na sdílení složek stylem \\192.168.1.2\c$ – taková adresa ani není přístupná. Stejně tak nemůžete měnit nastavení předdefinovaným sdílením c$, d$, která jsou také jen věcí adminů. Vista předpokládá, že budete sdílet složku Public a případně ještě některé složky z User/Jméno uživatele a nic víc.

Sdílení v těchto složkách se dá velmi snadno konfigurovat a z okolních PC lze snadno sdílené složky vyhledat. V RC1 není vše vyladěno k dokonalosti: kopírování některých souborů způsobuje naprosté zhroucení síťových služeb a případně i Windows Exploreru, takže bylo nutno notebook natvrdo restartovat.

FTP protokol Windows Vista neumí stejně dobře, jako Windows XP. Některé servery jsou bez potíží přístupné, ale na jiné se prostě nedostanete. Opět je tedy nutné použít nějaký specializovaný software.

Závěr

Prozatím tento seriál ukončuji – mé informace jsou nadále neaktuální a pokud svůj názor nezměním, tak vyjde další díl pravděpodobně až v době, kdy se dostanu k RTM sestavení systému Windows Vista.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Vista, http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/default.mspx

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Dušan JanošíkDušan vyvíjí software a webové aplikace na platformě .NET. Je milovníkem neuznávaných teorií, a zajímá se o parapsychologii a teraristiku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý