Českému Internetu je 15 let
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Českému Internetu je 15 letČeskému Internetu je 15 let

 

Českému Internetu je 15 let

Google       Google       7. 2. 2007       12 205×

Historie českého internetu sahá do doby, kdy ještě neexistovala Česká republika, ale Československo. Již na začátku 90. let se dalo připojit k počítačovým sítím jako FidoNet, EARN nebo EUnet. K oficiálnímu připojení Československa k Internetu došlo 13. února roku 1992. V tento den se k Internetu připojila pražská instituce ČVUT.

Tato událost u veřejnosti nebyla nijak oslnivá skutečnost. Původní záměr užití Internetu kdekoli ve světě, byl přenos informací mezi vědeckými pracovišti a Vysokými školami. Samotný začátek připojení k síti u nás se tedy týkal malého počtu lidí. Aby ale připojení mohlo svou funkci plnit, byla vybudována mezi Prahou a Brnem páteřní síť. První název tohoto projektu byl CESNET.

Velká z překážek šíření Internetu byla tehdejší logistika. Na počátku 90. let získala společnost Eurotel exkluzivní licenci na provozování Internetu. V roce 1995 však tato společnost svou datovou divizi odprodala společnosti Telecom. Touto akcí byl ukončen monopol poskytování připojení a otevírá se tak prostor pro konkurenci mezi poskytovateli připojení.

Po této situaci se stává Internet rozšířenějším. Uživatelům nevadila ani nízká přenosová rychlost, občasné výpadky sítě a nízký počet stránek v rodném jazyce. Situace se ale začala měnit, když na síť postupně začali mířit velké společnosti, vydavatelé, noviny atd. Díky těmto institucím se začal Internet rozvíjet. Své stránky ale začali tvořit i jednotlivci.

Internet pro všechny

Bylo to právě cenovou politikou Telecomu, která vedla v roce 1998 ke vzniku největší společné akce internetové komunity u nás, iniciativy postavit se proti monopolu. Ta reagovala na ohlášení zvýšení cen za vytáčené připojení k Internetu, které bylo plánované od ledna 1999, a nakonec se jí podařilo na Telecomu vymoci zvláštní tarif. Spory o délku a cenu impulzu vzaly nakonec za své s tím, jak poskytovatelé přešli na nabídku připojení za měsíční paušál.

Později bylo internetové připojení poměrně bezproblémové. Připojení začali poskytovat i další telefoní operátoři, jako T-Mobile (dříve Paegas) a Vodafone (původně Oskar). V roce 2006 koupila společnost Telefonica společnosti Telecom a Eurotel a spojila je v jednu společnost s názvem Telefónica O2 Czech Republic, takže dnes vlastně připojení od O2 poskytuje jak Telecom, tak i Eurotel. Možností, druhů a tarifů pro připojení k Internetu je dnes velmi mnoho a počet lidí připojených k síti stále stoupá.

Český statistický úřad uvedl, že ve druhém čtvrtletí roku 2006 má přístup k Internetu 27 % domácností v ČR, z nichž 57 % využívá některou z technologií rychlého připojení, např. WiFi.

Zdroj: http://www.novinky.cz/internet/cesky-internet-slavi-patnactiny_108636_a0k00.html

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se zajímá o programování, hry, OS, žurnalistiku a psychologii. Programuje v HTML a C++ a bojuje s PHP.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý